17 stycznia 2016r. uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie i podopieczne Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku zaprezentowali , podczas niedzielnej mszy świętej, przygotowane wspólnie przedstawienie jasełkowe. Przedstawiono historię i rozterki trójki młodych ludzi, dla których Święta Bożego Narodzenia nie są radosnymi chwilami. Poruszona problematyka to temat ciągle aktualny. Wspólne kolędowanie, połączenie tradycyjnych kolęd i pastorałek z rapem to atrakcyjna propozycja nie tylko dla młodych odbiorców, do których kierowany był przekaz. Występ spotkał się z uznaniem ze strony widzów. Proboszcz czaplineckiej parafii docenił wkład pracy i talent dzieci i młodzieży.
Wyraził również wdzięczność i podziw dla nauczycieli pracujących w ZPE-T w Bobrowie – Miło, że pamiętacie o Czaplinku, że występują w jasełkach dzieci z naszego terenu. Robicie kawał dobrej roboty, nie tylko uczycie, ale także jesteście ze swoimi uczniami – słowa te, to najlepsza nagroda dla pedagogów oddających się całym sercem swojej pracy, mimo trudności, z którymi się spotykają. Brawami zostali nagrodzeni uczniowie ZPE-T w Bobrowie , dziewczęta z MOW- u w Czaplinku oraz dyrektor, pan Krystian Ignacak, którego wyróżnił proboszcz parafii.
15 stycznia 2016 roku Zespół Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie gościł pracownice Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z Drawska Pomorskiego, panie: Ingę Moczarską i Jolantę Ryniewicz, które pod opieką dr Mirosława Mrozkowiaka ze Społecznej Akademii Nauk z Łodzi z oddziału zamiejscowego w Szczecinku prowadziły zajęcia z uczniami klas I-III szkoły podstawowej. Spotkanie dotyczyło zdrowej żywności, kształtowania dobrych nawyków żywieniowych. Uczniowie poznali pozytywne aspekty spożywania owoców i warzyw, doskonalili również umiejętność ich rozpoznawania. Wspaniałą atrakcją dla najmłodszych była możliwość przygotowania owocowo-warzywnych ludzików, prowadzące służyły pomocą w krojeniu czy nabijaniu elementów na wykałaczki. Spotkanie to było wartościowe dla obu stron: uczniowie nabywali wiedzę, doskonale się bawili, a prowadzący mieli okazję zetknąć się z formami, zasadami edukacji osób niepełnosprawnych intelektualnie. Zderzenie podejścia akademickiego z praktyką jest nieocenione. Nauczyciele ZPE-T w Bobrowie i goście wymienili między sobą cenne uwagi, które zapewne wniosą wiele do ich bagażu doświadczeń pedagogicznych.
12 stycznia, uczniowie drawskiej Placówki Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie po raz kolejny odwiedzili Bibliotekę Miejską w Drawsku Pomorskim. Tym razem poznali inne oblicze biblioteki – odwiedzili świetlicę miejską. Oprócz wypożyczalni, czytelni czy sali komputerowej mogli poznać miejsce spotkań ludzi w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Jest to miejsce przeznaczone nie tylko do przeglądania czy czytania książek, ale także do spędzania czasu w towarzystwie innych osób. Atrakcją przygotowaną dla uczniów było małe kino zorganizowane przez pracowników biblioteki. Oglądali bajki, rysowali – twórczo spędzili czas. Była to zachęta do korzystania z drawskiej biblioteki.
Dnia 17.12.2015r. uczniowie i nauczyciele Zespołu Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie przygotowali jasełka oraz uroczystą Wigilię. Aula drawskiej placówki przy ul. Seminaryjnej stała się miejscem spotkania wszystkich osób, dla których działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną jest ważna. Swoja obecnością zaszczycili nas: Starosta Powiatu Drawskiego, pan Stanisław Kuczyński; Naczelnik Wydziału Oświaty, pani Izabela Krężołek, Inżynier Powiatu, pan Mirosław Szulist, Etatowy Członek Zarządu, pani Janina Jung, Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Drawsku Pomorskim, pani Violetta Kubik, przedstawiciel policji w Drawsku Pomorskim, pani Agnieszka Waszczyk, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły oraz rodzice.
