Uczniowie uczestniczący w realizacji zadań wykonali wiele prac plastycznych ukazujących wiosnę, opisywali tę porę roku, słuchali muzyki inspirowanej naturą budzącą się do życia słuchali też odgłosów przyrody. Z okazji Dnia Wiosny realizowali zadania konkursowe, rebusy i krzyżówki. Zgodnie z tradycją topili Marzannę. Szukali śladów tej pory roku, uczestnicząc w wycieczce do Parku Dworskiego w Jankowie.
23 maja br., została zapisana kolejna karta w rozwoju Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie. Dyrektor Placówki, p. Krystian Ignacak i władze Powiatu Drawskiego, w osobie Starosty, p. Stanisława Kuczyńskiego, Członków Zarządu: p. Janiny jung i p. Janusza Garbacza dokonanły uroczystego otwarcia sali rehabilitacyjnej w drawskiej Placówce przy u. Seminaryjnej 2. Nowoczesne wyposażenie i urządzenia terapeutyczne służyć mają dzieciom niepełnosprawnym. W ZPE-T w Bobrowie system edukacji obejmuje dzieci od przedszkola po lata dorosłe. Nowa baza rehabilitacyjna z pewnością przyniesie wiele satysfakcji wychowankom, a oczekiwane efekty pracy będą nieustannie wzmacniane. Wychowankowie wyposażeni nie tylko w wiedzę i umiejętności, ale również sprawni ruchowo będą mogli z powodzeniem funkcjonować w tzw. społeczeństwie otwartym. Uroczystość uświetnił występ przedszkolaków prezentujący ich muzyczny talent do gry na instrumentach perkusyjnych. Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie otwarcia sali rehabilitacyjnej były Anna Popielarczyk i Julita Wyrzykowska. Swoja obecnością zaszczycili również: Naczelnik Wydziału Edukacji, p. Izabela Krężołek oraz Sekretarz Powiatu, p. Jacek Brzozowski.
W majowy poniedziałek drawskie przedszkolaki z ZPET Bobrowo - Myszki i Żabki wybrały się w swoją pierwszą wycieczkę. Na zaproszenie Pani Gabrysi i Pani Grażynki z Biblioteki Publicznej ze Złocieńca odwiedziły ich miejsce pracy, gdzie posłuchały bajki o bucikach i zagubionym piesku, bawiły się przy piosenkach oraz wręczyły Paniom kwiatka z okazji minionego już Dnia Bibliotekarza. Pogoda dopisała, więc można było wybrać się na lody. A największą atrakcją był powrót do przedszkola... POCIĄGIEM... ! Wrażenia nie do opisania :) To była udana wyprawa:)
Z każdym rokiem inaczej, z każdym rokiem zapiera dech… - takie słowa pojawiały się z ust gości po występie uczniów i nauczycieli Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie. 17 maja br., już po raz trzeci miały miejsce Słoneczne Spotkania Integracyjne, których organizatorem jest bobrowska Placówka. Dzień ów to doskonała okazja do przyjrzenia się z bliska pracy z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną, podkreślenie tego, jak ważne jest pochylenie się nad losem i problemami drugiego człowieka. Okazją do wspólnego świętowania stał się zbliżający się Międzynarodowy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. Tematem przewodnim III Słonecznych Spotkań Integracyjnych była barwna morska opowieść o zmaganiach marynarzy i piratów oraz piękno podwodnego świata. Barwny, radosny, ale przede wszystkim głośny pochód okazał się niesamowitym początkiem tego dnia! Spod Urzędu Miasta w Złocieńcu, ulicami przeszli zaproszeni goście, rodzice oraz uczniowie i nauczyciele ZPET w Bobrowie. W kinie „Mewa” w Złocieńcu czekała na wszystkich wspaniała artystyczna przygoda. Zebrani goście zostali przywitani przez dyrektora Placówki, pana Krystiana Ignacaka. Następnie władze Powiatu Drawskiego na ręce dyrektora przekazały słodkości dla uczniów. Starosta Powiatu Drawskiego, pan Stanisław Kuczyński, w poruszającej wypowiedzi ujął sens pomocy drugiemu człowiekowi, podziękował za pracę, którą wykonują pracownicy pedagogiczni i obsługa Placówki. Następnie zaprezentowany został krótki film podsumowujący rok pracy w ZPE-T, fragment rzeczywistości, która tworzy bezpieczny świat dla podopiecznych Placówki. Ucztą dla ducha był montaż muzyczno-słowny w wykonaniu uczniów i nauczycieli. Morska opowieść o zmaganiach marynarzy i piratów, piękno morskiej przyrody to niezwykła autorska interpretacja, której koordynatorkami były panie: Bożena Matulewicz i Agnieszka Wiśniewska.
