W czwartek, 14 września br., miało miejsce uroczyste otwarcie kolejnych sal przedszkolnych Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie przy ulicy Wałeckiej 57 w Czaplinku. To kolejna inwestycja Powiatu Drawskiego w rozwój Placówki wspierającej dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną. Część dawnych warsztatów zawodowych otrzymała nowy wygląd i nowe życie. Inwestycje w to miejsce wyniosły blisko 370 tysięcy złotych. Przychylność władz powiatu podkreśla to, iż nie jest im obojętny los najbardziej potrzebujących.
Uroczystego otwarcia kolejnych sal dydaktycznych i rewalidacyjnych dokonali Starosta Powiatu Drawskiego, pan Stanisław Kuczyński oraz dyrektor ZPE-T w Bobrowie, pan Krystian Ignacak. Historię rozwoju budynku przy ulicy Wałeckiej przybliżyły panie: Małgorzata Wilk i Aleksandra Kujawa. Przybyli goście mogli podziwiać występ przedszkolaków oraz rezultaty projektu „Wielka sztuka małych dzieci”. Na gości czekali specjaliści pracujący w Placówce, którzy odpowiadali na ich pytania, wyjaśniali zasady pracy podczas zajęć.
Na otwarciu kolejnych sal przy ulicy Wałeckiej 57 byli obecni także: Wicestraosta Powiatu Drawskiego, Jacek Kozłowski, Etatowi Członkowie Zarządu, Janina Jung i Janusz Garbacz, Burmistrz Czaplinka, Adam Kośmider, Radny Powiatu, Cyryl Turczyk; Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Wioletta Kubik; Mirosław Szulist- Naczelnik Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych, Naczelnik Wydziału Oświaty, Izabella Krężołek; Przewodnicząc Rady Miejskiej z Czaplinka, Wacław Mierzejewski oraz nowy proboszcz parafii Czaplinek, ks. Jacek Brakowski.
13 września mimo chłodu, w szkole w Bobrowie odbył się pierwszy Szkolny Dzień Sportu. Uczniowie brali udział w wielu sportowych konkurencjach. Świetne humory gościły na naszych twarzach. Drużyny były zróżnicowane by każdemu dać równe szanse. Zakończeniem sportowych zmagań był mecz uczniów z nauczycielami. Nagrodą były dyplomy dla klas i słodycze!
Wychowankowie Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych z Bobrowa wraz z nauczycielami uczestniczyli w przeglądzie małych form teatralnych – „Sztukaterie” - zrealizowanych z funduszy programu „Społecznik”. 10 września na deskach drawskiego Ośrodka Kultury podopieczni Placówki zaprezentowali tegoroczny spektakl muzyczno-taneczny zatytułowany „Morskie opowieści”. Była to druga okazja do obejrzenia tego niesamowitego przedstawienia, premiera odbyła się bowiem w maju, podczas III Słonecznych Spotkań Integracyjnych. Dzieci i młodzież uczestniczyła w występach dwóch innych grup teatralnych, było to niecodzienne wydarzenie, ponieważ niepełnosprawni intelektualnie aktorzy stanęli w równym starciu z kolegami i koleżankami ze szkół masowych. Publiczność przyjęła wychowanków ZPE-T w Bobrowie z podziwem i nagrodziła owacjami na stojąco, padło w ich kierunku wiele miłych i ciepłych słów. Pamiątką z tego spotkania były dyplomy i słodkości. Opiekę nad kołem teatralnym „Animus” sprawują panie: Bożena Matulewicz
i Agnieszka Wiśniewska. Podziękowania należą się autorom przeglądu: pani Magdalenie Mejger-Krasuckiej i panu Erykowi Krasuckiemu.
