Na Hali Sportowej przy Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Drawsku Pomorskim, 15 marca 2016 roku, odbyły się Targi Pracy i Edukacji. Organizatorem imprezy był Starosta Drawski wraz z Powiatowym Urzędem Pracy w Drawsku Pomorskim oraz Burmistrz Drawska Pomorskiego wraz z tutejszym Gimnazjum im. Adama Mickiewicza. Główną ideą imprezy była promocja Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz rozwoju zasobów ludzkich. W targach uczestniczyło sześćdziesiąt jeden wystawców, wśród nich: uczelnie wyższe, szkoły ponadgimnazjalne, pracodawcy, jednostki szkoleniowe oraz instytucje i urzędy, w tym zajmujące się poradnictwem zawodowym. Na targach zaprezentowane zostały oferty kształcenia, zatrudnienia oraz usługi z zakresu poradnictwa zawodowego. Wśród odwiedzających targi były osoby bezrobotne, poszukujące pracy, uczniowie, studenci, pracownicy edukacji, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń.
Również nasza placówka zaprezentowała swoją ofertę edukacyjną podczas Targów Pracy i Edukacji. Nasze stoisko przyciągało uwagę nie tylko wiosennym tryptykiem, ale również obecnością roześmianych podopiecznych. Występ artystyczny uczniów pod kierunkiem pani Agnieszki Wiśniewskiej zachwycił zgromadzonych na targach. Prezentacja taneczna w wykonaniu dzieci niemalże bez reszty porwała publiczność; oglądający nie potrafili nawet na moment oderwać oczu od sceny, na której występowali nasi wychowankowie. Jedno można rzec z całą pewnością – takiej parady pozytywnej energii i radości tu nie oglądano. Na naszym stoisku można było zapoznać się z ofertą placówki – wziąć folder, obejrzeć prezentację multimedialną o szkole, porozmawiać z nauczycielami i wychowankami, a także poczęstować się pysznym rogalikiem. Wśród gości, którzy pojawili się na targach, był dyrektor ZPE-T Krystian Ignacak. Swoją obecnością wspierał nasz zespół i pomagał w promocji. Z kolei dla najstarszych uczniów naszej placówki obecność na targach była ważną lekcją – zapoznali się z ofertą urzędów, firm i instytucji, z którymi może przyjdzie im się zetknąć, kiedy rozpoczną samodzielne życie.
Targi Pracy i Edukacji były dla nas ważnym spotkaniem integracyjnym z pozostałymi wystawcami: lokalnymi szkołami, instytucjami oraz przedsiębiorcami. To była wyjątkowa okazja dla naszej społeczności do aktywizowania umiejętności poznawczych i rozwoju kompetencji społecznych. Doświadczenia zdobyte w wyniku integracji dają naszym wychowankom warunki niezbędne w drodze do samodzielności i opanowania licznych umiejętności i sprawności. Są nimi m.in. doświadczenia emocjonalne będące bazą do tworzenia pozytywnego obrazu samego siebie oraz kształtujące dobre relacje z innymi ludźmi.
Wróciliśmy do szkoły pełni wrażeń. Czekamy na kolejną edycję Targów Pracy i Edukacji!
Od wieków sól stosowano w lecznictwie. Już pod koniec XVIII wieku wiadomo było powszechnie, że pracujący w kopalniach soli rzadko cierpieli na kaszel czy przeziębienia, cieszyli się zdrowiem i witalnością pomimo ciężkiej pracy. Mikrocząsteczki soli zawierające mikro-i makroelementy poprzez układ oddechowy i skórę przenikają do organizmu. W zetknięciu ze śluzówką układu oddechowego działają bakteriobójczo na drobnoustroje wywołujące różne infekcje. Szczególnie korzystny jest pobyt w grotach dla dzieci, gdyż od najmłodszych lat zwiększa się ich odporność na przeziębienia. Oczywiście dla lepszego efektu zdrowotnego czy profilaktycznego zaleca się uczestniczenie w kilku regularnych seansach, co najmniej 10-ciu. Proces ten jest swoistą inhalacją, która w dużej mierze wspomaga leczenie chorób układu oddechowego, krążenia, schorzeń dermatologicznych, neurologicznych, reumatycznych.