Wspólne kolędowanie poprzedziła wypowiedź dyrektora ZPE-T w Bobrowie, pana Krystiana Ignacaka, który przywitał zebranych gości i zaprosił do obejrzenia , przygotowanych przez uczniów i nauczycieli jasełek. "W Tobie jest światło" - to hasło przewodnie przygotowanego przedstawienia. Ukazano przemyślenia trojga młodych ludzi, dla których czas Świąt Bożego Narodzenia nie kojarzy się dobrze, borykają się bowiem z problemami rodzinnymi, nienawidzą Świąt. Pokazanie obojętności ludzi na krzywdę drugiego człowieka miało skłonić oglądających do refleksji. Ten przemyślany scenariusz jasełek miał wyjaśnić, przede wszystkim, uczniom ZPE-T w Bobrowie, że nie są ważne rzeczy materialne, ale to byśmy byli razem w ten wyjątkowy czas i umieli zauważyć sprawy najmniejsze. Należy przygotować się na przyjście "światła", czyli Jezusa. Piękna dekoracja, stroje oddawały atmosferę bożonarodzeniową. Występ urozmaiciły piosenki świąteczne, kolędy i taneczne występy uczniów. Nad całością występu czuwała pani Bożena Matulewicz i pani Agnieszka Wiśniewska.
Zespół Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie serdecznie dziękuje Fundacji "Konwój Muszkieterów" oraz "Brico Marche" w Złocieńcu za przekazanie 3.500 zł. na dofinansowanie sali do "TERAPII SENSORYCZNEJ" w naszej placówce. Niniejszy sprzęt bedzie służył do rehabilitacji, a co za tym idzie poprawienie komfortu życia naszych podopiecznych.
Dnia 17.12.2015r. wychowankowie naszego internatu po raz kolejny spotkali się z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalych z Czaplinka w ramach projektu "Jesteśmy razem".Podczas spotkania wspólnie zrobiliśmy łańcuch przyjaźni, który zawisnął na naszej choince. Robiliśmy również ozdoby świąteczne z masy solnej oraz choinki z papierowej wikliny. Koloejne spotkanie już w styczniu, podczas którego będziemy się wspólnie bawić na zabawie karnawałowej.
17 grudnia 2015r. był prawdziwym dniem wzruszeń. Po odwiedzinach mlodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Czaplinka w godzinach popołudniowych w ramach wspólnego projektu, przyszedł czas na wielką niespodziankę. Przyjechała do nas Pani Monika Siembida z grupą przyjaciół. Przez wiele dni gromadziła środki od ludzi pracujących w Berlinie, kupowala, pakowala...Przygotowała paczki dla każdego z wychowanków internatu. Dzieci otzrymały upominki rzeczowe, słodycze, kosmetyki. Do całej akcji dołączyli się także członkowie klubu motocyklowego Gremium MC ze Złocieńca.
Ważną rzeczą okazało się wyjątkowe wręczenie prezentów, każdy z wychowanków dostał paczkę imienną, po którą musiał osobiście wystąpić. Pani Monika postawila sobie za cel poznać dzieci, zobaczyć ich uśmiech. Wcześniej bowiem dowiedziała się, z czego byłyby zadowolone, jak lubią spędzać czas - aby prezenty cieszyły. Wzruszeniom i uśmiechom nie było końca. W podziękowaniu przekazaliśmy dyplom i drobne pamiątki własnoręcznie wykonane.
Dnia 14.12.2015r.wychowankowie internatu z Zespołu Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie odwiedzili Czaplinecki Ośrodek Kultury, gdzie panie ze szczecińskiej cukierni "Cukier Lukier" pokazały proces produkcji lizaków. Było kolorowo, pachnąco i słodko. Na początku odbyło się głosowanie i zapadła decyzja: dzisiaj robimy lizaki o smaku malinowym:) Panie wylały karmelową masę na rozgrzaną formę i barwily ją naturalnymi barwnikami: z pomarańczy, ze szpinaku i buraków. Najciekawszy był biały kolor, powstał w wyniku zagniatania masy karmelowej, która "łapała" powietrze. Każdy z uczniów wykonał sobie lizaka według własnego pomysłu, a na koniec rozdzielono słodkie skrawki czyli pyszne cukierki.