Wakacje dobiegły końca, wszyscy uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie w poniedziałek, 4 września, uroczyście rozpoczęli rok szkolny. Mimo iście jesiennej pogody i zimna wychowankowie wraz z wychowawcami i nauczycielami zgromadzili się przed budynkiem Placówki w Bobrowie. Dyrektor, pan Krystian Ignacak powitał wszystkich zgromadzonych, a w szczególności nowych uczniów i nauczycieli i pracowników obsługi, którzy z dniem 1 września dołączyli grona pracowników ZPE-T. Swoją obecnością zaszczycił także Starosta Powiatu Drawskiego, pan Stanisław Kuczyński wraz z Naczelnik Wydziału Oświaty, panią Izabelą Krężołek oraz przedstawiciel Urzędu Gminy w Złocieńcu, pan Sebastian Kuropatnicki. Starosta zwrócił się do wszystkich uczniów ZPE-T w Bobrowie, podkreślił, że władze powiatu są zawsze dla uczniów, nauczycieli i pracowników tej szczególnej Placówki. Pogratulował ciągłego rozwoju i życzył wielu radosnych i pięknych dni w rozpoczynającym się roku szkolnym. Z kolei aulę drawskiego oddziału ZPE-T zapełniły przedszkolaki z Drawska i Czaplinka. Uświetniły spotkanie występem artystycznym. To ich pierwsze kroki na początku edukacji. Wszystkim dzieciom i młodzieży, a także nauczycielom i pracownikom należy życzyć wielu wspaniałych dni.
W środę, 23 sierpnia br., miało miejsce oficjalne przekazanie w ramach darowizny sprzętu neuroterapeutycznego do EEG Biofeedback-u. W ramach współpracy, dyrektor Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny, pani Magda Madalińska na ręce dyrektora ZPET w Bobrowie, pana Krystiana Ignacaka przekazała sprzęt, który będzie wspierał i stymulował rozwój podopiecznych Placówki. Biofeedback wykorzystuje właściwości mózgu ludzkiego w ramach jego aktywności wytwarza różne zakresy fal elektromagnetycznych, charakterystycznych dla różnych rodzajów tej aktywności. Przewagą biofeedbacku jest to, że jest to metoda całkowicie bezpieczna, bez skutków ubocznych. Motorem skuteczności terapii jest silna wola i motywacja pacjenta. Najważniejsze jest jednak to, że terapia ma znaczący wpływ na rozwój młodego człowieka, wspiera i stymuluje do dalszej aktywności. Sprzęt będzie służył podopiecznym czaplineckiej Placówki ZPET.
Upragnione wakacje nadeszły, 23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w Zespole Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie. Wszyscy podopieczni Placówki spotkali się z sali gimnastycznej w Drawsku Pomorskim przy ulicy Seminaryjnej 2. Dyrektor, pan Krystian Ignacak powitał zebranych uczniów i rodziców. Naczelnik Wydziału Oświaty, pani Izabella Krężołek, przekazała na ręce dyrektora list od Starosty Powiatu Drawskiego, pana Stanisława Kuczyńskiego, natomiast bukiet kwiatów na ręce wicedyrektor, pani Beaty Kuprowskiej. Uczniowie pod kierunkiem pani Renaty Zwierzyńskiej zaprezentowali występ artystyczny, który był podsumowaniem roku szkolnego. Następnie nastąpiło rozdanie świadectw i dyplomów – począwszy od wychowanków przedszkola przez wszystkie oddziały szkolne. Ważnym momentem tego dnia było pożegnanie pięciu absolwentów szkoły Nie brakowało wzruszeń i emocji. Wyruszają w dalszą część swojego życia. Na zakończenie przedszkolaki z Czaplinka zaprezentowały swój wakacyjny występ. Wszystkim należy życzyć wspaniałych wakacji, pełnych słońca – ale najważniejsze by bezpiecznie powrócili 1 września!Upragnione wakacje nadeszły, 23 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w Zespole Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie. Wszyscy podopieczni Placówki spotkali się z sali gimnastycznej w Drawsku Pomorskim przy ulicy Seminaryjnej 2. Dyrektor, pan Krystian Ignacak powitał zebranych uczniów i rodziców.
Naczelnik Wydziału Oświaty, pani Izabella Krężołek, przekazała na ręce dyrektora list od Starosty Powiatu Drawskiego, pana Stanisława Kuczyńskiego, natomiast bukiet kwiatów na ręce wicedyrektor, pani Beaty Kuprowskiej. Uczniowie pod kierunkiem pani Renaty Zwierzyńskiej zaprezentowali występ artystyczny, który był podsumowaniem roku szkolnego. Następnie nastąpiło rozdanie świadectw i dyplomów – począwszy od wychowanków przedszkola przez wszystkie oddziały szkolne. Ważnym momentem tego dnia było pożegnanie pięciu absolwentów szkoły Nie brakowało wzruszeń i emocji. Wyruszają w dalszą część swojego życia. Na zakończenie przedszkolaki z Czaplinka zaprezentowały swój wakacyjny występ. Wszystkim należy życzyć wspaniałych wakacji, pełnych słońca – ale najważniejsze by bezpiecznie powrócili 1 września!
