Nawigacja

  • Dzień otwartych koszar

    24 maja uczniowie klas przysposabiających do pracy oraz gimnazjaliści Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych uczestniczyli w dniach otwartych koszar poligonu drawskiego. Dzięki uprzejmości władz powiatu i współpracy ze służbami wojskowymi Nasi wychowankowie mieli okazję obejrzeć wojskowe wozy bojowe, spotkać żołnierzy wielu narodowości i być świadkami wspaniałego spotkania miłośników wojskowości. Z zaciekawieniem oglądali i brali w ręce zabezpieczoną broń, wsiadali do pojazdów. Niewątpliwą atrakcją była możliwość spotkania z Krzysztofem Hołowczycem, który również przybył na święto koszar. Tego typu wycieczki mają charakter edukacyjny, uczniowie chłoną nowe doświadczenia i wychodzą poza mury szkoły. Przy zbliżających się wakacjach to doskonała metoda na przykucie ich uwagi i poszerzenie wiadomości na temat otaczającego ich świata. Oby więcej takich ciekawych wydarzeń w naszym powiecie!

  • Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych

    23 maja po raz kolejny byliśmy świadkami wspaniałego przedstawienia przygotowanego przez uczniów i nauczycieli Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie. Przyczyną kolejnego występu były dni otwarte Starostwa Powiatu Drawskiego oraz Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych zorganizowany przez władze powiatu. „Kopciuszek” to efekt wspólnej pracy wielu osób zaangażowanych w proces edukacji uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Bajkoterapia to jedna z form stosowanych w ZPE-T w Bobrowie. Dzięki pomysłowości koordynatorek występu, paniom: Renacie Zwierzyńskiej i Małgorzacie Wilk oraz aktywnemu udziałowi nauczycieli i uczniów „Kopciuszek” poruszał serca drawskiej publiczności. Współpraca uczniów i nauczycieli to najlepszy dowód na to, że szkoła to bezpieczna przystań. Nasza Placówka zaprezentowała się wzorowo – niesamowity i wzruszający występ artystyczny, ciekawe stoisko reklamujące Placówkę. To wszystko dało wydźwięk temu, co daje Nasza Placówka swoim wychowankom.

  • II Słoneczne Spotkania Integracyjne

    Trudno oddać słowami to, co miało miejsce 17 maja w złocienieckim kinie „Mewa” oraz podczas hapenningu zorganizowanego przez kadrę i uczniów Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie. Okazją do wspólnego świętowania stał się zbliżający się Międzynarodowy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Tematem przewodnim     II Słonecznych Spotkań Integracyjnych stała się Afryka i bajeczna historia „Król Lew”. Przed budynkiem Urzędu Miasta w Złocieńcu zebrało się wiele osób, dla których kwestia niepełnosprawności intelektualnej nie jest obojętna. Zebrani zostali serdecznie przywitani i zaproszeni do wspólnego przemarszu ulicami Złocieńca by zamanifestować wspaniałą ideę godności każdego człowieka. Barwny, radosny, ale przede wszystkim głośny pochód okazał się niesamowitym początkiem tego dnia! Prowadzące spotkanie: pani Marta Chmielewska-Kursa i pani Emilia Komorowska powitały zebranych gości w budynku kina, w ciepłych i życzliwych słowach opowiedziały o dobrej zmianie w bobrowskiej Placówce. Dyrektor Placówki, pan Krystian Ignacak serdeczne słowa skierował do osób, które współpracują z ZPE-T w Bobrowie, bowiem to dzięki ich pomocy Placówka niesie wsparcie dzieciom niepełnosprawnym intelektualnie.

