Nawigacja

Oferty placówki

Zajęcia specjalistyczne

TYFLOPEDAGOG

W Zespole Placówek Edukacyjno – Terapeutycznych w Bobrowie uczniowie mają możliwość realizowania zajęć z tyflopedagogiem. Odbiorcami takich zajęć są dzieci i młodzież niewidome i słabowidzące.

Głównym założeniem naszej pracy z dziećmi z niepełnosprawnością wzrokową jest maksymalne usamodzielnienie w czynnościach dnia codziennego, nauka prawidłowego korzystania ze wzroku podczas codziennych aktywności, nauka adaptacji najbliższej przestrzeni, tak by mogły bezpiecznie się w niej poruszać, poszerzanie świadomości na temat higieny pracy wzrokowej, możliwości i ograniczeń wynikających z dysfunkcji wzroku. Założenia te realizowane są z młodszymi dziećmi, w czasie aktywności zabawowych, podczas zajęć wczesnego wspomagania rozwoju, z uczniami na zajęciach dydaktyczno – wyrównawczych oraz rewalidacyjnych, z wychowankami na zajęciach rewalidacyjno – wychowawczych.

Każdy uczestnik zajęć ma ściśle określony i dopasowany do swoich potrzeb program pracy, przygotowany w oparciu o funkcjonalną ocenę możliwości wzrokowych, stale powiększająca się baza specjalistycznych pomocy dydaktycznych, podnosi komfort i atrakcyjność pracy terapeutycznej.

FIZJOTERAPIA

Zespół Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie zatrudnia wykwalifikowanych fizjoterapeutów zajmujących się rehabilitacją dzieci w różnym wieku. Każda placówka dysponuje dobrze wyposażoną salą, w której wychowankowie usprawniani są według programu indywidualnie opracowanego do potrzeb i możliwości ruchowych dziecka. Rehabilitacją objęte są dzieci od 0 do ukończenia etapu przedszkolnego w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. Dzieci szkolne uczestniczą w zajęciach rehabilitacyjnych w ramach rewalidacji aż do ukończenia edukacji w placówce. Zakres działań rehabilitacyjnych: Neurorehabilitacja dzieci: mózgowe porażenie dziecięce, zespoły genetyczne, zaburzenia napięcia mięśniowego Rehabilitacja niemowląt: wzmożone/ obniżone napięcie mięśniowe, asymetria ułożeniowa, kręcz szyi, opóźnienie rozwoju ruchowego Korekcja wad postawy: wady i zniekształcenia stóp, plecy okrągłe, pogłębiona lordoza, skoliozy, koślawość/ szpotawość kolan Funkcjonalna terapia ręki: poprawa zdolności manualnych, nauka prawidłowego chwytu Kinesiotaping: korekcja wad postawy, wspomaganie pracy mięśni.

 GIMNASTYKA KOREKCYJNO -KOMPENSACYJNA

W Zespole Placówek Edukacyjno- Terapeutycznych w Bobrowie prowadzone są zajęcia z gimnastyki korekcyjno - kompensacyjnej. Ich założeniem jest kształtowanie i utrwalanie nawyku prawidłowej postawy. W trakcie zajęć korygowane są następujące wady: skolioza, plecy: okrągłe, wklęsłe,wklęsło-okrągłe, płaskie, klatka piersiowa kurza, lejkowata, koślawość kolan i stóp, płaskostopie.

Gimnastyka korekcyjno- kompensacyjna ma na celu: eliminowanie wad postawy, działanie profilaktycznie, kształtowanie nawyku prawidłowej postawy,zapewnienie wszechstronnego rozwoju fizycznego i wspaniałej zdrowej zabawy.

Aby zapobiec wadom postawy u dzieci należy dostarczyć dzieciom zorganizowane formy aktywności ruchowej w rozszerzonym wymiarze i wprowadzić elementy gimnastyki korekcyjnej w formie odpowiadającej ich wiekowi i możliwościom psychoruchowym.

