W czwartek 19 listopada mieliśmy szansę uczestniczyć w projekcie filmu "Mały Książę". Seans poprzedziła ciekawa rozmowa na temat powstawania dzieła filmowego. Adaptacja utworu Antoine de Saint - Exuperego opierała się na historii Małego Księcia wplecionej w losy dziewczynki, która w zamierzeniach swojej matki miała stać się, za wszelką cenę, idealnym dorosłym. Trudny temat dojrzewania i śmierci został ubrany w formę animowanej opowieści. Poruszające sytuacje, ale przede wszystkim wyzwania jakie postawił przed bohaterką los, były dla uczniów ZPE-T w Bobrowie ważnym spotkaniem ilustującym egzystencjalne rozważania.
Dnia 17.11.2015r. w ZPE-T w Bobrowie gościł uczniów złocienieckiego gimnazjum wraz z opiekunami: panią Dorotą Śmiechurą i panią Anną Lipską. Spotkanie zostało zorganizowane przez panią Karoline Gościńską w ramach, prowadzonego w szkole projektu profilaktycznego przeciwdziałajacego przemocy "Bezpieczna szkoła - bezpieczny świat". Uczniowie szkoły podstawowej ZPE-T w Bobrowie mieli okazję zaprezentować szerszemu gronu krótki film. Przedstawiono w nim sposób postrzegania przez dzieci problemu agresji fizycznej i psychicznej.
Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Złocieńcu zostali serdecznie przywitani przez uczniów naszej Placówki. Następnie gimnazjalna grupa teatralna zaprezentowała dwa przedstawienia. Pierwsze z nich, to historia chłopca, który po sprzeczce z mamą zabierał pieniądze młodszym kolegom by odłożyć na swój wymarzony rower. Z czasem trafił na kogoś kto był od niego silniejszy i madrzejszy - wyjaśnił mu jego złe postępowanie. Chłopcu towarzyszyły: anioł i diabeł - symboliczne przedstawianie rozterek, jakie targaja młodymi ludźmi. Druga prezentacja, o satyrycznym wydźwięku, przedstawiała sytuację niepokornej i wścipskiej gospodyni proboszcza, na której wybryki nie był w stanie nic poradzić ani ksiądz ani policjant.
Uczniowie i nauczyciele ZPE-T w Bobrowie mają nadzieje na dalszą współpracę z grupa teatralną gimnajum nr 1 w Złocieńcu. To było nie tylko pouczające spotkanie, ale równiez pouczająca lekcja dobrych zasad. Czekamy na kolejne spotkania!
Dnia 16.11.2015r. uczniowie z Zespołu Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie przy ul.Seminaryjnej 2 w Drawsku Pomorskim, odwiedzili gabinet stomatologiczny Pani Moniki Bogusz. Spotkanie rozpoczęło sie od przywitania z załogą. Następnie odbyła sie pogadanka na temat dbania o higjenę jamy ustnej. Specjaliści udzielili uczniom instrukcji mycia zębów na plastikowej szczęce. Dzieci miały możliwość zobaczenia jak wygląda prawidłowe szczotkowanie zębów i mycie jamy ustnej. Każde z nich mogło pod okiem specjalisty sprawdzić swoje umiejetności mycia zębów.
Panie asystentki rozmawiały z uczniami o tym, jak często należy myc zęby, dlaczego dbanie o ich higienę jest tak ważne, omawiały rownież sposoby mycia zębów. Dzieci z uwagą wysłuchały, wszystkich rad i wskazówek specjalistów. Kolejną częścią spotkania było wyświetlenie animowanych bajek o zębach. W dalszej kolejności stomatologowie przeprowadzili przeglądy jam ustnych wszystkich uczniow. Każdy miał możliwość usiąść na fotel dentystyczny, obejrzeć z bliska sprzęt stomatologiczny i przebadać swoje uzębienie. Po badaniach dzieciom zostały wystawione diagramy. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali od załogi gabinetu prezenty w postaci szczoteczek i past do zębów. Dzięki uprzejmości i profesjonalizmowi Panstwa Bogusz nasi uczniowie przeżyli wspaniałą lekcję na temat higieny jamy ustnej. W ramach wdzięczności za okazana pomocwręczyliśmy na ręce państwa Bogusz pisemne podziękowanie od Zespołu Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie.