    Swoją obecnością II Słoneczne Spotkania zaszczycili: Starosta Powiatu Drawskiego, pan Stanisław Kuczyński, Wicestarosta, pan Jacek Kozłowski, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego, pani Janina Jung, Burmistrz Złocieńca, pan Krzysztof Zacharzewski, Burmistrz Czaplinka, pan Adam Kośmider, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i instytucji. Nie sposób wymienić wszystkich ludzi, którzy są dobrymi aniołami wychowanków ZPE-T w Bobrowie. Starosta Drawski wraz z Wicestarostą, Członkami Zarządu, Radnymi na ręce dyrektora ZPE-T złożył moc słodkości i wyraził podziw dla pracy nauczycieli oraz talentów uczniów, które prezentowane są na wielu imprezach artystycznych. Występ artystyczny został poprzedzony filmem przedstawiającym pracę Placówki, rodzajami zajęć, prowadzonych terapii. Wspaniała muzyka, scenografia przeniosła widzów w świat Afryki inspirowany bajeczną historią Króla Lwa. To, co działo się na scenie zapierało dech w piersiach – gra aktorska, ogrom zaangażowania uczniów, wspaniała interpretacja znanej opowieści. Była to uczta dla oczu i uszu. Nauczyciele i uczniowie ZPE-T w Bobrowie przy organizacji takiego przedsięwzięcia mogą zawsze liczyć na wsparcie wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku, uczennic Szkoły Podstawowej w Złocieńcu oraz pani Aleksandry Kupczyk, która wzbogaca występ baletowymi wstawkami. Piękne stroje zostały przygotowane przez panią Elżbietę Birkholz. Tego dnia swojego wsparcia udzielili również uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu wraz z opiekunem, panią Joanną Kołodziej. Przygody lwa Simby w najmłodszych widzach wzbudzały wiele emocji. W oczach oglądających pojawiały się łzy wzruszenia. Warto było być świadkiem takiego widowiska. A to wszystko za sprawą koordynatorek przedsięwzięcia, pań: Bożeny Matulewicz i Agnieszki Wiśniewskiej. Po niezwykłym występie nagrodzono przyjaciół ZPE-T w Bobrowie statuetkami, które są symbolem ogromu wdzięczności, jakim uczniowie i pracownicy Placówki darzą ludzi o dobrych sercach. Nagrodą dla aktorów były owacje na stojąco. Słodki poczęstunek po chwilach wzruszeń i zachwytu był miłym zakończeniem tego dnia. Kto był świadkiem tego widowiska temu należy zazdrościć.

  • Zdrowie w naszych rękach

    ''Nasze zdrowie w naszych rękach'' – pod taką nazwą 12 maja odbyło się spotkanie prozdrowotne dla dzieci ze szczecineckich szkół. W sali kina „Wolność” przedstawiciele różnych instytucji, a także szkół starali się przekonać młodzież o tym, że warto dbać o swoje życie oraz zdrowie. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane we współpracy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Szczecinku, a także SAPiK-u i Gimnazjum nr 1 w Szczecinku. Uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie pod opieką nauczycieli zaprezentowali na deskach kina „Wolność” w Szczecinku przedstawienie zatytułowane „Stop agresji”. Było ono ilustracją problemu agresji słownej, fizycznej, która jest obecna we współczesnym świecie. Młodzież  z ZPE-T w Bobrowie swoje role odegrała z ogromnym zaangażowaniem, a sam występ został nagrodzony gromkimi brawami. Jego przekaz był jasny, to swoista lekcja tego, co powinno zmienić się w myśleniu wielu ludzi. Szczególne podziękowania należą się koordynatorom przedstawienia: pani Karolinie Gościńskiej i pani Małgorzacie Wilk oraz nauczycielom-aktorom: pani Renacie Zwierzyńskiej i pani Natalii Mazur. Oby więcej takich wspaniałych przedsięwzięć z udziałem uczniów ZPE-T w Bobrowie!

  • Turniej Piłki Nożnej

    Środa, 11 maja, upłynęła wielu uczniom województwa zachodniopomorskiego niezwykle aktywnie. Tego dnia miał miejsce VIII Turniej Piłki Nożnej o Puchar Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Gospodarzem spotkania był Zespół Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie. Do piłkarskich rozgrywek przystąpili uczniowie szkół podstawowych ze Złocieńca, Drawska Pomorskiego i Wierzchowa oraz uczniowie z SOSW w Szczecinku i Koszalinie, a także gospodarze: uczniowie ZPE-T w Bobrowie. Mecze piłki nożnej odbywały się na trzech boiskach gminy Złocieniec tzw. „Orlikach”. Dyrektor ZPE-T w Bobrowie, pan Krystian Ignacak, przywitał wszystkie drużyny oraz przybyłych gości, którzy udzielili wsparcia organizacyjnego. Wśród nich byli: wicestarosta Powiatu Drawskiego, pan Jacek Kozłowski, burmistrz Złocieńca, pan Krzysztof Zacharzewski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Złocieńcu, pani Beata Miszewska-Kozłowska i wicedyrektor, pan Robert Żołynia oraz dyrektor Gimnazjum im. Bihaterów Monte Cassino w Złocieńcu, pani Małgorzata Głodek.