Dążenie do osiągnięcia wyznaczonych celów przez: dobór ćwiczeń korekcyjnych, ściśle dostosowanych do indywidualnych potrzeb dziecka i określonej wady postawy; zastosowanie urozmaiconych i oryginalnych form ćwiczeń środków dydaktycznych, przyrządów i przyborów; ścisłą współpracę nauczyciela z rodzicami, pielęgniarką szkolną oraz wychowawcami; wyzwalanie radości u dzieci w czasie zajęć, eksponowanie ich osiągnięć i postępów; miłą i przyjazną atmosferę podczas ćwiczeń.

SENSOPLASTYKA

 Sensoplastyka to metoda wspierania rozwoju człowieka poprzez działania z zakresu stymulacji sensorycznej z elementami coachingu. Poprzez edukację plastyczną nie tylko rozwijamy u dzieci kreatywność i chęć twórczego, samodzielnego działania, ale wpływamy także na optymalny rozwój całego organizmu dziecka oraz wspieramy rozwój intra oraz interpersonalny.

Podczas zajęć wykorzystywane są tylko i wyłącznie produkty spożywcze, z których tworzone są farby oraz masy plastyczne. Poprzez kolorowe „brudzenie się” umożliwiamy dzieciom wykorzystanie ich potencjału zabawowego i poznawczego oraz czuwamy nad ich rozwojem sensomotorycznym i emocjonalno-społecznym.

PSYCHOLOG

Psycholog prowadzi badania diagnostyczne uczniów, m. in. diagnozuje indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychoficzne. Udziela również pomocy psychologicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb. Współpracuje z gronem pedagogicznym przy rozwiązywaniu problemów opiekuńczo-wychowawczych. Podejmuje działania z zakresu profilaktyki uzależnień, prowadzi warsztaty i spotkania psychoedukacyjne. Jest interwentem w sytuacjach kryzysowych i mediatorem w konfliktach. Psycholog udziela także porad i konsultacji dla rodziców uczniów.


PEDAGOG

Praca pedagoga to stałe wsparcie uczniów poprzez systematyczną oraz stałą współpracę z rodzicami, dyrekcją i gronem pedagogicznym w celu wszechstronnego rozwoju osobowości ucznia w wymiarze intelektualnym, etycznym, emocjonalnym, społecznym i zdrowotnym, a także eliminowanie i zapobieganie zachowaniom niepożądanym poprzez: monitorowanie realizacji obowiązku szkolnego i postępów w nauce; prowadzenie poradnictwa dla rodziców; rozpoznawanie i rozwiązywanie bieżących sytuacji problemowych w szkole i w internacie; kształtowanie pozytywnych postaw społecznych wśród uczniów; realizację programów profilaktycznych szkoły; udzielanie uczniom pomocy w rozwiązywaniu problemów życia codziennnego; pomoc uczniom zagrożonym niedostosowaniem i wykluczeniem społecznym.

HYDROTERAPIA

Fantastyczną hydroterapią połączoną z rehabilitacją społeczną są zajęcia na basenie.
Mają one ogromne znaczenie w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, szczególnie u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, niepełnosprawnością intelektualną oraz innymi dysfunkcjami. Woda leczniczo wpływa na spastyczne mięśnie, a także pomaga w poprawianiu zaburzeń z zakresu czucia powierzchownego. Środowisko wodne stwarza najlepsze warunki dla pracy słabych mięśni. Zajęcia w wodzie poprawiają koordynację ruchów, angażuje najwięcej mięśni, a także poprawia pracę układu krążenia oraz układu oddechowego.
Hydroterapia redukuje lęki dziecka, rozładowuje napięcie emocjonalne. Powoduje zmniejszenie objawów autyzmu, pobudza rozwój uczuciowy i społeczny. Hydroterapię stosuje się u dzieci silnie odczuwających niepokój. W trakcie zajęć dziecko przebywa w ciepłej wodzie, bawi się nią oraz zabawkami, przełamuje lęki. Również tu stosuje się naśladownictwo, utrzymuje kontakt wzrokowy, uczy zabawy.