Oby wiecej takich wyjazdów :)
W piątek, 11 grudnia, po raz ostatni w tym roku, Zespół Placówek Edukacyjno - Terapeutyczych w Bobrowie gościł muzyków grupy 'Pro Musica". Przedstawiono opowieść o Piotrku, który nie lubił śpiewać kolęd. W jego losy została wleciona historia czerwonego Kapturka - to dosyś nowatorskie świąteczne połączenie zaskoczyło uczniów, którzy znaja pierwotną wersję baśni. Wspólne kolędowanie potwierdziło,że magiczny czas świąt już jest tuż,tuż... Uczniowie poznali brzmienie dwóch instrumentów akordeonu i klarnetu.Oby więcej takich atrakcji i niespodzianek w Nowym Roku!
Dnia 10.12.2015r. klasa V ZPE-T w Bobrowie, odwiedziła Biliotekę Publiczną w Złocieńcu. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali historii o pochodzeniu św. Mikołaja, różnych tradycjach z poszczególnych krajów Europy, odnoszacych się do jego osoby. Niezapomnianym doświadczeniem było własnoreczne ozdabianie bombek metodą decoupage. Szczegółowych wskazówek udzieliła pani bibliotekarka. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością w wykonaniu tego zadania.
Zwiedzili również wypożyczlnię, przeglądali książki z interesujących ich działów. Każdy znalazł coś dla siebie. Było to niezapomniane przeżycie. Uczniowie otrzymali od pracowników złocienieckiej biblioteki dwie gry planszowe i książkę z bajkami napisanymi przez dzieci. Upominek był niespodzianką i miłym uwieńczeniem tej wizyty. Uczniowie z chęcią pozostali by dłużej na tak ciekawych zajeciach.
To my tworzymy świat, w którym żyjemy. ważne jest to, by każdy czuł sie w nim bezpiecznie. Nauczyciele i pracownicy ZPE-T w Bobrowie maja na uwadze bezpieczeństwo i poczucie wartości swoich wychowanków. 8.12.2015r. odbył sie kolejny apel profilaktyczny realizowany zgodnie z harmonogramem programu "Bezpieczna szkoła - bezpieczny świat", którego liderem jest pani Karolina Gościńska. Tym razem przedstawiony został problem używania i nadużywania wulgaryzmów przez młodzież. Prowadząca wyjaśniła, że przekleństwa nie niosą żadnej treści, sa również niewłaściwym przerywnikiem wypowiedzi. Co ważniejsze nie sprawiają, że jesteśmy lepiej postrzegani w środowisku.
Każdy powinien być odpowiedzialny za to, jakich słów używa. Uczniowie pracowali w grupach - mieli za zadanie podać sposoby przeciwdziałania zjawisku wulgaryzmów. Następnie poszczególne klasy zaprezentowały rymowanki przedstawiające sposób postrzegania przemocy słownej przez młodzież. Były to ciekawe i pomysłowe utwory. Grupa najbardziej kreatywna została nagrodzona słodkościami. Kolejnym zadaniem z jakim przyszło się zmierzyć wychowankom ZPE-T w Bobrowie było wymyślenie i zapisanie miłych zwrotów do innych osób. Zjawisko wulgaryzmów należy przemienić w językową życzliwość. Język jakim władamy daje świadectwo o nas samych - ważne świadectwo.