    Dyrektor ZPE-T w Bobrowie poprosił wicestarostę, pana Jacka Kozłowskiego o uroczyste otwarcie rozgrywek międzyszkolnych, uczniowie usłyszeli wiele pięknych słów o uczciwej grze. Pan Jacek Kozłowski podkreślił, że to spotkanie jest dowodem na to, iż niepełnosprawność czy inność są zauważalne, ale żadne z nich nie powinno być dyskryminowane – wspólna zabawa jest najważniejsza. Komentatorem i prowadzącym spotkanie był pan Tomasz Kucharski, były dyrektor SOSW w Bobrowie. Właściwą część spotkania poprzedziły trzy taneczne występy: przedszkolaków i uczniów z ZPE-T w Bobrowie oraz zespół cheerleaderek ze Złocieńca. Po części artystycznej poszczególne drużyny wraz z opiekunami i sędziami udały się na wyznaczone boiska. Gra opierała się na zasadzie „każdy z  każdym”. Celem turnieju była integracja uczniów z różnych środowisk oraz pokazanie, że sport jest dobrą metodą na wspólne spędzenie czasu. Piłkarze mogli doświadczyć czym jest gra fair play i jakie konsekwencje niesie nieprzestrzeganie zasad uczciwej gry. Tam gdzie pojawiają się emocje piłkarskie musi pojawić się zdrowe zaangażowanie i odpowiedzialność za swoje czyny. Emocje sięgały zenitu, kibice wzorowo spełniali swoje obowiązki. Zawodnicy mimo zmęczenia dawali z siebie wszystko. Utracone siły mogli uzupełnić posiłkiem – pyszną grochówką. Piękna pogoda i wspaniałe nastroje uczestników i widzów były pożądanym dopełnieniem tego dnia. Po zakończeniu wszystkich zmagań i wyłonieniu liderów grupy młodszej i starszej przyszedł czas na nagrody i puchary. Turniej piłkarski swoją obecnością zaszczyciła pani Anna Mieczkowska, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, której problem niepełnosprawności nie jest obcy ze względu na wieloletnią pracę w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym oraz działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Puchary oraz nagrody rzeczowe, które przywiozła pani Anna Mieczkowska, zostały ufundowane przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Dyrektor ZPE-T w Bobrowie, pan Krystian Ignacak, podziękował uczestnikom za wspaniałą grę oraz umiejętność rywalizacji. Podziękował za pomoc przy organizacji tego przedsięwzięcia Stowarzyszeniu Rekreacyjno-Sportowemu „Anders”, dyrektorom okolicznych szkół i przedstawicielom Starostwa Powiatu Drawskiego w osobie pani Anety Kuszmar, inspektorowi w Wydziale Edukacji.

  • Rehabilitacja w ZPE-T w Bobrowie

    Rehabilitacja ruchowa ma na celu przywrócenie maksymalnie możliwej sprawności fizycznej i komfortu życia wychowanka. W trakcie współpracy z wychowankiem wykorzystuje się różne metody terapeutyczne diagnozując i dopasowując możliwe terapie do potrzeb osoby niepełnosprawnej. W Zespole Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie prowadzone są zajęcia mające na celu usprawnienie fizyczne uczniów potrzebujących dodatkowego wsparcia rehabilitanta. Dzięki nieocenionej pomocy Starostwa Powiatu Drawskiego bobrowska Placówka wzbogaciła się o specjalistyczny sprzęt, który będzie wspomagał rozwój uczniów z niepełnosprawnościami ruchowymi. Holistyczne podejście do rozwoju młodego człowieka owocuje właściwymi zmianami. Rehabilitacja ruchowa potrzebna jest w usprawnianiu uczniów oddziałów rewalidacyjno-wychowawczych oraz dzieci i młodzieży z poszczególnych etapów edukacyjnych. Rehabilitacja oferowana przez Placówkę niekiedy jest jedyną szansą na wzmocnienie ruchowe dzieci i młodzieży. Specjalistyczny sprzęt pozwoli w odpowiedni sposób oddziaływać na organizm podopiecznych Placówki. Bogata oferta edukacyjna i rehabilitacyjna wspiera, stymuluje
    i rozwija każde dziecko na miarę jego możliwości i umiejętności.