Misternie przygotowane stroje, układy taneczne zachwyciły oglądających. Jednakże najwięcej wzruszeń przysporzyło zaangażowanie, gra uczniów, którzy stanęli naprzeciw swoim ograniczeniom, pokonali trudności. Praca włożona w przygotowanie całości przedsięwzięcia wymagała od wszystkich ciężkiej pracy. Nauczyciele i uczniowie ZPE-T w Bobrowie przy organizacji takiego przedsięwzięcia mogą zawsze liczyć na wsparcie wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku, uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Drawska Pomorskiego i Czaplinka.
Po niezwykłym występie nagrodzono przyjaciół ZPE-T w Bobrowie statuetkami, które są symbolem ogromu wdzięczności, jakim uczniowie i pracownicy Placówki darzą ludzi o dobrych sercach. Nagrodą dla aktorów były owacje na stojąco. Słodki poczęstunek po chwilach wzruszeń i zachwytu był miłym zakończeniem tego dnia. Kto był świadkiem tego widowiska temu należy zazdrościć.
Swoją obecnością III Słoneczne Spotkania Integracyjne zaszczycili: Starosta Powiatu Drawskiego, pan Stanisław Kuczyński, Wicestarosta, pan Jacek Kozłowski, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Drawskiego, pani Janina Jung, Burmistrz Złocieńca, pan Krzysztof Zacharzewski, Burmistrz Czaplinka, pan Adam Kośmider, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i instytucji. Nie sposób wymienić wszystkich ludzi, którzy są dobrymi aniołami wychowanków ZPE-T w Bobrowie.
Kwiecień w drawskiej Placówce Zespołu Placówek Edukacyjno – Terapeutycznych w Bobrowie upływa pod hasłem „Ziemia – nasze dziedzictwo”. Projekt edukacyjny związany jest z obchodami Międzynarodowego Dnia Ziemi. Uczniowie rozpoczęli naukę w formie zabawy i odkrywali tematy związane z ochroną środowiska, ekologią, rezerwatami, parkami narodowymi i pomnikami przyrody. Stworzyli również plakaty nawołujące do postaw ekologicznych. W dalszej części programu każda klasa wraz z wychowawcą otrzymała przydział terenu w okolicy szkoły, który miała za zadanie posprzątać. W trakcie spaceru uczniowie mieli również odnaleźć najgrubszy pień drzewa i zmierzyć go korzystając z rozpiętości ramion uczniów danej klasy oraz odrysować na kartce korę danego drzewa. Każdy z uczniów otrzymał odznakę PRZYJACIELA PRZYRODY oraz ołówek.
W ramach projektu odwiedzili także ścieżkę przyrodniczo – historyczną Park Jankowo. Zwiedzanie rozpoczęło się przy zabytkowym spichlerzu wybudowanym w 1906r., Dzięki uprzejmości pani Katarzyny Knyszewskiej pracownika Nadleśnictwa w Drawsku Pomorskim uczniowie zostali oprowadzeni po 3 km ścieżce zabytkowego parku dworskiego założonego w XIX w. w stylu angielskim. Na trasie pani Katarzyna opowiadała m. in. o najstarszym drzewie mieszczącym się w parku - Buku Witku, źródliskach, dawnych stawach pstrągowych, drzewach iglastych występujących w parku (m.in. najliczniejsze w regionie stanowisko cisów). Uczniowie mieli możliwość dotknąć i powąchać omawiane drzewa. Otrzymali również informacje o gatunkach roślin chronionych. Na zakończenie odbył się quiz, mający na celu utrwalenie nowych wiadomości. Każdy uczeń otrzymał plan lekcji oraz zakładkę z logo Nadleśnictwa w Drawsku Pomorskim.