DOGOTERAPIA

W naszej placówce uczniowie uczestniczą w zajęciach terapeutycznych z psem, tzw. dogoterapię. Dogoterapia jest jedną z naturalnych metod wspomagających rozwój dzieci niepełnosprawnych intelektualnie wykorzystującą kontakt z psem. Jego obecność nie tylko ułatwia nawiązanie wzajemnych relacji, ale także sprzyja rozwojowi aktywności poznawczej, eliminuje zachowania opozycyjne oraz rozwija gotowość i zdolności do uczenia się. Pies - obserwator, pies - towarzysz podczas zabaw i wykonywania zadań jest dla dzieci niewątpliwą atrakcją i zachęca je do podejmowania wysiłku. Z nim doskonalą swoje umiejętności społeczne, kształtują wrażliwość. Głównym założeniem programu jest realizacja ćwiczeń mających na celu wspomaganie procesu rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym z uwzględnieniem ich indywidualnych możliwości i potrzeb. Prowadzone ćwiczenia i zabawy mają na celu: stymulację rozwoju funkcji poznawczych; usprawnianie funkcji motorycznych; podejmowanie różnych form działań ruchowych, właściwe ukierunkowanie aktywności; socjalizację i uwrażliwienie, redukowanie napięć emocjonalnych; stwarzanie możliwości odnoszenia sukcesu; stymulację rozwoju mowy: usprawnianie umiejętności komunikowana się , nawiązywania kontaktu; kształtowanie właściwych wzorów zachowań i działań w stosunku do zwierząt; stwarzanie możliwości doznawania radości i przyjemności w kontakcie z psem; naukę postępowania z psem, wzbogacanie wiedzy o budowie i pielęgnacji psa; kształtowanie humanitarnych postaw wobec zwierząt; naukę relaksacji w obecności psa.

MUZYKOTERAPIA

Jedną z form terapii w naszej szkole, przynoszącą dzieciom wiele radości i zapewniającą im prawidłowy rozwój jest muzykoterapia.
Poprzez różnorodne formy aktywności - taniec, śpiew, grę na instrumentach - wyzwalane są pozytywne emocje, energia, siła do dalszej pracy.
Zajęcia z muzykoterapii dają uczniom odprężenie, umożliwiają zmniejszenie napięć psychofizycznych, łagodzą agresję, pozwalają pokonać nieśmiałość. Uczą czerpania satysfakcji ze współdziałania w grupie. Regularnie, raz w miesiącu uczniowie uczestniczą w bajkowych koncertach Agencji Artystyczne „Pro Musica”.Podczas koncertów uczniowie mogą bliżej poznać różne instrumenty, ich budowę i brzmienie. Za sprawą artystów przenoszą się w świat niezwykłych baśni, opartych o polskie podania i legendy, ale także poznają elementy kultury innych narodów.

HIPOTERAPIA

Hipoterapia jest to ukierunkowane działanie terapeutyczne mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferach: fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej, podczas którego, specjalnie przygotowany koń stanowi integralną część procesu terapeutycznego. Uczniowie naszej szkoły regularnie uczęszczają na zajęcia hipoterapii organizowane w Stajni w Zarańsku. Zajęcia prowadzone są przez wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, a specjalnie przygotowane i starannie dobrane konie pomagają w uzyskaniu specyficznych i indywidualnych korzyści każdego uczestnika. Każde zajęcia hipoterapii są wielkim i miłym doświadczeniem, na które nasi uczniowie niecierpliwie czekają, a po terapii wracają do szkoły uśmiechnięci i szczęśliwi.

TERAPIA LOGOPEDYCZNA

Terapia logopedyczna polega na rozwijaniu sprawności komunikacyjnej dziecka, usprawnianiu poprawnej artykulacji oraz poszerzaniu zasobu słownictwa, jak również wyrównywaniu opóźnień rozwoju mowy, naukę nadawania mowy i rozumienia mowy. Swoim zasięgiem obejmuje całość specyficznych, zamierzonych oddziaływań ukierunkowanych na usunięcie i likwidację wszelkich zakłóceń procesu porozumiewania się oraz komunikacji językowej, tj. od prostych wad wymowy do niemożności mówienia włącznie. Rozwijanie mowy czynnej i biernej następuje poprzez m.in. ćwiczenia oddechowe, artykulacyjne, słuchowe, głosowe oraz leksykalne. Usprawnianie umiejętności komunikacyjnych odbywa się również poprzez rozwijanie funkcji poznawczych, wzrokowo-ruchowych oraz dokonywanie analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej.