10 listopada to kolejny dzień realizacji projektu "Nasza Niepodległa". Tym razem odbyliśmy wirtualną podróż po Polsce. Każda klasa przygotowała prezentację o wybranym mieście polskim. Podróż rozpoczęła sie nad morzem gdzie odwiedziliśmy Gdańsk, Kołobrzeg i Szczecin. Podziwialiśmy piękne polskie plaże i porty. Potem ruszyliśmy na południe. Oglądaliśmy atrakcje Poznania, Warszawy, Torunia, Krakowa. Wysłuchaliśmy Legendy o Krakowskim Hejnale i Lajkoniku. Klasa VI zaprezentowała nam jak poruszają się planety Układu Słonecznego. Mieliśmy także okazję zobaczyć jak wyglada seans w planetarium. Pamiątką z naszej podróży stala się przygotowana przez klasy, wspaniała galeria pocztówek.
Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Placowek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie włączają sie do akcji Kartka dla Zuzi - uśmiech na buzi. Zuzia Piwowarska jest małą dziewczynką z Drawska Pomorskiego, u której wykryto OSTRĄ BIAŁACZKĘ LIMFOBLASTYCZNĄ typu B. Zuzia potrzebuje naszego wsparcia, dlatego też tworzymy dla niej kartki, dzięki którym na jej buzi pojawia się uśmiech. Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się akcji oraz do pomocy Zuzi Piwowarskiej.
W listopadowy poranek uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie uczestniczyli w przedstawieniu muzycznym zespołu Pro Musica. Za pośrednictwem strojów artystów i instrumentów, na ktorych grano, przenieśliśmy sie w rejony Ameryki Południowej i Północnej. Przedstawione przygody Baltazara Gąbki cieszyły się wielkim zainteresowaniem - historia plemienia Pigmejów pozwoliła zapoznać się wychowankom ZPE-T w Bobrowie z inną kulturą. Charyzmatyczny występ prowadzacej porwał widzów do aktywnego uczestnictwa. Przedstawienie oddziaływało na zmysł wzroku i słuchu. Uczniowie poznali także nowe instrumenty: fletnię Pana, charango, drzewo deszczu i gitarę akustyczną. Zabawy było co niemiara. Z niecierpliwością oczekujemy na grudniowe spotkanie z zespołem Pro Musica.
5 listopada rozpoczęliśmy realizację projektu "Nasza Niepodległa". Właśnie w taki nietypowy sposób postanowiliśmy w tym roku uczcić Święto Niepodległości. Przez kolejne dwa tygodnie będziemy poznawać polskie miasta, tańce, pieśni patriotyczne oraz z dumą zaprezentujemy polskie symbole narodowe podczas "Biegu dla Niepodległej". Pierwszego dnia projektu odbyliśmy kulinarną podróż po różnych zakatkach Polski. Każda klasa przygotowała jeden tradycyjny przysmak kuchni polskiej. Mieliśmy okazję spróbować rogali marcińskich, które pieczone sa w Poznaniu co roku na Święto Niepodległości. Poznaliśmy historię powstania toruńskich katarzynek oraz małdrzyków krakowskich. Uczniowie klasy piatej przygotowali kartoflak - regionalny przysmak kuchni sląskiej. Próbowaliśmy także tradycyjne desery polskie takie jak: faworki, makiełki i racuchy. Wszystko było bardzo pyszne i już nie możemy sie doczekać kolejnych atrakcji związanych z Polską.
Dodatkową atrakcjią tego "pysznego dnia" była imponująca galeria prac plastycznych przygotowanych przez uczniów na konkurs pod hasłem "Za co kocham Polskę?"
