Dnia 15.10.2015r. w Zespole Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie odbyło sie kolejne spotkanie zrealizowane w ramach projektu "Mądra szkoła czyta dzieciom". Wraz z uczniami z najmłodszych klas obchodziliśmy Urodziny Książkowego Misia. Gościem specjalnym spotkania była nauczycielka z Przedszkola w Drawsku Pomorskim Pani Anna Brumer. Podczas świętowania urodzin Misia uczniowie mieli możliwość poznania literatury dziecięcej, gdzie bohaterami są misie. Pani Ania przeczytała uczniom książkę o Kubusiu Puchatku, przygotowała również dla dzieci ilustracje, zabawy ruchowe oraz szereg zadań i zagadek. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowanym spotkaniu. Podczas zajęć zrealizowano cele założone w projekcie " Mądra szkoła czyta dzieciom".
Tego dnia Urodyinz Ksiykowego Misia obchodyili rwnie ucyniowie klasz VI Szkoły Podstawowej. Dzięki liderowi projektu Annie Magac dzieci wysłuchały książki pt. "Kubuś Puchatek i miodowe drzewo" oraz "Kubus Puchatek i Tygrys na dodatek". Po czytaniu odbyła sie pogadanka na temat tekstów, dzieci miały możliwość obejrzenia przygotowanych ilustacji i odpowiadania na zagadki. Na zakończenie uczniowie wykonali prace plastyczne z Kubusiem Puchatkiem w roli głównej. Podczas zajęć odbyły sie także zabawy ruchowe z pluszowymi misiami oraz urodzinowymi balonami.
Dnia 13.10.2015r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej, uczniowie i nauczyciele Zespołu Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie przygotowali program artystyczny by uczcić święto swoje i swoich nauczycieli. W Placówce w Drawsku Pomorskim przy ul. Seminaryjnej goszczono władze powiatu: starostę drawskiego, pana Stanisława Kuczyńskiego, dyrektora Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Drawsku Pom. panią Violettę Kubik, komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej - pana Roberta Busztę, przedstawiciela policji w Drawsku Pom. panią Agnieszkę Waszczyk oraz przedstawicieli Miejsko - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złocieńcu.
Dyrektor ZPE-T w Bobrowie przywitał zebranych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów. Podkreślił także, że owo święto jest jednym z ważniejszych dni dla pedagogów, ponieważ pokazuje jak ważną pracę wykonujemy dla naszych uczniów - to właśnie oni są motorem naszych działań.
Starosta drawski, pan Stanisław Kuczyński na dłonie dyrektora, pana Krystiana Ignacaka , złożył bukiet kwiatów, który symbolizuje wdzięczność za prowadzenie przez nauczycieli Placówki działania na rzecz uczniów i rozwoju szkoły. W ten sposób doceniono zarówno mniejsze i większe sukcesy wszystkich pracowników. Miłą wiadomością jest to, że władze powiatu dostrzegają jak ważną rolę odgrywa szkolnictwo specjalne, że uczniowie wymagający szczególnej pomocy i wsparcia istnieją i nie są pomijani przez nikogo.
Pod kierunkiem pań: Renaty Zwierzyńskiej, Małgorzaty Wilk i Małgorzaty Siluk wychowankowie ZPET w Bobrowie przygotowali program artystyczny by uczcić święto całej szkoły. Występ uczniów połączony został z pasowaniem nowych uczniów Placówki i symbolicznym pasowaniem na czytelnika biblioteki szkolnej. Najistotniejszym zamierzeniem przedsięwzięcia było pokazanie możliwości uczniów, gdyż to oni są podmiotem działania. Część artystyczną zakończył krótki skecz przygotowany wspólnie przez uczniów i nauczycieli. Wychowankowie przygotowali również miłą niespodziankę dla wszystkich pracowników szkoły - plebiscyt - którego wynikami uhonorowali ich całoroczny trud. Każdy z pedagogów i pracowników szkoły otrzymał order i usłyszał kilka miłych słów o sobie. Był to wzruszający moment, ponieważ uczniowie docenili wykonana dla nich pracę. Warto zaznaczyć, że szkoła to przede wszystkim uczniowie, symbolem tego była przygotowana dekoracja - budynek szkoły powstały z własnoręcznie namalowanych portretów uczniów.