Z kolei w Bobrowie, wychowankowie ZPET uczestniczyli w wyjątkowej lekcji przyrody. Poznali tajniki działania mikroskopu, mogli zaobserwować w powiększeniu muchę, komara, pająka, pszczołę, dżdżownicę, stokrotkę i wiele innych okazów przyrodniczych. Zachwycający w swoim wyglądzie okazał się cukier i oczy komara. Zainteresowanie zajęciami było ogromne. Przedszkolaki z Czaplinka również uczciły Dzień Ziemi – szereg ćwiczeń stymulujących rozwój był wspaniałą nauką i zabawą.
Drawskie przedszkolaki z Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie po raz kolejny uczestniczyły w zajęciach w ramach projektu „Zdrowy przedszkolak”. Jednym z celów wychowania przedszkolnego jest troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną oraz zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych. Projekt edukacyjny „Zdrowy przedszkolak” ma w przyjemny i interesujący dla najmłodszych sposób pomóc ukazać zalety stosowania dobrych nawyków żywieniowych i higienicznych. Tym razem zaproszenie najmłodszych wychowanków ZPE-T w Bobrowie przyjęła pani Aleksandra Cwener – dietetyk. Maluchy miały okazję spróbować wielu pysznych i kolorowych koktajli owocowo-warzywnych. Nowe smaki wywoływały różne reakcje na ich twarzach. Najistotniejsze było jednak to, jakie walory zdrowotne niosą próbowane napoje. Z bananów, jabłek, szpinaku, gruszek, kiwi oraz mrożonych jagód i malin przyrządziliśmy: zielony koktajl mocy - „Shrek”, jagodowy - dla zdrowia i urody oraz „Einstein” - wspomagający pamięć i koncentrację. Były to smaczne i inspirujące zajęcia dla wszystkich. Projekt jest koordynowany przez panie: Martę Chmielewską-Kursę i Dorotę Teszke-Chudobską.
24 kwietnia br., w Zespole Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie odbyło się spotkanie z panem Jarosławem Leszczełowskim, badaczem atrakcji i tajemnic Pojezierza Drawskiego. Jest on także autorem wielu książek poświęconych tym terenom. Pan Leszczełowski uświetnił swoją obecnością prezentację działań projektowych gimnazjalistów ZPE-T. Wszyscy uczniowie mieli okazję poznać legendy naszej małej ojczyzny. Interesujące komentarze, ciekawostki ubarwiały wystąpienie gościa. Spotkanie wniosło wiele w edukację podopiecznych Placówki. Młodzież w geście wdzięczności przekazała jedną ze swoich prac i pisemne podziękowania. Z kolei pan Leszczełowski przekazał swoją publikację wraz z dedykacją do biblioteki szkolnej. Część druga spotkania była prezentacją pracy młodzieży nad tekstami legendy. Poszczególne interpretacje, wykonane pod kierunkiem wychowawczyń, to wspaniały dowód odwagi i kreatywności uczniów. Gimnazjaliści wykonali wspaniałe ilustracje, scenografię, a co niezwykle ważne, pokonali swój strach przez wystąpieniami publicznymi. Teksty legend czytali wzorowo. Dla pozostałych uczniów był to przykład tego, że można przygotować ciekawe spotkanie z książką. Projekt edukacyjny „Bogactwa naturalne i turystyczne Pojezierza Drawskiego.
Wędrówki i spotkania” obejmuje swym zasięgiem wiele działań: wycieczki, piesze wędrówki, lekcje poglądowe, spotkania z osobami, dla których bogactwo regionalne jest istotne. W ten sposób młodzież zdobywa wiedzę na temat terenów, na których mieszka, utrwala topografię i przyswaja cenną wiedzę. Edukacja regionalna jest cennym elementem w rozwoju samoświadomości i kształtowaniu przynależności wychowanków ZPE-T w Bobrowie.