W dniu 16 marca 2016 r. dzieci z dwóch grup ORW wraz z opiekunami udały się na seans solny do groty solnej, znajdującej się przy Sanatorium Uzdrowiskowym Marta w Połczynie Zdroju. Grota solna -temperatura znacznie niższa niż na zewnątrz i morze soli przypominającej plażowy piasek. Podczas trwającego 45 minut seansu leżeliśmy na wygodnych leżakach, przykryci ciepłymi kocami polarowymi, a w tle słuchaliśmy muzyki relaksacyjnej – cichy szmer wody w strumykach skalnych, śpiew ptaków, szum fal morskich. W połączeniu z przyciemnionym światłem zatopionym w bryłach solnych, zapewniony był ogromny relaks i komfort wypoczynku. Aby najmłodszym nie nudziło się podczas czterdziestopięciominutowego seansu, w piaskownicy solnej znajdowały się łopatki, wiaderka, foremki. Dzieci dotykały grudek soli, przesypywały ją między palcami, podrzucały sól do góry, była to również świetna zabawa polisensoryczna.
Wróciliśmy zadowoleni, wypoczęci i zrelaksowani. Cieszymy się, że ta nowa forma wspomagania rehabilitacji i terapii dzieci niepełnosprawnych fizycznie, intelektualnie i społecznie na stałe zagości w kalendarzu naszych zajęć.
Jest to nowa i niezwykle ciekawa propozycja zajęć skierowana do przedszkolaków Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie. 14 marca odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu z sensoplastyki. Dla niewtajemniczonych ta nowatorska forma plastyki oparta na materiałach ekologicznych i biodegradowalnych, produktach codziennego użytku, które są przygotowywane z artykułów spożywczych. Edukacja plastyczna wpływa na optymalny rozwój całego organizmu, stymuluje wszystkie zmysły. Obcowanie z masami pachnącymi, sypkimi, mokrymi, szorstkimi, twardymi, suchymi… wywołuje niezwykłe doświadczenia, co więcej wspomaga funkcje poznawcze dziecka. Podczas poniedziałkowych zajęć wychowankowie ZPE-T w Bobrowie tworzyli masę newtonowską, różnorodne masy plastyczne, śnieg, smalec, piasek. Maluchy z przedszkola miały możliwość mieszania swoich mikstur. Wykorzystywano przyprawy, które stymulowały zmysł węchu. Dzieci ubrudziły się, to oczywiste, ale jak mawiały babcie… brudne dziecko – to szczęśliwe dziecko. Cel został osiągnięty! Zapraszamy na kolejne zajęcia z sensoplastyki.
16 marca uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Była to niesamowita przygoda, bowiem taka okazja nie zdarza się często. Muzyka wpływa na rozwój podopiecznych bobrowskiej Placówki, jest formą terapii. Muzyka łagodzi obyczaje, uspokaja i stymuluje rozwój i funkcje poznawcze. Oprócz cyklicznych spotkań z grupą artystyczną Pro Musica warto spotkać się ze światem kultury w innej formie. Możliwość zobaczenia i usłyszenia prawdziwej orkiestry, grona muzyków, co więcej zwiedzania pięknego budynku szczecińskiej filharmonii to wspaniałe doświadczenie dla wychowanków ZPE-T w Bobrowie.
Koncert wywarł na widzach ogromne wrażenie,a prowadząca aktywnie włączała młodych ludzi do uczestnictwa w widowisku. Obcowanie z kulturą jest jedną z form, które mają poznać uczniowie w ramach zajęć z funkcjonowania
w środowisku. Na długo to spotkanie z muzyką pozostanie w pamięci uczniów i nauczycieli. Po uczcie dla duszy, przyszła pora na coś dobrego dla ciała – odwiedziliśmy restaurację McDonald. Uczniowie ćwiczyli umiejętność samodzielnego dokonywania zakupów. W ten sposób łączy się naukę z realizowaniem rzeczy przyjemnych.