Zespół Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie, wychodząc naprzeciw wymaganiom nowoczesnych metod nauczania, oferuje swoim wychowankom zajęcia z arteterapii realizowanych w ramach zajęć rewalidacyjnych. Wspomniane zajecia prowadzone są indywidualnie, spotkania grupowe odbywają sie dwa razy w miesiącu by uczniowie mogli uczyć się wspólnego działania. Koordynatorem przedsięwzięcia jest pani Małgorzata Wilk, która na potrzeby pracy z uczniami ZPET w Bobrowie napisała autorski projekt edukacyjny z zakresu arteterapii "4 pory sztuki". Realizuje w ten sposób zagadnienia zwiazane z cyklicznością zmian zachodzących w przyrodzie. Projektem zostali objęci wszyscy uczniowie Placówki. Terapia przez sztukę ma bardzo szerokie zastosowania. Poprzez działania plastyczne, muzyczne, literackie, teatralne, spełnia ona funkcję zarówno korekcyjną, jak i stymulacyjną.
Umożliwia człowiekowi, przy pomocy symboli, wyrażanie trudnych przeżyć i emocji w bezpiecznych warunkach. Zapobiega wystąpienie emocji negatywnych, stymuluje powstanie emocji majacych korzystny wpływ na stan psychiczny człowieka. Arteterapia umożliwia samopoznanie, rozbudza świadomość motywów własnych działań i zachowań, pobudza wyobraźnię, uaktywnia spontaniczność, daje poczucie wolności i realizacji, spełnia funkcje kompensacyjną, wyrównując braki i ograniczenia psychofizyczne, zaspakaja potrzeby: bezpieczeństwa, współuczestnictwa, akceptacji, rozbudza wiare w siebie, we własne możliwości.
Zajęcia prowadzone metodą arteterapii prowadzone w ZPET w Bobrowie opierają się m.in. zabawach integracyjnych uczniów. Jesienne zagadki, wspólne malowanie i stemplowanie liści, uzupełnianie ich kształtów to wspaniała zabawa, a do tego nauka. Dzieci wyrażaja temat poprzez ekspresje plastyczną, teatralną, taneczną i literacką. Twórcze szaleństwo ogarnęło całą grupę. Zabawy ruchowe, improwizacja ruchem w rytm muzyki klasycznej Vivaldiego "Jesień" czy quizy dotyczące trwającej pory roku to idealna forma terapii dla najmłodszych uczniów. Na zakończenie pierwszego etapu projektu uczestnicy, pod kerunkiem pani Małgorzaty Wilk stworzyli jesienny kolaż z materiałów naturalnych pt. "Jesienne drzewo". Ostatnia częścią tego etapu była relaksacja po jakże wyczerpujących działaniach.
Październikowe spotkanie z zespołem "Pro Musica" dotyczyło legendy o smoku wawelskim. Artyści oddali nastrój krakowskiej historii nie tylko muzycznym przedstawieniem, ale także regionalnymi strojami. Niezwykła opowieść wzbudziła zainteresowanie uczniów ZPET w Bobrowie, niektórzy z nich, kierowani ciekawością, postanowili aktywnie uczestniczyć w występie. Niezwykle istotnym elementem edukacji jest zapoznanie wychowanków z legendami naszego kraju, które obok wydarzeń historycznych kształtuja obraz naszego kraju. Obcowanie ze sztuką sprawia wszystkim wiele przyjemności!
Dnia 8.10.2015r wychowankowie naszego internatu spotkali się z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalych z Czaplinka. Spotkanie odbyło się w ramach projektu edukacyjnego "Jesteśmy razem", ktory zakłada integrację młodzieży niepełnosprawnej z pełnosprawną. Wychowankowie wraz z wychowawcami i opiekunami udali się do lasu gdzie wspólnie zbierali buczynę, grzyby, kasztany i żołędzie, które po powrocie zostały zawiezione do skupu i sprzedane. Na koniec spotkania wszyscy zasiedli do stołu, gdzie przy pysznym cieście i goracej herbacie dzielili się wrażeniami z dzisiejszego dnia. Następne spotkanie już za dwa tygodnie!
Dina 6.10.2015r. w Zespole Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie odbyło się spotkanie zrealizowane w ramach projekty "Mądra szkoła czyta dzieciom", prowadzonego przez lidera Annę Magac. Gościem specjalnym spotkania była nauczycielka z Przedszkola w Drawsku Pom. Pani Wiesława Magac. Podczas zajęć dzieci miały możliwość wysłuchania bajki "Pinokio" Carla Collodiego. Po czytaniu odbyła się pogadanka na temat bajki. Nasz gość specjalny przygotował również dla uczniów szereg zagadek oraz zadań. Spotkanie miało na celu integrację uczniów znajdujących się na różnych etapach edukacyjnych, kształtowanie umiejętności uważnego słuchacza oraz rozwijanie wyobraźni. W ramach projektu edukacyjnego "Mądra szkoła czyta dzieciom" planowane są dalsze spotkania z gośćmi specjalnymi.