 

TERAPIA – EEG Biofeedback

EEG Biofeedback (znany również jako Neurobiofeedback) jest naukowo opracowaną metodą usprawniania funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, poprzez wykorzystanie trwających przez całe życie możliwości plastycznych mózgu, polegających na zdolności tworzenia nowych połączeń synaptycznych i wygaszania połączeń już istniejących. Trening EEG Biofeedback przypomina zabawę, dziecko obserwuje grę lub animację komputerową, która odzwierciedla poziom fal mózgowych, odbierając zaś zwrotną informację o zmianach kontrolowanego parametru może nauczyć się w jaki sposób utrzymywać organizm w stanie fizjologicznej równowagi. Dobór odpowiedniej gry, opartej na przykład na ruchu, daje możliwość pracy z także z najmłodszymi dziećmi. Treningi EEG Biofeedback, które polegają na wygaszaniu niepożądanych częstotliwości fal i wzmacnianiu częstotliwości pożądanych mogą wpłynąć na poprawę koncentracji uwagi, zwiększenie umiejętności relaksacji i kontroli emocji. Prowadzone są obecnie zarówno u dzieci zdrowych jak i w przypadku dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi m.in. zaburzeniami koncentracji uwagi, zaburzeniami procesów uczenia się, zaburzeniami nastroju. Badania wskazują, że podejmowane systematycznie treningi EEG Biofeedback okazały się skuteczną formą terapii w obszarach: werbalnym, fizycznym i komunikacji społecznej.

SI – integracja sensoryczna

Termin integracja sensoryczna określa prawidłową organizację wrażeń sensorycznych (bodźców) napływających przez receptory. Oznacza to, że mózg, otrzymując informacje ze wszystkich zmysłów (wzrok, słuch, węch smak, równowaga, dotyk, czucie ruchu - kinestezja) dokonuje ich interpretacji oraz integruje je z wcześniejszymi doświadczeniami. Na tej podstawie mózg tworzy odpowiednią do sytuacji reakcję nazywaną adaptacyjną. Jest to adekwatne i efektywne reagowanie na wymogi otoczenia. Może to być odpowiedź ruchowa jak i myślowa. Terapia integracji sensorycznej określana jest mianem „naukowej zabawy”. Odbywa się w sali specjalnie do tego przystosowanej i wyposażonej w odpowiednie przyrządy do stymulacji systemu przedsionkowego, proprioceptywnego i dotykowego, ale również wzrokowego, słuchowego i węchowego Podczas sesji dziecko huśta się w hamaku, toczy w beczce, jeździ na deskorolce. Przez zabawę przyjemną i interesującą dla dziecka dokonuje się integracja bodźców zmysłowych oraz doświadczeń płynących do ośrodkowego układu nerwowego, co pozwala na lepszą organizację działań. Metoda integracji sensorycznej to jedna z ważniejszych metod wykorzystywanych w pracy z dziećmi z problemami w rozwoju. W pierwszej kolejności kierowana jest do dzieci z trudnościami w uczeniu się, ale z powodzeniem można stosować ją w przypadku niepełnosprawności intelektualnej, ruchowej, autyzmu i innych zaburzeń. Może być także wykorzystana jako forma profilaktyki ewentualnych trudności w uczeniu się oraz stymulacja rozwoju dzieci prawidłowo rozwijających się.

INTERNAT

Internat ZPET Bobrowo zapewnia 41 miejsc noclegowych dla uczniów naszej placówki. Mieścimy się w dwóch budynkach: w Bobrowie oraz w Złocieńcu. Wychowankowie internatu podzieleni są na cztery grupy wychowawcze. W internacie zatrudnionych jest 12 wychowawców. Zajęcia w internacie odbywają się według ramowego planu dnia. Prowadzone są zajęcia dydaktyczne, opiekuńcze oraz wychowawcze. Odbywają się m.in. zajęcia sportowe, kulinarne, plastyczne, manualne, wędkarskie. Dodatkowo w tym roku szkolnym realizowane są projekty : „Coś wspólnego”, „Tańczyć każdy może”, „Kulinarne przysmaki”, „Projekt przeciw agresji słownej”, „Żyjemy wśród kwiatów i roślin” . Wychowankowie uczestniczą w zajęciach z KickBoxingu, wyjazdów na basen. Internat jest wspierany pomocą psychologa, pedagoga oraz opieką pielęgniarską.