8 marca w Zespole Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych odbyły się uroczyste występy z okazji święta wszystkich kobiet. Klub Demokraty, który jest głosem uczniów, przygotował dla pań pracujących w Placówce, jak również dla swoich koleżanek, miłą niespodziankę. Muzyczno-słowny występ wywołał na wielu twarzach uśmiech. Liczne życzenia, zapewnienia o wdzięczności były sympatycznym akcentem Dnia Kobiet. Panowie zaśpiewali i zatańczyli dla płci pięknej – pokonanie strachu przed publicznym występem było nie lada wyczynem, z pomocą przyszli wychowawcy klas, który wspólnie z uczniami bawili się słowem i znaczeniami. „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”- barwny korowód dziewcząt z koszami zdrowych owoców zawitał na holu bobrowskiej Placówki. Motywem przewodnim dla wielu twórców były kobiety – ten fakt przypomnieli właśnie chłopcy
i panowie z ZPE-T w Bobrowie. Każda z kobiet otrzymała ręcznie wykonanego kwiatka. Było kolorowo i wesoło – oby więcej takich chwil!
Wielki Post to czas przygotowujący do przeżycia Świąt Wielkiej Nocy. W piątek 4 marca, w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Czaplinku miały miejsce rozważania Męki Pańskiej w wykonaniu uczniów i wychowawców Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie. Ta niecodzienna interpretacja Drogi Krzyżowej w formie teatru cieni była niezwykłym doświadczeniem. Uniwersalny wydźwięk przytoczonych słów, historii ludzi w różnych środowisk, o różnych przeżyciach i poglądach na świat, pozwolił przeżyć misterium na nowo. Gra światła i cieni, dosłowne znaczenie obrazu połączone zostały w jedną całość – dopełniała je współczesna muzyczna wersja pieśni wielkopostnej. Zaprezentowane czternaście stacji Drogi Krzyżowej Jezusa było czternastoma lekcjami życia pełnymi refleksji i zadumy. By wyrazić to, co najważniejsze nie potrzeba wielu górnolotnych słów czy bogatej inscenizacji – czasem wystarczy jeden gest.
Domowe, własnoręcznie wykonane mydło - to jest to! Podczas zajęć popołudniowych odbyły się warsztaty mydlarskie.
Zabawa była przednia, siekanie, podgrzewanie, wybór dodatków, zapachy i kolory mieszały się ze sobą, formy po kolei się napełniały. Gotowe mydła później trafiły do rąk warsztatowiczów :)
W czasie ferii zimowych Przedszkole w ZPET działało pełną parą. Dzieci spędzały czas na nauce, zabawie, spacerach . Nauczycielki przygotowały szereg ciekawych zajęć, zabaw ruchowych, aby przedszkolaki mogły miło spędzać czas w naszej placówce. Pogoda sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu, gdzie w pobliskim parku udało nam się zobaczyć naszą koleżankę – wiewiórkę Basię.
Od marca 2016 roku w ZPET będą odbywać się zajęcia z Sensoplastyki dla przedszkolaków. Sensoplastyka to metoda wspierania rozwoju człowieka poprzez działania z zakresu stymulacji sensorycznej z elementami coachingu. Poprzez edukację plastyczną nie tylko rozwijamy u dzieci kreatywność i chęć twórczego, samodzielnego działania, ale wpływamy także na optymalny rozwój całego organizmu dziecka oraz wspieramy rozwój intra oraz interpersonalny. Podczas zajęć z Sensoplastyki wykorzystywane będą tylko i wyłącznie produkty spożywcze, z których tworzone będą farby oraz masy plastyczne. Poprzez kolorowe „brudzenie się” umożliwimy dzieciom wykorzystanie ich potencjału zabawowego i poznawczego oraz będziemy czuwać nad ich rozwojem sensomotorycznym i emocjonalno-społecznym.
Konkurs plastyczny dla wychowanków uczestniczących w zajęciach świetlicowych Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych. Uczniowie przy pomocy nauczycieli świetlicy zapoznają się z tradycją wielkanocną oraz z symboliką jajka. Na podstawie zgromadzonych informacji dzieci przygotowują ilustrację pisanki. Technika pracy dowolna, forma płaska. Na zgłoszenia czekamy do 16 marca.