Część uczniów ZPET w Bobrowie wraz z nauczycielami, rodzicami i opiekunami prawnymi w terminie 15-28.09.2015r. uczestniczyła w turnusie rehabilitacyjnym. Miał on miejsce w Ośrodku Wczasowo Kolonijnym "Rafa" w Jarosławcu. Mikrokliman panujące we wspomnianej miejscowości sprzyjał leczeniu chorób dróg oddechowych oraz chorób serca. Ośrodek specjalizuje sie w rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną połączoną z wypoczynkiem nad morzem.
Uczniowie pod fachowa opieką korzystali z wielu zajęć majacych charakter leczniczy. Uczestniczyli wspólnie z rodzicami i opiekunami w ćwiczeniach z zakresu gimnastyki ogólnorozwojowej. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia na basenie i w jacuzzi - przynosiły one wiele radości naszym wychowankom. Niezmiernie ważnym zabiegiem były inhalacje, mające charakter przeciwzapalny, wpływaja one na poprawę stanu dróg oddechowych. Jedna z uczennic uczestniczyła w zajeciach z użyciem lampy sollux. Urządzenie to wykorzystywane jest do zabiegów ciepłoleczniczych i światłoleczniczych w celu złagodzenia podrażnień naskórka. Uczniowie uczestniczyli równiez w zajęciach arteterapii, a część przygotowanych prac pozostawili w ramach wdzięczności w Ośrodku. Wspaniałą rozrywką okazały się dyskoteki i wieczorki taneczne. Oprócz uczniów ZPET w Bobrowie, wturnusie rehabilitacyjnym uczestniczyli uczniowie z innych placówek. Możliwość nawiazania nowych znajomości, ale przede wszystkim szansa na integrację międzyszkolną, jest bardzo ważnym elementem rozwoju społecznego dzieci. Hala sportowa Ośrodka i bilard dały możliwość prowadzenia rozgrywek między uczniami a opiekunami, rywalizacja wzbudza zawsze wiele emocji.
Turnus rehabilitacyjny to także wycieczki nad morze, spacery brzegiem pięknego Bałtyku. Uczniowie zwiedzali latarnie morską w Jarosławcu oraz poznali piękno tej niewielkiej miejscowości. Uśmiechy na ich twarzach, po powrocie, sa dowodem na to, że wykorzystali ten czas najlepiej jak było można.
Rozpoczynający się rok szkolny 2015/2016 w Zespole Placowek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie przynosi wiele miłych niespodzianek. Po raz pierwszy uczniowie z Drawska Pomorskiego odwiedzili placówkę w Bobrowie. Po wakacyjnej przerwie powrócił również z występami muzycznymi zespół "Pro Musica". Artyści zabrali uczniów i nauczycieli w bajeczno-muzyczny świat smerfów, wszyscy byli oczarowani i zaangażowani w przedstawioną historię. Największe zaciekawienie malowało się na twarzach najmłodszych wychowanków, emocjonalnie reagowali na nagłe zwroty akcji. Uczniowie z wielką niecierpliwością czekają na kolejną muzyczna przygodę z zespołem "Pro Musica".
Uczniowie i nauczyciele ZPET w Bobrowie 18.09.2015r. uczestniczyli w akcji "Sprzątanie świata". Każdy oddział Placówki miał za zadanie zebrać, posegregować śmieci w wyznaczonych regionach Bobowa. Edukacja ekologiczna naszych wychowanków jest bardzo ważna, ponieważ dbanie o środowisko jest sprawą istotną. Samo wyjście "w teren" poprzedziła krótka lekcja segregacji śmieci przygotowana przez klasę gimnazjalną pod kierunkiem pani Bożeny Matulewicz. Wszyscy ochoczo zabrali się do pracy, czego dowodem jest czyste Bobrowo. Nawet przedszkolaki dotrzymywały kroku starszym kolegom i koleżankom. Po wyczerpującym zadaniu na uczniów czekala nagroda - pyszna grochówka i ognisko z kiełbaskami. Słoneczna pogoda sprawiła, że ten dzień był zarazem nauką i zabawą.