  • Smerfne spotkanie biblioteczne

    10 maja uczniowie drawskiej placówki Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach w Bibliotece Publicznej w Drawsku Pomorskiej. Tym razem tematem spotkania były bajki o smerfach. Uczniowie wysłuchali z zaciekawieniem bajecznych opowieści, oglądali barwne ilustracje oraz kolorowali malowanki. Wspólna zabawa w świetlicy biblioteki była miłym zakończeniem wspólnie spędzonych chwil.

  • "Kulthurralne" warsztaty fotograficzne

    9 maja miało miejsce kolejne, ale niestety ostatnie spotkanie warsztatowe w ramach projektu „Kulthurra” prowadzonego w Zespole Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie. Pod czujnym okiem zaprzyjaźnionego fotografa – pana Krzysztofa Magaca – uczniowie rozwijali swoje umiejętności w sztuce fotografowania. Wychowankowie wraz z koordynatorkami projektu, panią Karoliną Gościńską i panią Anną Magac, udali się na wycieczkę do Złocieńca by uwiecznić na fotografiach ciekawe miejsca tego miasta. Młodzież z ZPE-T w Bobrowie na fotograficzny warsztat wzięła budynek Urzędu Miasta, rosnący nieopodal stuletni dąb, sąsiadujący z nimi gotycki kościół oraz pomnik upamiętniający ofiary bolszewizmu i faszyzmu. Wycieczka nie mogła się obejść bez wizyty przy pomniku Zajączka Złocieniaszka. Legenda o tym lokalnym zwierzęciu będzie przedmiotem następnegon„Kulthurralnego” spotkania. Niestety były to ostatnie warsztaty fotograficzne z panem Magacem, miłym zakończeniem wspólnie spędzonych chwil było zaproszenie uczestników na pyszne lody.

  • Wizyta w Straży Pożarnej

    Najmłodsi wychowankowie Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie odwiedzili 6 maja strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim. Wizyta ta zbiegła się ze świętem patrona wszystkich strażaków – to właśnie św. Florian otacza swoją opieką osoby walczące z żywiołem ognia. Dla przedszkolaków była to niesamowita wycieczka, ponieważ miały okazję zobaczyć z bliska remizę strażacką, jej wyposażenie, stroje strażaków, a co najważniejsze wozy strażackie. Panowie przywitali serdecznie małych odkrywców, ukazali tajemnice swojego zawodu. Maluchy zobaczyły jak wygląda przygotowanie do akcji ratunkowej, z jakimi trudnościami muszą mierzyć się osoby ratujące nasze życie i dobytek. Każdy miał okazję lać wodę z węża strażackiego, przymierzyć hełm i wsiąść do wozu razem ze strażakami. Była to niezwykle pouczająca wizyta, dzieci od najmłodszych lat są zapoznawane z zasadami pracy służb ratowniczych, wiedzą, że każdy zawód wymaga wielu poświęceń. W ramach wdzięczności strażacy z PSP w Drawsku Pomorskim otrzymali list i kwiaty przygotowane przez przedszkolaków z bobrowskiej placówki.

  • Edukacja z widokiem na przyszłość

    Uczniowie klas Przysposabiających do Pracy z Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie, w ramach projektu „Edukacja z widokiem na przyszłość”, tym razem odwiedzili firmę B. S. Sp. z o.o. z Czaplinka. Zakład zajmuje się wyrobem tworzyw sztucznych, projektowaniem, wytwarzaniem, montowaniem elementów przede wszystkim na rynek niemiecki. To kolejna wizyta w firmie, w której zatrudnienie mogą znaleźć wychowankowie Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie. Program edukacji prowadzony przez wychowawców najstarszych klas ma na celu pokazanie uczniom, że w okolicy znajduje się szereg miejsc, w których znajdą zatrudnienie. By oswoić ichz dorosłym życiem, są prowadzone tego typu działania, a młodzież otrzymuje wiedzę na temat form i ofert pracy w najbliższym regionie. Opiekunami młodzieży byli nauczyciele: pani Anna Chylińska –Jakubowicz i pan Tomasz Sideł.