Święta Wielkiej Nocy już niedługo. W naszej Placówce rozpoczęły się próby do uroczystej Drogi Krzyżowej przygotowanej przez uczniów i nauczycieli. Tym razem spotkamy się z interpretacją Męki Pańskiej przedstawionej za pośrednictwem teatru cieni. Do wspólnego rozważania tej ważnej chwili zapraszamy 4 marca o godz. 19.00 w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Czaplinku i 11 marca o godz. 18.30 w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Złocieńcu.
23 lutego uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie uczestniczyli w symbolicznych obchodach święta zakochanych. Stołówka bobrowskiej Placówki zamieniła się z przytulna salę kinową. Uczniowie wspólnie z nauczycielami obejrzeli animowaną bajkę „Zakochany kundel”. Była to ciekawa propozycja dla wszystkich widzów – oprócz historii rodzącej się miłości, zaprezentowane zostały problemy, z którymi borykają się ludzie i zwierzęta oraz to, jakie wiążą się z nimi konsekwencje.
Następnie uczniowie brali udział w konkursach przygotowanych specjalnie na tę okazję – dzięki nim poznali m.in. wiele faktów związanych ze świętem 14 lutego. Musieli wykazać się spostrzegawczością, refleksem i umiejętnością pracy w grupie. Rywalizacja zawsze przysparza wiele radości, a mile spędzony czas to doskonała forma terapii. Uwieńczeniem spotkania było rozdanie poczty walentynkowej – sympatyczne wierszyki, ciepłe słowa uczyniły ten dzień wyjątkowym.
Kolejna propozycja dla uczniów ZPE-T w Bobrowie z zakresu czytelnictwa. Konkurs czytelniczo-plastyczny mający na celu zapoznanie uczniów z legendami polskimi. Wychowankowie pod kierunkiem nauczycieli zapoznają się z tekstami legend i przygotują własną propozycję opracowania książkowego i plakat reklamujący własną pracę. Termin na przygotowanie prac: marzec 2016 r. Życzymy wielu pomysłów!
Przedszkole Specjalne funkcjonujące w ramach Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie oferuje swoim najmłodszym podopiecznym zajęcia stymulujące procesy poznawcze i rozwój fizyczny. Jedną z form terapii prowadzonych są zajęcia z dogoterapii. Ma ona ogromny wpływ na funkcjonowanie dzieci przedszkolnych. Dogoterapia, lub też w nowej nomenklaturze kynoterapia, to najbardziej naturalny sposób „przemycenia” trudnych, czasem żmudnych ćwiczeń wspomagających rehabilitację z pomocą odpowiednio wybranych i przygotowanych psów.
Dzieci nie lubią wykonywać „suchych” gestów, za którymi nic się nie kryje. Pies daje możliwość wykonania ćwiczeń w naturalny sposób i jednocześnie okazania uczuć. Jeśli nam się uda, to jest to nasza wspólna wygrana. Pani Magda przedstawicielka firmy „Gaja” z Nowogardu i jej czworonożni podopieczni są witani z uśmiechem i radością, a przedszkolaki chętnie uczestniczą w tego typu zajęciach. Zwierzęcy terapeuci obdarzają maluchów czułością, nie budzą strachu – a wręcz przeciwnie – niwelują wstyd, lęk i niepokój przez nieznanym. Podejście i doświadczenie, które wnosi trener dogoterapii, sprawia, że efekty pracy jej i czworonogów są widoczne na kolejnych spotkaniach. Należy pamiętać, że to, co zostanie przekazane najmłodszym zaowocuje dobrymi zmianami w przyszłości
Od początku roku szkolnego 2015/2016 dzieci z Przedszkola z ZPET uczestniczą w projekcie KinoSzkoła-KinoPrzedszkole. Dla wielu dzieci jest to pierwsza wizyta w kinie i niejednokrotnie wielkie przeżycie. Chętnie biorą udział w projekcjach bajek, które dodatkowo uczą je np. bezpieczeństwa na ulicy czy korzyści jakie płyną z uprawiania sportu.