Opiekunkami klas gimnazjalnych są panie: Bożena Matulewicz, Karolina Sałagan
i Małgorzata Siluk.
Czwartkowe popołudnie, 20 marca br., uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie spędzili po raz kolejny w Trzcińcu. Uczestniczyli w grach i zabawach na świeżym powietrzu, wspierają one rozwój fizyczny oraz pokazują różne formy aktywnego spędzania wolnego czasu. Młodzież rozegrała mecz piłki siatkowej, obok zaciętej rywalizacji nie brakowało wspaniałej zabawy. Uczniowie znaleźli także czas na to, by usiąść i porozmawiać ze swoimi rówieśnikami, wspólny posiłek to okazja do zaprezentowania dobrych manier. Wychowankowie ZPET w Bobrowie obserwowali zachowania gospodarzy, którzy spisali się na medal. Interakcje społeczne były na właściwym poziomie.
Głównym celem spotkań w ramach projektu edukacyjnego „Inni, a tacy sami” jest integracja dzieci i młodzieży ze świetlicy w Trzcińcu z wychowankami internatu ZPET w Bobrowie Jest to doskonała forma rehabilitacji społecznej, pewnego rodzaju nauka życia przez działanie. Nad realizacją projektu w Trzcińcu czuwa pani Aneta Groździej, a w Bobrowie pani Katarzyna Pękalska. Gospodarzom należą się serdeczne podziękowania.
Przedszkolaki z drawskich oddziałów Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie w kwietniu uczestniczą w projekcie "Zdrowy Przedszkolak". Jednym z celów wychowania przedszkolnego jest troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną oraz zachęcanie do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych. Projekt edukacyjny „Zdrowy przedszkolak” ma w przyjemny i interesujący dla najmłodszych sposób pomóc ukazać zalety stosowania dobrych nawyków żywieniowych i higienicznych. Możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez osoby zawodowo propagujące zdrowy styl życia, pozwoli najmłodszym wychowankom ZPE-T w Bobrowie zapoznać się ze sposobami dbania o zdrowie. Realizacja projektu powinna przyczynić się w dużej mierze do ukształtowania postaw prozdrowotnych. Zdobyta przez dzieci wiedza i umiejętności pozwolą zachować zdrowie i poprawić jego jakość. Zaproszenie do wsparcia projektu przyjęły min. dietetyk, trener piłki nożnej, instruktorka zumby, instruktorki fitnessu. Na zakończenie projektu każda grupa wykona plakat o tematyce zdrowotnej, powstanie wystawa prac oraz zdjęć z przebiegu projektu. W piątek, 7 kwietnia, dzieci zapoznały się z tematyką, uczyły się piosenki o zdrowiu, która będzie im towarzyszyć przez cały miesiąc, segregowały artykuły spożywcze na zdrowe i niezdrowe. Z kolei 10 kwietnia, przedszkolaki spotkały się z paniami z Centrum Stomatologii Estetycznej pani Moniki Bogusz. Pani Agnieszka Deptuła oraz pomoce stomatologiczne, panie: Iwona Sadowska oraz Justyna Zawadzka w bardzo ciekawy sposób opowiedziały naszym najmłodszym o obowiązku dbania o higienę jamy ustnej, o codziennym szczotkowaniu zębów, pokazały prawidłową technikę mycia zębów. Dzieci na koniec otrzymały drobne upominki - zestawy potrzebne do codziennego wdrażania prawidłowych nawyków higienicznych - szczoteczki, pasty i kubeczki.
Przed najmłodszymi uczniami ZPE-T w Bobrowie ciekawy miesiąc!
W miniony poniedziałek, 10 kwietnia br., drawskie przedszkolaki Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie zaczęły przygotowania do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Poznawanie zwyczajów i tradycji świątecznych rozpoczęły od uczestniczenia w „Warsztatach Wielkanocnych", podczas których z pomocą rodziców i wychowawców wykonywały pisanki różnymi sposobami i technikami, m. in. decoupage, zdobienie kaszą, cekinami, wstążkami. Dzieci wykonały również piękne kartki świąteczne. Serdecznie podziękowania należą się rodzicom i wszystkim grupom za mile i efektywnie spędzony czas. Radosnych Świąt Wielkiej Nocy!