  • Edukacja z widokiem na przyszłość

    Uczniowie klas Przysposabiających do Pracy z Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie, w ramach projektu „Edukacja z widokiem na przyszłość”, odwiedzili Regionalny Zakład Gospodarowania Odpadami w Słajsinie. Celem edukacyjnej wycieczki było zaobserwowanie procesu segregacji śmieci i ich dalszej drogi w procesie przetwarzania. Istotnym zadaniem było również zapoznanie młodych ludzi z racjonalną gospodarką odpadami oraz jej wpływem na otaczające nas środowisko. Ekolekcje wnoszą wiele cennych składników do edukacji, pokazują bowiem to, że każdy z nas jest w stanie kształtować miejsca, w których przebywa. Segregacja śmieci powinna być dobrym nawykiem, każdy człowiek powinien dbać o to, by nie szkodzić przyrodzie.

    Wychowankowie bobrowskiej Placówki uczestniczyli w prezentacji przygotowanej przez pracowników RZGO w Słajsinie, następnie mieli za zadanie posegregować ilustracje przedstawiające dane rodzaje odpadów do odpowiednio oznakowanych papierowych koszy. Mogli w ten sposób wykorzystać  i utrwalić zdobytą wiedzę. Uczniowie ZPE-T w Bobrowie poprzez takiego typu spotkania kształtują dobre praktyki. Miłą niespodzianką dla uczniów były drobne upominki podarowane przez pracowników Zakładu Gospodarowania Odpadami oraz oznakowane stelaże na śmieci przekazane na użytek szkolny. Opiekunami młodzieży byli nauczyciele: pani Anna Chylińska –Jakubowicz i pan Tomasz Sideł.

  • Bajeczna zabawa

    W czwartek, 14 kwietnia, uczniowie klas I-III i przedszkolaki Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie gościli w sali zabaw „Bajka” w Złocieńcu. Był to czas spędzony aktywnie, a dzieci miały niesamowitą frajdę, ponieważ miały możliwość spożytkowania pokładów swojej energii. Należy zwrócić również uwagę na to, iż zapewniono im miłą i sympatyczną opiekę. Właścicielka, pani Monika Lisicka zasługuje na wdzięczność z naszej strony, ponieważ dzieci mogły korzystać z sali zabaw  z dużego rabatu. Harcom i radości nie było końca!

  • Wiosenne prace w bibliotece

    12.04.2016 roku uczniowie z Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie po raz kolejny udali się do Biblioteki Publicznej w Drawsku Pomorskim. Dzieci wysłuchały bajki o porządkach wiosennych, na które przyszła już pora. Pod kierunkiem pań bibliotekarek rozmawiały o pracach w ogrodach i na działkach. Po części czytelniczej uczniowie ozdabiali wizerunek  Pani Wiosny – jedni kolorowali, inni wyklejali. Każdy mógł wykazać się swoją kreatywnością i rozwijać umiejętności plastyczne. Miłym zakończeniem wizyty w bibliotece były zabawy  w świetlicy, wspólne gry planszowe, gra na instrumentach. Młodsi uczniowie zainteresowali się książeczkami. To był udany dzień!

  • Sensoplastyka

    11.04.2016 roku odbyły się kolejne zajęcia z sensoplastyki w przedszkolu Z P E - T w Bobrowie. Tym razem najmniejsi podopieczni Placówki tworzyli pod opieką trenerów masy z wykorzystaniem różnego rodzaju mąk, oleju i wody. Urozmaiceniem konsystencji substancji było dodawanie ryżu, fasoli, makaronu i grochu – dzięki nim dzieci mogły czuć pod palcami różne kształty. Doświadczenia dotykowe były niezwykłe i sprawiły maluchom wiele radości, a doznania okazały się nieocenione. Nowością było wykorzystanie aromatów zapachowych. W całej sali unosiły się niesamowite zapachy. Dzieci przeszły boso po specjalnie przygotowanej ścieżce sensorycznej. Różnorodne faktury oddziaływały na zmysły i pobudzały je. Przedszkolaki były zadowolone!