W Zespole Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie po raz kolejny miało miejsce spotkanie w ramach programu profilaktycznego „Bezpieczna szkoła – bezpieczny świat”. Tym razem gościliśmy w drawskiej placówce przy ulicy Seminaryjnej uczniów Gimnazjum nr 1 im. Zjednoczonej Europy ze Szczecinka oraz podopiecznych szczecineckiej świetlicy środowiskowej „Kończynka”. Był to dzień pełen wrażeń i niespodzianek – spotkanie uświetniło przedstawienie dzieci ze świetlicy środowiskowej, które dotyczyło zimowej atmosfery, przygód bałwanka i postaci, które napotkał na swojej drodze. Dialogi małych aktorów przeplatane były piosenkami, wszyscy chętnie włączali się w śpiew i klaskali. Następnie na scenie zawitali gimnazjaliści z grupy teatralnej „Deska” ze Szczecinka, pod kierunkiem swoich nauczycieli zaprezentowali szereg opowieści w różny sposób ujmujących temat przemocy.
Postacie pojawiające się na scenie, ich przygody i dialogi wywołały wiele pozytywnych odczuć w uczniach i nauczycielach ZPE-T w Bobrowie. Uczniowie emocjonalnie reagowali na przedstawiane historie, co było dowodem na to, że odbierali je w odpowiedni sposób. Największym zainteresowaniem cieszyły się postacie Myszki Miki i klownów, od których najmłodsi nie mogli oderwać oczu. Na zakończenie, wychowankowie ZPE-T w Bobrowie wraz z nauczycielami przedstawili własną interpretację tematu „Stop przemocy”. Koordynatorami przedsięwzięcia były panie: Karolina Gościńska i pani Małgorzata Wilk. Połączenie historii z codziennego, szkolnego życia, znaczących tekstów i melodii dało niesamowity przekaz. Uczniowie wczuli się w swoje role,
a dosłowność prezentowanych historii pozwoliła na utrwalenie dobry wzorów zachowań. Układy taneczne, do znakomicie dobranych utworów polskich utworów muzycznych, potwierdziły prawdziwość wygłaszanych haseł. Założony cel został osiągnięty: profilaktyka przemocy i agresji ukazana w sposób przystępny i zrozumiały. Ziarno dobrych praktyk zostało zasiane po raz kolejny, a uczniowie, którzy chłoną tak przekazywaną wiedzę to doskonałe potwierdzenie.
Nauczyciele Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie, mając na uwadze dobro swoich podopiecznych i przekazanie im wskazówek na dalsze życie, dokładają wszelkich starań by droga do dorosłego życia była bardziej przyjazna. W ramach projektu „Edukacja z widokiem na przyszłość”, który koordynują nauczyciele: pani Anna Chylińska, pani Beata Kuprowska i pan Tomasz Sideł, uczniowie klas Przysposabiających do Pracy poznają funkcjonowanie różnych instytucji i zakładów pracy. W dniach 26-27 stycznia odbyły się wyjazdy do Czaplinka do Urzędu Pocztowego i firmy Kabel- Technik- Polska PKC Group oraz Sądu Rejonowego w Drawsku Pomorskim.
Najstarsi wychowankowie ZPE-T w Bobrowie mieli szansę poznać zasady pracy w tych miejscach, zwiedzili poszczególne miejsca, w których przebiega proces produkcyjny, zobaczyli jakie pomieszczenia wchodzą w skład danych budynków. Byli świadkami rozprawy sądowej, mogli wejść do celi, która służy przetrzymywaniu oskarżonych. Była to ważna lekcja – poznanie pracy urzędów, firm z którymi może przyjdzie im się zetknąć kiedy rozpoczną samodzielne życie. Należy jednak pamiętać, że uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną potrzebują większej pomocy, instruktażu ze strony urzędników czy pracowników firm prywatnych. Takie zajęcia „w terenie” pozwalają przybliżyć sprawy trudne, niekiedy niezrozumiałe i pokazują, że funkcjonowanie w najbliższym środowisku
i jego znajomość jest bardzo ważna.