KINOSZKOŁA

Uczniowie oraz przedszkolaki Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie biorą udział w programie „KinoSzkoła” i „KinoPrzedszkole”. Zajęcia odbywają się w kinie. Celem programu jest:

- kształtowanie kompetencji medialnych i społecznych poprzez kontakt ze starannie wyselekcjonowanymi dziełami polskiej i światowej sztuki filmowej;

- wsparcie w kształtowaniu: postaw empatycznych dzieci i młodzieży, pozytywnych relacji międzyludzkich i rozumieniu problemów współczesnego świata.

KinoPrzedszkole” to projekcje 3 filmów krótkometrażowych, poprzedzone zabawami edukacyjnymi. Cykl „KinoSzkoła” to program profilaktyczno-społeczny, opierający się na dostosowanych do grupy wiekowej zajęciach, pogadankach i projekcji filmu.

FELINOTERAPIA

Felinoterapia jest to wciąż nowa i rzadka metoda pracy z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną. Obcowanie ze zwierzętami wpływa kojąco, co więcej pozwala wyciszyć złe emocje i zbudować zaufanie na linii zwierzę-człowiek. To terapia, która przełamuje wszelkiego rodzaju ograniczenia, ułatwia komunikację, rozwija zdolność okazywania uczuć i emocji, zmniejsza poczucie samotności. Nasze koty są certyfikowanymi kotami-terapeutami a zajęcia prowadzi instruktor felinoterapii. Terapia może wyglądać różnie. Przede wszystkim jednak jest to kontakt polegający na głaskaniu kociego futerka, przytulaniu zwierzęcia, zabawie z nim, czesaniu, wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych, karmieniu, czy choćby trzymaniu tylko kota na kolanach. Sama obserwacja kota, czy przebywanie w jego towarzystwie może działać terapeutycznie. Podczas zajęć uczniowie dowiadują się też wielu ciekawostek i zagadek na temat kotów.

OREW

W ZPET w Bobrowie prowadzone są zajęcia rewalidacyjno -wychowawcze dla dzieci i młodzieży z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Celem zajęć jest wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży, rozwijanie zainteresowania otoczeniem oraz rozwijanie samodzielności w funkcjonowaniu w codziennym życiu, stosownie do ich możliwości psychofizycznych oraz indywidualnych potrzeb rozwojowych. Zajęcia prowadzone są w zespołach od dwóch do czterech uczestników, po cztery godzinny dziennie. Wychowankowie objęci są codzienną rehabilitacją ruchową prowadzoną przez fizjoterapeutów. Uczestniczą w zajęciach z hydroterapii, hipoterapii i dogoterapii. Zajęcia prowadzone są metodą Porannego Kręgu wg pór roku, Metodą Ruchu Rozwijającego wg W. Sherborne, Metodą Knilla, Metodą Dobrego Startu, muzykoterapii, masaż Shantala, masaż sensoryczny i wiele innych. Ponadto organizowane są zajęcia w Sali Doświadczania Świata, Sali Integracji Sensorycznej oraz seanse w Grocie Solnej. Zajęcia organizuje się dla dzieci i młodzieży od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą trzy lata, do końca roku szkolnego, w którym kończą 25 lat.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie
    Bobrowo 7, 78 - 520 Złocieniec
    e-mail: sekretariat@zpetbobrowo.dlaedu.pl
    Seminaryjna 2, 78 - 500 Drawsko Pom.
    e-mail: drawskopom@zpetbobrowo.dlaedu.pl
    ul.Wałecka 57,78-550 Czaplinek
    e-mail: czaplinek@zpetbobrowo.dlaedu.pl
  • tel/fax Bobrowo 94 - 367 - 14 - 63
    tel/fax Drawsko Pom. 94 - 342 - 50 - 09
    tel/fax Czaplinek 94 - 37 - 59 - 117

Galeria zdjęć