  • Występ artystyczny podczas konferencji

    7 kwietnia w drawskim kinie odbyła się konferencja naukowa z okazji Światowego Dnia Zdrowia. W tym roku omówieniu został poddany temat niepełnosprawności. Prelegenci poruszali tematy poruszające problemy rodziców dzieci niepełnosprawnych, ich sytuację życiową, rozterki, emocje, poziom poświęcenia własnego dobra dla dobra dziecka. Rozmawiano również o metodach terapeutycznych m. in. o integracji sensorycznej, która wnosi wiele w rozwój dzieci niepełnosprawnych. Urozmaiceniem wykładów był występ artystyczny uczniów i nauczycieli z Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie. Zaprezentowano historię Kopciuszka, było niezwykle widowisko, ponieważ wystąpienie przed taką publicznością wymaga nie lada odwagi.

    Występ poprzedziła prezentacja Placówki wygłoszona przez panią Annę Chylińską-Jakubowicz, nauczyciela z ZPE-T w Bobrowie. Zapoznała ona zebranych z historią szkoły, jego strukturą organizacyjną i ofertą edukacyjną, która ciągle się powiększa. Za ogromny wkład pracy należy podziękować koordynatorkom przedstawienia pani Renacie Zwierzyńskiej i pani Małgorzacie Wilk, które czuwały nad całością widowiska artystycznego i aktywnie w nim uczestniczyły. W główną rolę – Kopciuszka -  wcieliła się pani Anna Magac, wraz z uczniami występowały również pani Emilia Komorowska i pani Karolina Gościńska. Nie sposób wyrazić wdzięczności za pomysł i motywację uczniów do udziały w takiej uroczystości.

  • Zabawy stymulujące zmysł - ORW

    Dnia 5.04.2016r. w Zespole Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie na oddziale ORW-u odbyły się zabawy stymulujące zmysły - bawiliśmy się dzisiaj materiałami sypkimi takimi jak piasek groch ,kasza ,ryż ,siemię lniane ,które łagodnie oswajały z wrażeniami dotykowymi. Stałym elementem naszego dnia w ORW jest również indywidualna rehabilitacja ruchowa.

  • Spotkanie z burmistrzem

    W dniu 4 kwietnia 2016 roku grupa uczniów z Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie wybrała się na wycieczkę w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Kulthurra”. Grupa projektowa wraz z opiekunem, panią Anną Magac, odwiedziła Urząd Miasta w Złocieńcu oraz burmistrza, pana Krzysztofa Zacharzewskiego. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy o Złocieńcu, zdobycie informacji na temat miasta, jego funkcjonowania, atutach i podejmowanych działaniach promujących region. Pan burmistrz dał dzieciom możliwość wypowiedzenia się na temat tego co im się podoba, a co widzą inaczej niż urzędnicy. Uczniowie obejrzeli również filmik ukazujący walory turystyczne i krajobrazowe Złocieńca i jego okolic. Uczniowie poznali zasady pracy burmistrza, jego obowiązki, trudności z jakimi się zmaga, jaka jest struktura organizacyjna urzędu miasta. Rozmowa ta był pouczająca, a młodzież mogła poznać reguły funkcjonowania ich najbliższego środowiska. Miłym akcentem kończącym spotkanie były upominki, które otrzymali uczniowie, pan Krzysztof Zacharzewski otrzymał od młodzieży ZPE-T w Bobrowie pisemne podziękowanie za możliwość współpracy.