W środę 27 stycznia, uczniowie zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie uczestniczyli w drugiej lekcji kinowej w ramach projektu „Kinoszkoła”. Tym razem poznali ciekawą i pełną zwrotów akcji opowieść o nastoletnim chłopcu, który stał się superbohaterem. Widzowie poznali jego historię, emocje i przeżycia, nie wyróżniał się on niczym szczególnym spośród rówieśników – wprost przeciwnie – czuł się gorszy, niezauważany. Pewnego dnia, dziwny zbieg okoliczności, zmienia jego całe życie. Pozyskanie niezwykłych mocy sprawia, że stał się bohaterem wielu ludzi, pomagał potrzebującym i zyskał ogromna sławę. Dzięki przygodom, z którymi się zetknął jego życie nabrało sensu, a walka ze złem pozwoliła dojrzeć do wielu ważnych spraw.
Uczniowie z zapartym tchem oglądali poszczególne ujęcia filmu. Projekcję filmu poprzedziła tradycyjnie lekcja wprowadzająca – uczniowie rozmawiali z przewodniczącymo tym, czy warto być sobą w każdej sytuacji, czy ważna jest wierność własnym przekonaniom. Warto było przeżyć tę historię!
Z okazji Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka, który obchodzony jest na całym świecie 18 stycznia, uczniowie klas I-III z Zespołu Placówek Edukacyjno- Terapeutycznych w Bobrowie uczestniczyli w lekcji czytelniczej poświęconej bohaterowi książek dla najmłodszych – Kubusiowi Puchatkowi. Zajęcia miały na celu również zapoznać wychowanków z nowościami książkowymi zakupionymi w ramach projektu rządowego „Książki naszych marzeń". Projekt realizowany jest w roku szkolnym 2015/2016, jego zadaniem jest doposażenie bibliotek szkolnych w książki atrakcyjne dla uczniów szkół podstawowych.
Istotnym zadaniem jest także zachęcanie dzieci i młodzieży do czytania. Uczniowie poznali bohaterów opowieści o Kubusiu Puchatku, wysłuchali także pouczającej historii o spędzaniu wolnego czasu i zachowaniu czystości. Bawili się także świetnie
w trakcie przygotowania małego torcika z okazji święta Kubusia Puchatka – w ten sposób połączona została nauka z zabawą. Należy uczyć dzieci i młodzież, że książka może być dobrym przyjacielem.
We wtorek, 19 stycznia, w budynku drawskiej placówki Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie odbył się barwny i wesoły bal karnawałowy. Impreza pod hasłem „Piraci w krainie lodu” to niecodzienne połączenie, które było zaskoczeniem dla uczniów. W zimową, mroźną i białą atmosferę wprowadzono pirackie stroje, muzykę szantową, wszystko to, co kojarzy się z ciepłem, wakacjami i przygodą. Dyrektor ZPE-T w Bobrowie przywitał przebierańców i życzył im niezapomnianej zabawy. Wesołym harcom nie było końca – wspólnie bawili się wychowankowie ZPE-T w Bobrowie oraz uczennice MOW-u z Czaplinka.
Uczniowie mieli okazję przygotować stroje tematyczne, ćwiczyć układy taneczne do pirackich melodii – wywołało to w nich niesamowite wrażenia. Ciekawe konkursy pozwoliły każdemu na odsłonięcie swoich umiejętności, nikt nie był przegrany – każde staranie zostało docenione – a o to przecież jest najważniejsze w edukacji osób niepełnosprawnych intelektualnie, by zauważać wkład pracy, a nie tylko jej efekty. Uśmiech na twarzy uczniów to najlepsze świadectwo udanego balu. Rytmiczne kawałki szantowe urozmaicały czas zabawy tanecznej, a słodki poczęstunek pozwolił uzupełnić pokłady utraconej energii. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele spędzili czas w sposób miły i aktywny, oby więcej takich niezwykłych spotkań! Koordynatorami przedsięwzięcia były panie: Justyna Chałupnik i Małgorzata Siluk.