We wtorkowe popołudnie w internacie odbył się kulinarny festiwal jabłka. Dzięki hojności jesieni zebraliśmy cały kosz tych pysznych owoców. Wychowankowie, zarówno duzi jak i mali zaangażowali się w proces przetwarzania jabłek. Po dwóch godzinach wspólnej pracy powstały placuszki z jabłkiem, kompot jabłkowy oraz jabłecznik. Mamy nadzieje na cykliczność tak pysznych spotkań :)
Biblioteka szkolna w ZPE-T w Bobrowie zaczęła tętnić życiem. 8.10.2015r. rozpoczęły się lekcje biblioteczne, podczas których uczniowie poznają zasady działania czytelni i wypożyczalni. Maja również okazję przekonać się, że książka nie musi kojarzyć się z nudą. Pani Młgorzata Siluk służy pomocą i odczarowuje stereotym książkowego mola. Istotnym zadaniem jakie stoi przed pedagogami ZPE-T w Bobrowie jest stworzenie sytuacji sprzyjających poznaniu najbliższego otoczenia, rozwijanie ich zainteresowań czy też umożliwianie uczniom uczestniczenia w różnego rodzaju wydarzeniach społecznych i kulturalnych.
Powyższe cele są realizowane w ramach działalności biblioteki szkolnej. ZPE-T w Bobrowie, mając na uwadze projekt rządowy dotyczący rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży "Książki naszych marzeń", realizuje w swojej Placówce dwa pomniejsze projekty wpisujące się w promocję czytelnictwa, są to projekt "Kulthurra", którego liderem jest pani Karolina Gościńska i "Mądra szkoła czyta dzieciom"- liderem jest pani Anna Magac.
W Zespole Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie rozpoczęto realizację projektu edukacyjnego "Cepelia - festiwale sztuki". Jest to kolejna artystyczna oferta zajęć dla podopiecznych Placówki. Sama nazwa kojarzyć sie może z dawnymi spółdzielniami rękodzieła, które z upływem czasu stały sie synonimem kiczu ludowego. Nic bardziej mylnego! Propozycja zajęć obala myślenie stereotypowe - jest to niezwykły i wartościowy powrót do przedmiotów i technik rękodzielniczych.
Projekt edukacyjny skupia w sobie sześć "festiwali sztuki", podczas któeych wychowankowie ZPET w Bobrowie będą mieli okazję zapoznać się z podstawowymi metodami wyrazu artystycznego. Uczniowie zmierzą sie z technikami decoupage, tworzeniem z papierowej wikliny, filcu, wytwarzaniem świec, tworzeniem biżuterii czy też rzeźbieniem w glinie. Swoją wiedzę dotyczącą rękodzieła mają szansę zgłębić również w okolicznych domach kultury lub u źródła - korzystając z umiejętności i wiedzy rękodzielnika. Projekt jest realizowany w czwartki z dziewięcioosobową grupą uczniów pracujących pod opieką pań: Justyny Łuczak i Małgorzaty Wilk. Spotkania potrwają do czerwca 2016. Uwieńczeniem zmagań będzie wystawa prac podczas II Słonecznych Spotkań i czerwcowego pikniku rodzinnego.
Ostatnie dni października przyniosły wiele atrakcji uczniom Zespołu Placówek Edukacyjno Terapeutycznych w Bobrowie. Przygotowali sie bowiem do zabawy inspirowanej świętem Halloween. Dni poprzedzające dyskotekę upływały na wykonywaniu okolicznosciowej dekoracji i strojów - uczniowie wykazali sie wówczas dużą kreatywnością. natomiast sam wyjazd stał się wspaniałą nagrodą. W murach Placówki zagościły czarownice, czarodzieje, diabły, wampiry i duchy. Wychowankowie i nauczyciele przebrali sie za mroczne postacie. Aula drawskiej Placówki zachwyciła piękną dekoracją, ktora wpisała sie w panujacą atmosferę.