Kameralny występ uczniów klasy pierwszej zapowiedział nadejście kalendarzewej jesieni. Najmłodsi uczniowie ZPET w Bobrowie, pod kierunkiem pani Renaty Zwierzyńskiej i Emilii Komorowskiej, przygotowali muzyczny apel zwiastujący nadejście kolejnej pory roku. Pani Jesień została wzorowo odegrana przez panią Małgorzatę Wilk. Uczniowie przyozdobili suknię naszego jesiennego gościa barwnymi liśćmi, warzywami i owocami z jesiennego ogródka. Publiczność z entuzjazmem włączała się we wspólne śpiewanie piosenek.
Piątek 2 października przyniósł uczniom Zespołu Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie wiele niespodzianek. Z okazji dni otwartych 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej odbyła się defilada i przysięga żołnierzy służby przygotowawczej. Uczniowie z zaciekawieniem obserwowali cały ceremoniał, jednakże największe emocje wywołały symulowane działania wojenne; strzały, zadymione pole walki okazały się nie lada atrakcją. Na twarzach uczniów malowało się wielkie zaciekawienie.
Pokaz sprzętu wojskowego, możliwość przymierzania umundurowania żołnierskiego czy zwiedzanie pojazdów wojskowych sprawiło wychowankom ZPET w Bobrowie wielką radość. Nawet najmłodsi pragnęli zasiąść za kierownicą prawdziwego pojazdu wojskowego. Wejście na czołg stało sie dowodem na to, że strach przed nieznanym znika w starciu z ciekawością świata. Uczniowie w trakcie uroczystości dopytywali o zadania wojska, a wydarzenia, których stali się świadkami zapadły im głęboko w pamięci. Wizyta w jednosce wojskowej w Budowie to nie tylko ciekawa wycieczka, ale przede wszystkim wspaniała lekcja polskości.
Dnia 29.09.2015r. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w Regionalnych Biegach Przełajowych Olimpiad Specjalnych organizowanych przez SOSW Szczecinek. Zawodnicy startowali na dystansie 800 metrów. Podzieleni byli na grupy ze względu na płeć, wiek oraz możliwości fizyczne. Nasi wspaniali sportowcy wykazali się prawdziwym sportowym duchem walki, dzielnie pokonywali nie tylko trasę biegu ale i własne słabości, wszyscy ukończyli swoje biegi ciesząc się na mecie ze zdobytych medali i upominków. W klasyfikacji drużynowej nasza placówka zajęła V miejsce, a w klasyfikacji indywidualnej I miejsce zajęła Barbara Żurawińska, II miejsce zajął Konrad Wrzask, III miejsce zajęli Marcin Świąder i Daria Nowacka, IV,V i VI zajęli kolejno Cezary Zaremba, Damian Kępiński i Tomasz Michota. Jeszcze raz gratulujemy naszym kochanym sportowcom i życzymy im samych sukcesów!!!
Obowiązkiem każdego obywatela Polski jest aktywne uczestnictwo w życiu politycznym kraju. 24.09.2015r w ZPET w Bobrowie zorganizowane zostały wybory do Klubu Demokraty. Wybory uzupełniające przeprowadzono również w Placówce w Drawsku Pomorskim. Celem tego przedsięwzięcia było rozbudzenie w uczniach postaw prospołecznych, zachęcenie do aktywnego, ale przede wszystkim, odpowiedzialnego spełniania obowiązków obywatela. Każda klasa wytypowała kandydatów do szkolnych wyborów. Przygotowali oni swoje plakaty i hasła wyborcze. Rozmawiali również z nauczycielami o zasadach głosowania, rodzajach kampanii wyborczych.
Była to pouczająca lekcja praw obywatelskich. Uczniowie uświadomili sobie, że maja wpływ na sprawy ich dotyczące. Nawet najmłodsi wychowankowie mieli szanse oddać swój głos na wybranego kandydata. Sam moment głosowania rozbudził niezwykłe emocje w sercach uczniów. Komisja nadzorowała prawidłowy przebieg wyborów, miło było obserwować powagę, z jaka uczniowie podeszli do swoich pierwszych "wyborów".