Poniedziałek, 3 kwietnia br., przyniósł wychowankom internatu Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie niesamowite przeżycia, rozpoczął się inaczej niż zwykle. Grupa internacka udała się do Złocieńca na zajęcia kick boxingu z panem Wojciechem Stawickim. Jest on nauczycielem wychowania fizycznego, trenerem oraz zawodnikiem Złocienieckiej Akademii Kick Boxingu. Zajęcia rozpoczęły się rozgrzewką, uczniowie poznali pierwsze profesjonalne ciosy tej sztuki walki. Następnie podopieczni zostali wyposażeni w fachowy sprzęt, za pomocą którego ćwiczyli z doświadczonymi już ze sportowcami. Nie zabrakło również walki pokazowej, co warte podkreślenia, walkę podjęły kobiety z złocienieckiego klubu. Na zakończenie każdy wychowanek mógł spróbować swoich sił przy worku treningowym. Ćwiczenia były dokładnie instruowane przez trenera. Młodzież spędziła czas w sposób aktywny, a same zajęcia wzbudziły ich zainteresowanie, angażowali się w ćwiczenia, a autorytet trenera miał na nich duży wpływ. Podziękowania należą się panu Wojciechowi Stawickiemu oraz pozostałym uczestnikom treningu za wspólnie spędzony czas, wszelkie wskazówki i porady. Młodzież z niecierpliwością oczekuje na kolejne treningi.
W minioną środę, 29 marca br., w Zespole Palcówek Edukacyjno- Terapeutycznych w Bobrowie odbyło się niecodzienne spotkanie. Placówkę odwiedził redaktor „Gościa Niedzielnego”, ks. Wojciech Parafianowicz. Przyjechał bowiem z zamiarem przeprowadzenia wywiadu o inscenizacji Drogi Krzyżowej w wykonaniu uczniów i nauczycieli, którą miał okazję zobaczyć w koszalińskiej Katedrze. Młodzi aktorzy z chęcią wzięli udział w wywiadzie, było to dla nich niecodzienne doświadczenie. Opowiadali o trudach i wysiłku włożonym w powstanie Misterium Męki Pańskiej. Nauczyciele biorący udział w tej niezwykłej inscenizacji zwracali uwagę na nastrój jaki wywoływała muzyka oraz rolę światła, która wzbogaciła ewangeliczny scenariusz. Sztuka ta była okazją osobistego przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy. Rozmowa z księdzem Wojciechem przebiegała w serdecznej atmosferze, co motywowało młodych artystów do swobodnych wypowiedzi. Na podstawie zgromadzonego materiału redaktor umieści w najbliższym wydaniu „Gościa Niedzielnego” obszerny artykuł, opisujący ten inny wymiar Drogi Krzyżowej. To szczególne wydarzenie w życiu Placówki uświetnili swoją obecnością: Starosta, pan Stanisław Kuczyński oraz naczelnik wydziału oświaty, pani Izabela Krężołek.
Koordynatorem przedsięwzięcia była p. Anna Chylińska –Jakubowicz, nauczyciele występujący: p. Emilia Komorowska, p. M. Wilk i p. Beata Kuprowska, lektorki: p. Marta Chmielewska-Kursa i p. Renata Klapenda. Uczniowie występujący: Maria Grabiasz, Kamila Dziewiętkowska, Tomasz Michota, Krzysztof Michota, Konrad Wrzask.