Wszyscy wspaniale bawili sie podczas zabawy, a tance przy znanych i lubianych przebojach okazały się wspaniałą rozrywką. Chwile odpoczynku umilał pyszny poczęstunek przygotowany przez nauczycieli. Czas zabawy wypełniały konkursy, w które chetnie angażowali sie uczniowie. W konkurencjach należało wykazać się sprawnością, pomysłowością i sprytem. Halloween może być świetną okazja do integracji i dobrej zabawy.
Dnia 20.10.2015r. w Zespole Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie odbyło sie kolejne spotkanie zorganizowane w ramach projektu "Mądra szkoła czyta dzieciom". Tym razem gościem specjalnym spotkania był Wicestarosta Powiatu Drawskiego pan Jacek Kozłowski. Czytanie odbyło sie dla dwóch klas, byli to uczniowie z klasy gimnazjalnej oraz uczniowie z V klasy Szkoły Podstawowej. Zajęcia rozpoczęły się pogadanką na temat baśni. Dzieci odpowiedziały na pytania czym jest baśń, jakie są jej charakterystyczne cechy, podawały również przykłady znanych, fikcyjnych bohaterów. W dalszej kolejności spotkania uczniowie mieli możliwość wysłuchania baśni pt. "Piękna i Bestia". W trakcie czytania Wicestarosta zadawał dzieciom pytania do tekstu, tłumaczył trudne słowa, omawiał historię głównych bohaterów, pomagając tym samym zrozumieć dzieciom sens czytanej baśni. Po czytaniu dzieci otrzymały kolorowanki tematyczne. Na zakończenie spotkania dzieci wyrazili swoją wdzięczność wręczając Wicestaroście własnoręcznie zrobiony kwiat słonecznika.
Ogólnopolski Interdyscyplinarny Program Edukacji Medialnej na rok szkolny 2015/2016 rozpoczęty! Już 19 listopada 2015 roku uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie będą mogli wziąć udział w projekcji filmu "Mały Książe" w reż. Marka Osborne'a na podstawie powieści Antoine'a de Saint - Exupery'ego. Spotkanie z Małym Ksieciem i Różą - bohaterami filmu, pozwoli wychowankom ZPET lepiej zrozumieć "Świat dorosłych".
Dzieci z ORW codziennie zaczynają zajęcia metodą Porannego Kręgu, co daje im wiele radości. "Poranny krąg" jest metodą, którą określamy jako wielozmysłową. Jej szczególnym walorem jest fakt, że obejmuje swym zasięgiem wszystkie zmysły: dotyk, wzrok, słuch, węch i smak. Podstawą dla tworzenia "Porannego kręgu" jest świat przyrody - źródło podstawowych bodźców (żywiołów, barw, zapachów, smaków, wrażeń dotykowych i termicznych). Polisensoryczne pobudzenie zmysłów jest najlepszym sposobem przekazwywania cennych informacji o tym, co nas otacza. Każda z pór roku ma przypisana inną symbolikę - jesienia odbywa sie poznawanie świata przyrody - jej żywiołu (powietrze), barw (żółta), dźwięku (dzwony rurowe, gong), zapachu (lawendowy).
Zajęcia są wyczekiwanym punktem dnia przez dzieci, świetnie się bawią zajęciach i każde zajęcia przeżywaja na nowo.
W dniu 22.10.2015r. w Zespole Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie, w ramach projektu edukacyjnego "Jesteśmy Europejczykami. Mieszkamy w Europie", odbyła sie impreza pod nazwą: Dzień Francuski. Miała ona na celu poznawanie tradycji i kultury Francji, rozwijanie postawy szacunku dla dziedzictwa narodowego Francuzów oraz uwrażliwianie na piękno i bogactwo poznawanego państwa europejskiego.
Podczas tego dnia stołówka w naszej placówce zmieniła sie w paryską "dzielnice artystów" na wzgórzu Montmartre z latarenkami i malarskimi reprodukcjami na sztalugach w otoczeniu starych kamieniczek oraz została udekorowana flagą Francji, napisami okolicznościowymi oraz wizerunkiem Wieży Eiffla.