W piątek ogłoszono wyniki wyborów. W skład zarządu Klubu Demokraty wchodzą: Tomasz Michota i Aneta Lewandowska z Placówki w Bobrowie. Po poniedziałkowych wyborach przedstawicielem Placówki w Drawsku Pom. został Grzegorz Michalak. Wola uczniów opiekunami Klubu zostały panie: Emilia Komorowska, Beata Kubrowska i Małgorzata Wilk. Podczas szkolnego apelu podziękowano wszystkim za ogromne zaangażowanie i piękne plakaty.
W dniu 10.09.2015r. odbyło sie oficjalne otwarcie ZPET w Bobrowie przy ul. Seminaryjnej 2 w Drawsku Pom. Uroczystość powiązana była z inauguracją roku szkolnego 2015/2016. Część artystyczną poprzedziło przecięcie wstęgi przez Dyrektora ZPET w Bobrowie, pana Krystiana Ignacaka. Następnie zebrani goście zostali zaproszeni do pięknego budynku nowej placówki. W auli miało miejsce powitanie gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Powiatu Drawskiego, pan Stanisław Kuczyński, Wicestarosta, pan Jacek Kozłowski, Naczelnik Wydziału Oświaty Powiatu Drawskiego, pani Izabela Krężołek.
Inżynier Powiatu, pan Mirosław Szulist, Burmistrz Złocieńca, pan Krzysztof Zacharzewski, Dyrektor ZSP, pan Robert Patrzyński, Dyrektor MOW w Czaplinku, pani Małgorzata Janda, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, pani Alicja Krycka, Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Drawsku Pom. pani Violetta Kubik, przedstawiciele Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej Powiatu Drawskiego, rodzice i opiekunowie wychowanków ZPET.
Od 1 września 2015 r. rozpoczyna działalność Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy w Drawsku Pomorskim przy ul. Seminaryjnej 2
Kontakt: Wydział Edukacji Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim tel: 94 36 307 94
SOSW w Bobrowie tel/fax: 94 367 14 63
więcej informacji: ORW_DRAWSKO_POM-2015.
W SOSW w Bobrowie od 2015 roku funkcjonuje Wczesne Wspomaganie Rozwoju dla dzieci niepełnosprawnych.
Co to jest wczesne wspomaganie rozwoju?
Są to systematyczne zajęcia wspomagające rozwój dziecka niepełnosprawnego, prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin (psycholog, terapeuta, pedagog, logopeda, fizjoterapeuta, lekarz). We wczesne wspomaganie rozwoju wsisane jest także udzielanie pomocy psychologicznej, edukacyjnej rodzicom dzieci. Wczesne wspomaganie rozwoju obejmuje takie działania jak: diagnoza rozwoju dziecka, konstruowanie i realizacja programu służącego rozwojowi dziecka, współpraca z rodziną, przedszkolem oraz ocena skuteczności oddziaływań.
Dla kogo przeznaczone są zajęcia?
W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci (także niemowlęta) o niepełnosprawnym rozwoju (opóźnione w rozwoju, nie w pełni sprawne fizycznie, "wcześniaki") od momentu wykrycia zaburzeń do momentu rozpoczęcia nauki w szkole. Warunkiem zapisania dziecka na zajęcia jest posiadanie Opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej. Poradnia wydaje opinię na podstawie złożonego przez rodzica wniosku (druk wniosku można pobrać z sekretariatu SOSW w Bobrowie) wraz z zaświadczeniem lekarskim, stwierdzającym rodzaj niepełnosprawności.
W jaki sposób organizuje się zajęcia?
Zajęcia moga być prowadzone bezpośrednio z dzieckiem lub w formie instruktażu dla rodziców/opiekunów, a także konsultacji indywidualnych, grupowych. Zajęcia z małymi dziećmi będą prowadzone w obecności rodziców. W przypadku dzieci, które ukończyły 3 rok życia zajęcia mogą odbywać się w grupie liczącej 2 lub 3 dzieci, z udziałem ich rodzica. Wczesne wspomaganie rozwoju organizuje się w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu w zależności od możliwości dziecka. Czas jednorazowego spotkania jest uzgadniany z rodzicem.
Oferta pomocy specjalistów w SOSW.
Pracę z dzieckiem planuje się na podstawie specjalistycznej diagnozy, dokonanej w poradni i przez terapeutów z placówki. W zależności od stwierdzonych niesprawności dziecko i/lub rodzic może spotykać się z logopedą, pedagogiem, psychologiem, fizjoterapeutą.