W piątek, 24 marca br., o godzinie 18:30 w Katedrze w Koszalinie odbyła się Droga Krzyżowa z udziałem uczniów i nauczycieli Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie. Po raz pierwszy interpretacje Męki Pańskiej mogła oglądać koszalińska publiczność. W rozważaniach uczestniczył biskup, Krzysztof Włodarczyk. Aktorzy zostali przyjęci serdecznie, a samo spotkanie przysporzyło wielu niecodziennych wrażeń. Talenty młodzieży ZPE-T w Bobrowie zostały pokazane większej publiczności spoza powiatu. Warto nadmienić, że rozważania Męki Pańskiej w wykonaniu ZPET w Bobrowie odbywają się po raz trzeci, a za każdym razem są niesamowitym, mistycznym przeżyciem. Tegoroczna Droga Krzyżowa oparta jest na rozważaniach księdza Piotra Pawlukiewicza, którego teksty skierowane są do ludzi zagubionych w wierze, znajdujących się na jej rozstajach. Symboliczne, aczkolwiek znaczące sceny poszczególnych stacji Męki Pańskiej skłaniają każdego do rozmyślań i zadumy. Czas Wielkiego Postu to właśnie czas rozważań nad życiem, nad prostymi, a jednocześnie trudnymi problemami ludzkiej egzystencji. Teksty skierowane do każdego człowieka sprawiają, że odnaleźć można w nich cząstkę dla siebie samego. Proste słowo podparte jednoznacznym gestem, sceną znaczy bardzo wiele…
Koordynatorem przedsięwzięcia była p. Anna Chylińska –Jakubowicz, nauczyciele występujący: p. Emilia Komorowska, p. M. Wilk i p. Beata Kuprowska, lektorki: p. Marta Chmielewska-Kursa i p. Renata Klapenda. Uczniowie występujący: Maria Grabiasz, Kamila Dziewiętkowska, Tomasz Michota, Krzysztof Michota, Konrad Wrzask.
23 marca uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno -Terapeutycznych w Bobrowie ruszyli w pierwszą wiosenną podróż do Muzeum Aut Zabytkowych w Mścicach. Wyprawa była integralną częścią realizacji programu zajęć technicznych pt. „Potrafię to zrobić!”, który w bieżącym roku szkolnym realizują uczniowie klas gimnazjalnych. Muzeum znajduje się na terenie pięknie i stylowo urządzonego Hotelu Verde w pobliżu nadmorskiej miejscowość Mielno. W skład ekspozycji wchodzą samochody osobowe przedwojenne i powojenne w przeważającej większości z pierwszej połowy dwudziestego wieku. Uczniowie mieli okazję podziwiać wspaniale odrestaurowane klasyki marki Mercedes, Jaguar i Fiat. Auta sprawiały wrażenie jakby dopiero wyjechały z fabryki. Jeden z modeli Mercedesa jest unikatem na światową skalę bowiem wyprodukowano tylko 708 sztuk. Na sali można było obejrzeć również auta do renowacji. Największe zainteresowanie, głównie męskiej części uczestników wycieczki, wzbudziły piękne motory marki Yamaha i BMW. Bogata kolorystyka eksponatów i dbałość o detale zachwyciła wszystkich.
Kolejną atrakcją wycieczki była wizyta nad morzem w Mielnie. Pogoda dopisała i pierwszy wiosenny spacer był wyjątkowo udany. Posiłek w niewielkiej restauracji okazał się doskonałą lekcją samodzielności. Gimnazjaliści mieli niecodzienną sposobność doskonalenia umiejętności społecznych takich jak korzystanie z menu czy składanie zamówienia. Właściwe zachowanie
w miejscu publicznym i przełamanie nieśmiałości okazało się dla niektórych uczniów sporym wyzwaniem. Ten wyjątkowy egzamin zdali celująco i z wiosennych wojaży powrócili do domu pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia.