Społeczność szkoły oglądała program artystyczny, podzielony na część pokazową i konkursową. Gimnazjaliści przeprowadzali bogatą prezentację multimedialną na temat Francji, dzięki której odbyliśmy wirtualną wycieczkę po zakatkach Francji - jej stolicy, Paryżu, a także po Lazurowym Wybrzeżu, polach lawendowych, winnicach francuskich i Zamkach nad Loarą. Każda klasa w szkole otrzymała zadanie do wykonania i przedstawiła efekty swojej pracy na forum społeczności placówki. Obok atrakcyjnego przedstawienia ciekawych miejsc we Francji można było obejrzeć menuet - taniec dworski w wykonaniu uczniów pod kierunkiem pani Bożeny Matulewicz. Gimnazjaliści zaprezentowali również pląs pochodzący z rejonu Francji - Alzacji. Nie brakowało konkursów i zabaw dla uczestników imprezy, a każdy zwycięzca otrzymał słodką niespodziankę.
Nie zabrakło uczty dla podniebienia - degustować mogliśmy różne rodzaje sera, francuskie croissanty, czekoladę do picia oraz sok z winogron. Furorę zrobił również placek na Trzech Króli. Ten, kto trafi na kawałek ciasta z niespodzianką (migdałem) zostaje królem/królową. Otrzymuje specjalnie przygotowana koronę i jest najważniejszą osobą w tym dniu. Skosztować również można było ciastka, których składnikiem kremu był kasztan.
Spora dawkę emocji dostarczyły: pokaz mody, podczas którego każdy model i modelka zostali nagrodzeni oraz wykonanie piosenki "Panie Janie" po francusku przez naszych najmłodszych wychowanków. Na koniec odbyła sie dyskoteka, nikogo nie trzeba było namawiać do tańca, wszyscy świetnie się bawili od pierwszej do ostatniej piosenki. Cała impreza przebiegała w miłej atmosferze, pełnej wrażeń i świetnej zabawy.
Imprezę przygotowały pani Bożena Matulewicz i pani Dorota Staniszewska.
Dnia 20.10.2015r. dzieci z grupy ORW wraz z opiekunami brał udział w zajęciach rehabilitacyjnych na basenie w Wałczu. Był to pierwszy wyjazd na basen w tym roku szkolnym. Przysporzył on naszym dzieciom wiele radości, świetnej zabawy w miłej atmosferze. Było super!!! Dziękujemy za serdeczne przyjęcie naszej grupy przez przez pracowników basenu "Delfin" przy Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Wałczu
Dnia 20.10.2015r. w Zespole Placówek Edukacyjno Terapeuyucznych w Bobrowie odbyło sie już trzecie spotkanie specjalne w ramach projektu "Mądra szkoła czyta dzieciom". Uczniowie i nauczyciele z Przedszkola oraz Oddziału Rewalidacyjno - Wychowawczego w Drawsku Pomorskim mieli zaszczyt gościć Starostę Powiatu Drawskiego Pana Stanisława Kuczyńskiego. Na początku spotkania dzieci musiały odpowiedzieć na zagadkę, której odpowiedzią był tytuł baśni, ktorą miał przeczytać gość specjalny. Następnie odbyło się czytanie baśni Hansa Christiana Andersena pt. "Calineczka". Podczas czytania dzieci obserwowały przygotowane ilustracje i odpowiadały na pytania zadawane przez pana Starostę. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali karty pracy z zadaniami, zagadkami i kolorowankami związanymi z tematem. Uczeń Jakub Staniec w imieniu społeczności szkolnej w ramach wyrazu wdzięczności wręczył Panu Staroście pracę wykonaną przez młodzież z ZPE-T w Bobrowie.