Dnia 8.12.2015r. uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie uczestniczyli w zabawie mikołajkowej zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Złocieńcu. Z inicjatywą wspólnej zabawy uczniów ZPE-T w Bobrowie i uczniów złocienieckiej szkoły podstawowej wyszło Stowarzyszenie "Uśmiech dziecka" działające przy szkole nr 1. Celem spotkania była integracja uczniów pochodzących z różnych środowisk oraz nawiązanie nowych znajomości. Spotkanie odbyło sie pod hasłem: "Zdrowo, sportowo i mikołajkowo". Tańce, rozmaite konkurencje przyniosły radość uczniom i nauczycielom. Na dziecięcych twarzach gościł uśmiech, bowiem była to okazja do poznania innych kolegów i koleżanek, nic tak nie łączy ludzi jak, jak mile spędzony czas. Sportowe zmagania pozwoliły uzewnętrznić pokłady energii drzemiące w młodzieży. Przyjemną niespodzianką dla uczniów były podarowane słodkości. Mikołajkowe spotkanie zostanie w naszej pamięci na długo :)
Uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie uczęszczający do placówki w Drawsku Pomorskim gościli we wtorek, 1 grudnia, uczniów szkoły podstawowej w Drawsku Pomorskim. Były to sześciolatki z I klasy pani Pauli Skwarek. Pierwsze spotkanie zwiastuje wspaniałą współpracę miedzy szkołami. Maluchy podarowały uczniom ZPE-T w Bobrowie własnoręcznie wykonane bałwanki, z kolei uczniowie drawskiej placówki odwdzięczyli się przygotowanymi gipsowymi gwiazdkami. Była to bardzo miła wizyta, uczniowie mieli szansę nawiązać nowe znajomości i poczuć, że życzliwość wobec ludzi jest wspaniałym uczuciem.
Dnia 4.12.2015r. nasi uczniowie zostali zaproszeni do wspaniałej przygody w magicznej fabryce bombek w Polanowie. Podczas spotkania zapoznali się z procesem powstawania szklanych ozdób choinkowych. Na własne oczy zobaczyli jak bombkę się dmucha, srebrzy i dekoruje. Zorganizowano nam również warsztaty, podczas których pod nadzorem pracownic fabryki, uczniowie udekorowali swoją bombkę. Pełni wrażeń, późnym wieczorem wróciliśmy do naszych domów.
Wspólna zabawa, wspólnie spedzony czas, niezapomniane wspomnienia...tak można określić atmosferę zabawy mikołajkowej zorganizowanej przez Zespół Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie wraz z Ośrodkiem Wspierania Dziecka i Rodziny w Drawsku Pomorskim. Szczególny patronat nad przedsięwzięciem objął Starosta Powiatu Drawskiego, pan Stanisław Kuczyński. 3 grudnia w drawskiej placówce ZPE-T w Bobrowie miała miejsce wspaniała zabawa mikołajkowa. Uczestniczyli w niej uczniowie, rodzice i opiekunowie wychowanków ZPE-T w Bobrowie, podopieczni Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny w Drawsku Pomorskim i rodziny zastępcze.
Imprezę mikołajkową swoją obecnością zaszczycili również Starosta Powiatu Drawskiego,pan Stanisław Kuczyński, Etatowi Członkowie Zarządu, pani Janina Jung i pan Janusz Garbacz, Naczelnik Wydziału Oświaty, pani Izabela Krężołek, Dyrektor i Wicedyrektor Ośrodka Wspierania Dziecka I Rodziny, pani Brygida Rosa i Anna Tyma, Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, pani Małgorzata Janda. Niezmiernie miło było gościć również podopiecznych świetlicy "Promyczek" ze Złocieńca pod opieką pani Elżbiety Frankowskiej. Organizacja i powodzenie tak wielkiego przedsiewzięcia nie było by możliwe bez pomocy grona wolontariuszy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim i Czaplinku pod opieka pań: Anny Ignacak, Hanny Chwiałkowskiej i Celestyny Tomkowskiej. Z pomoca przybyły również dziewczęta z MOW-u w Czaplinku wraz z pania Dorotą Baczyńską.