W ZPE-T w Drawsku Pomorskim 21 marca podsumowano realizację drugiej części programu ,, Cztery pory roku w sztuce i informatyce” Uczniowie klasy IV-VI SP ,,C’ L na języku polskim pisali opowiadanie związane z zimą Płatki śniegu, sople lodu. Na zajęciach z informatyki tworzyli kolejne karty kalendarza za pomocą programów komputerowych takich jak: edytory graficzne (Paint, Gimp),edytor tekstu (Libre Office) . Na lekcjach muzyki podziwiali zimowe nastroje ,słuchając muzyki relaksacyjnej o różnym charakterze. Uczniowie uczestniczyli w rozmowach dotyczących poszczególnych utworów. Przy muzyce tworzyli dzieła plastyczne dotyczące pór roku. Uczniowie klas I-III SP ,,C’’ oraz I- III Gim. „C” wykonali wiele ciekawych prac plastycznych, wykorzystując różne materiały i techniki. Na lekcjach wychowania fizycznego zorganizowano rozgrywki z tenisa stołowego oraz trenowanie jazdy na łyżwach na lodowisku. Prace literackie i plastyczne zostały zaprezentowane na specjalnej gazetce. Realizacja zadań projektu była wspierana przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miasta w Drawsku Pomorskim.
21 marca br. rozpoczęła się kalendarzowa wiosna – to doskonała okazja to spędzenia tego dnia uroczyście i aktywnie. Uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie z trzech Placówek uczestniczyli w wiosennych zmaganiach. Tego dnia nie brakowało wyjątkowych atrakcji. Uczniowie poszczególnych klas i grup przedszkolnych prezentowali przygotowane przez siebie marzanny, plakaty wiosenne, piosenki czy okrzyki związane z tą tematyką. Poszczególne zespoły przezwyciężały wstyd przez wystąpieniami publicznymi, a przygotowane prezentacje były przemyślane i dopracowane. Barwne i ciekawe pokazy przyniosły wiele pozytywnych emocji. Tego dnia odbyła się gra terenowa i barwne korowody, śpiewy – było wesoło i radośnie. Była to fantastyczna forma sprawdzenia umiejętności i rozumienia poleceń oraz sposób na zaprezentowanie radości z powodu nadejścia wiosny. Utrzymanie tradycyjnych obrzędów jest ważne, warto przekazywać je młodszym pokoleniom. Wspaniałą nagrodą było ognisko z kiełbaskami i słodkości – a najważniejsza była wspólna zabawa.
20 marca w Zespole Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie miało miejsce spotkanie uczniów Placówki z funkcjonariuszami policji. Dotyczyło ono tematyki dopalaczy, ich wpływu na organizm i ludzką psychikę. Policjanci zaprezentowali filmiki poglądowe, które wskazywały na negatywne skutki zażywania substancji niewiadomego pochodzenia. Młodzież mogła zaobserwować jak wyglądają osoby uzależnione oraz jak zmieniło się ich życie w wyniku zażywania dopalaczy. Dodatkowym tematem spotkania było także nowe zagrożenie obecne w Internecie – gra „Niebieski wieloryb”. Policjanci przestrzegli młodzież przed korzystaniem z portali społecznościowych i grami, które mogą być wykorzystywane przeciwno nim samym. W sprawie niebezpiecznej gry należy zwracać uwagę na zachowanie dzieci, a wszelkie niepokojące symptomy przekazywać do wiedzy nauczycieli i rodziców.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas gimnazjalnych Zespołu Placówek Edukacyjno -Terapeutycznych w Bobrowie realizują projekt edukacyjny pt. „Naturalne bogactwa i atrakcje turystyczne Pojezierza Drawskiego”. Celem realizacji Projektu są działania informacyjno-edukacyjne skierowane na kształtowanie postaw proekologicznych, uwrażliwienie na piękno najbliższej okolicy oraz uświadomienie uczestnikom Projektu znaczenia ochrony środowiska naturalnego. 14 marca 2017r. nawiązaliśmy współpracę z Wydziałem Terenowym w Złocieńcu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie. Uczestnicy Projektu wzięli udział w zajęciach seminaryjnych zorganizowanych przez Oddział do Spraw Edukacji i Promocji Obszarów Natura 2000 w siedzibie Ośrodka we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyrodników Ostoja Pomorska. Zajęcia dostarczyły nam wiele istotnych informacji. Podczas prezentacji multimedialnej uczniowie poznali walory przyrodnicze Drawskiego Parku Krajobrazowego; ekosystemy wodne, leśne i łąkowe. Poznali także formy ochrony przyrody oraz wartości przyrodnicze obszarów Natura 2000. Najbardziej interesujące okazały się ciekawe opowieści na temat flory i fauny zamieszkującej tereny Parku.