Dnia 19.10.2015r. w Zespole Placówek - Edukacyjno Terapeutycznych w Bobrowie odbyło się spotkanie zrealizowane w ramach projektu "Kulthurra". Gościem specjalnym spotkania był fotograf Krzysztof Magac, który już w ubiegłym roku pomagał w realizacji projektu i storzeniu końcowej wystawy fotograficznej. Spotkanie obejmowało wycieczkę do Złocieńca. Podczas zajęć praktycznych dzieci miały możliwość fotografowania ciekawych miejsc w mieście pod okiem bacznie nadzorującego specjalisty. Uczniowie wraz z opiekunami projektu Karoliną Gościńską i Anną Magac zwiedzili Stanice Wodną oraz Park Żubra. Wycieczka została udokumentowana szeroką galerią zdjęć, zarówno fotografa Krzysztofa Magaca jak i uczniów z ZPET w Bobrowie. Młodzież po raz kolejny udowodniła, że do dobrej zabawy i rozwoju swoich umiejętności w kierunku fotografii nie potrzeba im wyspecjalizowanego sprzętu. Projekt "Kulthura" umożliwia im rozwijane swoich zainteresowań.
Jesienna atmosfera, chłód za oknem przysparza okazji do urozmaicania szkolnych zajęć. W ramach prowadzonych lekcji, uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowują jesienne pyszności. Uczyli się m.in. obierać ziemniaki, nie ma chyba większej motywacji do działania, niż pyszne "własnej roboty" frytki z polskich ziemniaków. Dbając o zdrowe żywienie zwracamy uwagę, aby żywność była jak najmniej przetworzona. Pani Agnieszka Wiśniewska przedstawiła zastosowanie soli himalajskiej, która posiada w swoim składzie wiele drogocennych składników. Chociaż frytki były smażone, to okraszono je zdrowymi dodatkami.
Klasa gimnazjalna wraz z wychowawczynią, panią Bożena Matulewicz, przygotowała pyszne oponki. Pod okiem pani Małgorzaty Siluk uczniowie ze zwykłej marchewki wyczarowali pachnące, a co więcej, smaczne ciasto marchewkowe. Klasa Przyspasabiająca do Pracy wraz z wychowawcą, panem Tomaszem Kucharskim, raczyła sie zapiekankami, które zniknęły w mgnieniu oka. Poprzez realizację takich działań wdraża się uczniów do wykonania czynności związanych z samoobsługą, budzi się rowniez chęć pomocy innym. Poszczególne klasy uczyły sie obsługi sprzętów gospodarstw domowego, zachowania zasad bezpieczeństw podczas przygotowywania posiłków oraz stosowania się do podanego przepisu. Są to istotne umiejętności jakie powinny posiadać nasi wychowankowie, poniewaz będą wykorzystywane w ich samodzielnym życiu
Zespół Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie miał zaszczyt gościć w piątek 16 października, litewskich nauczycieli z miejscowości Peschai oraz nauczycieli Gimnazjum im. Jana Pawła II z Wierzchowa. Celem spotkania było zapoznanie strony litewskiej z zasadami funkcjonowania placówki dla uczniów ze specyficznymi i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Uczestniczyli oni wraz z pedagogami z Wierzchowa w zajęciach lekcyjnych prowadzonych w ZPET w Bobrowie. Pani Anna Chylińska - Jakubowicz oprowadzała gości po budynku szkoły oraz wyjaśniała fundamentalne zasady organizacji Placówki. Goście mieli szansę zaobserwować metody i formy pracy wykorzystywane przez nauczycieli z Bobrowa - były one różnorodne, gdyż każdy zespół uczniowski jest inny, co więcej, każdy uczeń wymaga indywidualnego podejścia ze względu na swoje możliwości percepcyjne. Prowadzący zajęcia wyjaśniali sposoby pracy ze swoimi wychowankami, dzielili sie własną wiedzą i doświadczeniem.
W ramach wdzięczności nauczyciele z Peschai podarowali na dłonie Pani Ani upominki, książki i słodycze dla wychowanków z ZPET w Bobrowie. Było to ciekawe spotkanie i możliwość wymiany spostrzeżeń dotyczących edukacji w Polsce i na Litwie.