30 listopada w godzinach wieczornych przy blasku świec, w internacie ZPE-T w Bobrowie odbyły się Andrzejki. Wieczór rozpoczął się pieczeniem ciasteczek z wcześniej przygotowanymi wróżbami, każda wróżba inna, było dużo śmiechu i zabawy. Nie zabrakło też innych tadycji: Andrzejkowe wyścigi butów, rzucanie monetą, Andrzejkowe kubeczki z przeznaczeniem, serce z imionami i oczywiście lanie wosku przez stary klucz oraz oglądanie cieni figur woskowych.
Uczniowie naszej Placówki brali udział w powiatowym konkursie pt. "Dzieci przemocy mówią NIE!". Organizatorem był Ośrodek Wspierania Dziecka i Rodziny w Drawsku Pomorskim. Patronat nad konkursem utrzymywał Starosta Powiatu Drawskiego, pan Stanisław Kuczyński. Uczniowie szkoły podstawowej przygotowali prace plastyczne i film ilustrujacy problem przemocy i jej zapobiegania. Praca nad filmem była ciekawą przygodą, wychowankowie musieli wcielic się w aktorów i pokonać wstyd przed wystąpieniami publicznymi.
W sobotę 28 listopada dwie oddelegowane uczennice: Ania Kaczir i Angelika Mikulec pod opieką pani Małgorzaty Siluk odebrały z rąk pani Brygidy Rosy i pana Janusza Garbacza dwie pierwsze nagrody. Uhonorowana była praca klasy Ib i film z udziałem uczniów szkoły podstawowej ZPE-T w Bobrowie. Wskazówek i cennych filmowych uwag udzieliła pani Anna Minkiewicz i Małgorzata Siluk. Wspólna praca nad filmem zaowocowała uznaniem organizatorów i wspaniałymi nagrodami.
W ramach współpracy ze Złocienieckim Ośrodkiem Kultury uczniowie najmłodszych klas ZPE-T w Bobrowie uczestniczyli w szeregu spotkań o charakterze plastycznym, odbywających się w świetlicy wiejskiej w Bobrowie. Zajęcia wywołały w wychowankach wiele emocji, bowiem mogli stworzyć własne arcydzieła ze zwykłych kamieni. Spotkania trwały dwa miesiące. Ich celem było wzbudzenie w uczestnikach kreatywności, umiejętności projektowania i doboru kolorów.
W Zespole Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie w ramach zajęć rozwijajacych świadomość własnego ciała oraz przygotowujących do dorosłego, samodzielnego życia, prowadzone są lekcje przybliżające dorastajacym wychowankom zagrożenia, jakie moga ich spotkać w bliższym badź dalszym otoczeniu. Pani Barbara Braniecka, pielęgniarka pracująca w ZPE-T w Bobrowie, przeprowadziła rozmowy uświadamiajace i warsztaty pokazowe dotyczące tzw. "złego dotyku" i sfer przestrzeni personalnej.
Wtorek 24.11.2015r.przyniósł uczniom klas Przyspasabiajacych do Pracy w Zespole Placówek Edukacyjno Terapeutycznych w Bobrowie ciekawa lekcję odnośnie dorosłego życia. W ramach realizacji programu profilaktycznego "Bezpieczna szkoła - bezpieczny świat", koordynowanego przez p. Karolinę Gościńską wychowankowie, ZPE-T w Bobrowie odwiedzili Zakład Karny w Wierzchowie. Pani Natalia Węglińska psycholog pracujący w Zakładzie Karnym, za pomocą prezentacji multimedialnej przybliżyła uczniom temat agresji i przemocy, jej przejawów i sposobów rozwiazywania sytuacji trudnych.
Uczniowie mieli okazję poznać zasady funkcjonowania Zakładu Karnego - przedstawił je kierownik działu penitencjarnego, major Krzysztof Gościński. Pan Krzysztof przestrzegał również przed konsekwencjami niewłaściwego, złego postępowania. Celem nadrzędnym spotkania było uświadomienie uczniom następstw negatywnych zachowań oraz wzbudzenie świadomości konieczności ograniczenia agresji i przemocy w najbliższym środowisku. Istotnym zadaniem jest kształtowanie w uczniach odpowiedniej postawy wobec prawa.