Bardzo dziękujemy wszystkim pracownikom Oddziału za miłe przyjęcie oraz bogate materiały edukacyjne i już cieszymy się na kolejne etapy współpracy w terenie na ścieżkach edukacyjnych Drawskiego Parku Krajobrazowego.
Opiekunami projektu są panie: Małgorzata Siluk i Bożena Matulewicz
W piątek, 10 marca br., w godzinach wieczornych, w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Złocieńcu miała miejsce Droga Krzyżowa w interpretacji nauczycieli i uczniów Zespołu Placówek Edukacyjno- Terapeutycznych w Bobrowie. Warto nadmienić, że rozważania Męki Pańskiej w wykonaniu ZPET w Bobrowie odbywają się po raz trzeci, a za każdym razem są niesamowitym, mistycznym przeżyciem. Tegoroczna Droga Krzyżowa oparta jest na rozważaniach księdza Piotra Pawlukiewicza, którego teksty skierowane są do ludzi zagubionych w wierze, znajdujących się na jej rozstajach. Symboliczne, aczkolwiek znaczące sceny poszczególnych stacji Męki Pańskiej skłaniają każdego do rozmyślań i zadumy. Czas Wielkiego Postu to właśnie czas rozważań nad życiem, nad prostymi, a jednocześnie trudnymi problemami ludzkiej egzystencji. Teksty skierowane do każdego człowieka sprawiają, że odnaleźć można w nich cząstkę dla siebie samego. Proste słowo podparte jednoznacznym gestem, sceną znaczy bardzo wiele… Warto poświęcić chwilę czasu by przeżyć Drogę Krzyżową w uczniami ZPE-T, spojrzeć na ten czas z ich perspektywy, spróbować zrozumieć…
Koordynatorem przedsięwzięcia była p. Anna Chylińska –Jakubowicz, nauczyciele występujący: p. Emilia Komorowska, p. M. Wilk i p. Beata Kuprowska, lektorki: p. Marta Chmielewska-Kursa i p. Renata Klapenda. Uczniowie występujący: Maria Grabiasz, Kamila Dziewiętkowska, Tomasz Michota, Krzysztof Michota, Konrad Wrzask. Podziękowania należą się wspaniałemu fotografowi, właścicielowi firmy #fotostudioespresso czaplinek za bezinteresowne wsparcie.
Kolejne spotkanie odbędzie się w Czaplinku 17 marca w Parafii Trójcy Świętej, Zakładzie Karnym w Wierzchowie 25 marca i po raz pierwszy w Katedrze w Koszalinie o godzinie 18:00.
W Zespole Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie uroczyście obchodzono Dzień Kobiet. Każda z Placówek przygotowała moc atrakcji dla płci pięknej. Mali mężczyźni z przedszkola w Czaplinku przygotowali dla swoich koleżanek i wychowawczyń słodki poczęstunek, laurki i kwiaty. Z kolei w Drawsku Pomorskim apel rozpoczął się życzeniami dyrektora, pana Krystiana Ignacaka skierowanymi do wszystkich pań. Swoje artystyczne talenty zaprezentowały przedszkolaki, uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej. Panie i dziewczynki usłyszały wiele pięknych słów, a uwieńczeniem spotkania były słowa piosenki Marka Grechuty „Nie dokazuj miła”. W Bobrowie odbyła się prezentacja filmiku przygotowanego przez męska reprezentację Placówki. Świat bez kobiet byłby smutny – panowie doskonale oddali swoje spostrzeżenia. A na twarzach zebranych pań malował się zachwyt i zadowolenie. Uczniowie klasy I-III „a” szkoły podstawowej uświetnili apel własną interpretacją piosenki disco polo „Przez twe oczy zielone”. Na zakończenie każda babeczka otrzymała pyszną babeczkę upieczoną przez chłopców z gimnazjum. To był dzień pełen wrażeń – wszystkim panom należą się podziękowania.