  • Kreatywne fotografie

    21 marca 2016 r. w ramach projektu „Kulthurra” w Zespole Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie odbyło się spotkanie z fotografem, panem Marcinem Czerwińskim. Uczniowie zostali zapoznani z procesem powstawania fotografii z perspektywy osoby zajmującej się tym zawodowo. Zajęcia przebiegały pod hasłem: „Fotografia kreatywna”. Pierwszym zadaniem, z którym zmierzyli się uczniowie było dopasowanie zdjęć do znanych przysłów – ćwiczono umiejętność myślenia abstrakcyjnego. Wychowankowie ZPE-T w Bobrowie dowiedzieli się w jaki sposób wykonać autoportret w formie fotografii. Ciekawym doświadczeniem była prezentacja starego sprzętu fotograficznego. Uwieńczeniem zmagań stało się wykonanie przez uczestników projektu własnej wizji danego zdjęcia, ingerowanie w fotografię, możliwość zmienienia czegoś, dodania była inspirującym doświadczeniem.

  • Wiosenne poszukiwania

    21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna – to doskonała okazja do spędzenia tego dnia uroczyście i aktywnie. Uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie uczestniczyli w rajdzie wiosennym, który poprzedzał szereg atrakcji przygotowanych na ten wyjątkowy dzień. W godzinach rannych stołówka bobrowskiej Placówki stała się miejscem spotkania – uczniowie poszczególnych klas prezentowali przygotowane przez siebie marzanny, plakaty wiosenne, piosenki czy okrzyki związane z tą tematyką. Poszczególne zespoły przezwyciężały wstyd przez wystąpieniami publicznymi, a przygotowane prezentacje były przemyślane i dopracowane. Barwne i ciekawe pokazy przyniosły wiele pozytywnych emocji. Kolejną atrakcją tego dnia był rajd pieszy, uczniowie podzieleni na siedem grup mieli za zadanie odszukać punkty kontrolne i wykonać przypisane im zadania. Była to fantastyczna forma sprawdzenia umiejętności i rozumienia poleceń czy czytania mapy. Każdy miał szansę na sprawdzenie siebie. Wspaniałą nagrodą było ognisko z kiełbaskami, w którym najpierw spłonęły ekologiczne marzanny.

    To nie wszystkie atrakcje, które czekały na podopiecznych ZPE-T w Bobrowie, popołudniu odbyły się warsztaty fotograficzne z panem Marcinem Czerwińskim w ramach projektu „Kulthurra” realizowanego w Placówce pod kierunkiem pani Anny Magac i pani Karoliny Gościńskiej. Uczniowie zapoznali się z kreatywnymi fotografiami autora pochodzącymi z wystawy „Przysłowie, przysłowiem, i co dalej?”, mieli szansę zadawać pytania, ingerować w formę dzieła przez dokonanie własnych przeróbek – była to metoda ukazująca czym jest dekonstrukcja obrazu.  To był ciekawie zorganizowany dzień, przyniósł wiele atrakcji.

  • Pierwsza pomoc

    17 marca w internacie ,po raz kolejny odbyło się spotkanie z uczniami ZSP w Czaplinku w ramach projektu „Jesteśmy razem!”. Tym razem nasi goście przygotowali dla nas pokaz i warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.  Celem warsztatów było nabycie wiedzy i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Uczniowie z Czaplinka, którzy na co dzień działają w Stowarzyszeniu RESCUE ZDR,  przyjechali wraz z fantomami  w trzech rozmiarach: dorosły, nastolatek i niemowlak, oraz innymi akcesoriami przydatnymi podczas udzielania pierwszej pomocy. Nasi wychowankowie z uwagą słuchali wykładów uczniów, oraz aktywnie uczestniczyli w pokazach pierwszej pomocy. Ćwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach, układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, oraz  opatrywanie ran ręki i głowy. Spotkanie uświadomiło naszym wychowankom, jakie korzyści płyną z posiadania umiejętności udzielania pierwszej pomocy, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy takiej pomocy będziemy musieli udzielić innej osobie.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie
    Bobrowo 7, 78 - 520 Złocieniec
    e-mail: sekretariat@zpetbobrowo.dlaedu.pl
    Seminaryjna 2, 78 - 500 Drawsko Pom.
    e-mail: drawskopom@zpetbobrowo.dlaedu.pl
    ul.Wałecka 57,78-550 Czaplinek
    e-mail: czaplinek@zpetbobrowo.dlaedu.pl
  • tel/fax Bobrowo 94 - 367 - 14 - 63
    tel/fax Drawsko Pom. 94 - 342 - 50 - 09
    tel/fax Czaplinek 94 - 37 - 59 - 117

Galeria zdjęć