Wykaz dokumentów koniecznych do przyjęcia dziecka na zajęcia Wczesnego Wspomagania Rozwoju:
1. Aktualna opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju z poradni psychologiczno - pedagogicznej.
2. Prośba o obięcie wczesnym wspomaganiem rozwoju skierowana do naczelnika wydziału edukacji.
Dnia 26 czerwca 2015r. w SOSW w Bobrowie odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego 2015/2015. Oprócz rodziców, uczniów, dyrekcji, nauczycieli i pracowników administracyji i obsługi, uroczystość uświetnili swoją obecnością pan Jacek Kozłowski - Wicestarosta Powiatu Drawskiego, sekretarz Gminy Złocieniec - pan Leszek Modrzakowski, oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pomorskim oraz Nadleśnictwa Świerczyna.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewania hymnu państwowego. Następnie odbył sie krótki występ artystyczny, po którym nastąpiło rozdanie świadectwi nagród dla uczniów wyróżniających sie w zachowaniu, w nauce oraz sporcie. Rozdano również podziękowania i listy gratulacyjne dla rodziców. Po tej części apelu odbyło się pożegnanie Bartłomieja Krawczaka, który w tym roku ukończył edukację w naszym Ośrodku. Na koniec apelu życzenia wszystkim rozpoczynającym wakacje złożył dyrektor Ośrodka, pan Krystian Ignacak oraz zaproszeni goście.
Całość imprezy zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkolnego, po którym uczniowie rozjechali się do swoich domów na zasłużony odpoczynek. Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialna była pani Justyna Łuczak.
W miesiącu maju został rozegrany Turniej w piłkarzyki stołowe wychowanków internatu SOSW w Bobrowie. Turniej był skierowany do wychowanków grup wychowawczych. Zawody zorganizowali wychowawcy - p. Roman Kotłowski i p. Justyna Łuczak przy wsparciu dyrektora Ośrodka p. Krystiana Ignacaka. W organizacji turnieju pomagali także uczniowie gimnazjum, którzy w ramach projektu edukacyjnego "Szkolny Organizator Sportu" przekazywali uczestnikom reguły gry i pomagali w sędziowaniu meczów. W rozgrywkach wzięło udział 15 z 18 osób korzystających z bazy noclegowej Ośrodka.
Zawodnicy grali ze sobą w systemie "każdy z każdym". O kolejności miejsc decydowały zdobyte punkty. I miejsce zajął - Damian Kępiński, II miejsce - Cezary Zaremba, III miejsce - Kamila Dziewiętkowska. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, natomiast zwycięzca otrzymał puchar.
Za nami już ostatnia odsłona interdyscyplinarnego projektu edukacji medialnej "KinoSzkoła", kolejne spotkania czekają na nas już w nowym roku szkolnym. 16 czerwca o godz. 8.15 w Złocienieckim Domu Kultury uczniowie SOSW Bobrowo klas I,IV oraz V Szkoły Podstawowej, mogli dowiedzieć się "Czym jest baśń", a także obejrzeć film pt. "Czarnoksiężnik z krainy Oz: Powrót Dorotki". Czekamy już na kolejne spotkania.
Wycieczka do Nowego ZOO w Poznaniu była ciekawą przygodą dla uczniów z SOSW w Bobrowie. 11 czerwca o godz. 6.45 uczniowie wyruszyli autokarem do Ogrodu Zoologicznego.
Celem wycieczki było wzbogacenie wiadomości na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata. Zapoznanie z warunkami życia zwierząt mieszkających w ZOO oraz kształtowanie umiejętności kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.
Podczas przejażdżki wycieczkową ciuchcią, wychowankowie mieli okazję zobaczyć niespotykane na codzień zwierzęta i ptaki pochodzące ze wszystkich kontynentów. Przyglądanie się zachowaniu egzotycznych zwierząt budziło wśród uczniów wiele emocji. Uczniowie zapoznali się z wieloma gatunkami zwierząt pochodzących z różnych stref klimatycznych świata. Wychowankom SOSW w Bobrowie szczególnie podobały się drapieżne ptaki, olbrzymie słonie i wysokie żyrafy. Po przejażdżce ciuchcią, uczniowie wybrali sie na obiad. W drodze powrotnej oczywiście nie zabrakło wizyty w McDonaldzie, gdzie powrót z wycieczki osłodził nam słodki poczęstunek w postaci lodów.
Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, że wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą sie w pamięci wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Bobrowie. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjna lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia i upału uczniom dopisywały humory, wzajemnie dzieliły się wrażeniami