W poniedziałek, 26 czerwca br., odbyła się I Letnia Olimpiada Przedszkolaka dla najmłodszych wychowanków Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie. Hala Sportowa w Czaplinku ugościła małych lekkoatletów, biegaczy – którzy zmagali się ze sobą w sześciu konkurencjach. Swoich sił próbowały trzy drużyny: Duszki z przedszkola z Czaplinka i dwie drużyny z przedszkola z Drawska Pomorskiego: Biedronki i Czarne Koty. Maluchy uczestniczyły we wspólnej rozgrzewce, zaprezentowały swoje drużyny i okrzyki bojowe. Ważnym elementem zmagań było złożenie przysięgi olimpijskiej. Nagrodą dla wszystkich były lody i owoce oraz medale i dyplomy. Wszyscy wygrali! Brawo!
Remont rozpoczęty… Zgodnie z założeniami dalszego rozwoju Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie od poniedziałku, 12 czerwca br., rozpoczęły się prace remontowe w budynku przy ulicy Wałeckiej 57 w Czaplinku. Inwestorem ciągłych zmian są władze Powiatu Drawskiego. Niezagospodarowany budynek po dawnych warsztatach zawodowych otrzymuje drugie życie - dzięki przemyślanym decyzjom Zarządu Powiatu i dalszym inwestycjom poczynionym przez Starostę, pana Stanisława Kuczyńskiego powstaną nowe sale, a co za tym idzie także miejsca pracy. Zmiany budowlane są podyktowane rosnącymi potrzebami środowiska rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami. W remontowanej części powstaną dwie sale przedszkolne, w których funkcjonować będą 3 oddziały przedszkolne, w tym jeden dla dzieci autystycznych. Projekt zmian przewiduje także toaletę i szatnię dostosowaną do potrzeb małych użytkowników. Od września pomieszczenia mają zostać oddane do użytkowania.
Koniec roku szkolnego to idealny czas na wycieczki. Przedszkolaki z oddziałów drawskich przy sprzyjającej pogodzie wybrały się w podróż do Stawna - do gospodarstwa "Izba pod Kasztanem". Tam mogły wziąć udział w warsztatach z sianoplotów, zobaczyć jak kiedyś robiło się tkaniny, ceramikę czy papier. To była też okazja do obserwowania zwierząt - kozy, kury, przepiórki i inne sympatyczne stworzenia. Później był czas na zabawę oraz wspólny posiłek - pieczone kiełbaski:-) To był bardzo udany dzień :-)
Maluchy z przedszkola w Czaplinku pojechały na swoją pierwszą, daleką wycieczkę do ZOO Canpol w Człuchowie. W tej wielkiej wyprawie towarzyszyła im klasa PDP ze szkoły w Bobrowie. Dzieci poznały tygrysa, odwiedziły lwa i oglądały wielbłądy. Później wszyscy razem miło siedzili czas na placu zabaw. W drodze powrotnej na wszystkich czekają kolejna niespodzianka- posiłek w sieciowej restauracji. Ogromna radość dla dużych i małych!
W ramach współpracy między jednostkami organizacyjnymi powiatu drawskiego: Zespołem Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie z Drawska Pomorskiego cyklicznie będą odbywać się spotkania szkoleniowe dla rodzin pełniących pieczę zastępczą nad dziećmi i młodzieżą z terenu powiatu. We wtorek, 20 czerwca br., miało miejsce pierwsze spotkanie pod hasłem „Doskonalenie umiejętności opiekuńczo-wychowawczych w kontakcie z dzieckiem z niepełnosprawnościami”, poprowadziła je pedagog ZPET, pani Magdalena Mejger-Krasucka. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką funkcjonowania dzieci z niepełnosprawnościami oraz warunkami dobrych i skutecznych oddziaływań opiekuńczo- wychowawczych w rodzinie. Owe szkolenie to początek cyklu spotkań o tematyce przygotowanej z myślą o rodzicach zastępczych, które planowane są na przyszły rok szkolny. Współpraca między obiema instytucjami przyniesie uczestnikom możliwość wzajemnego wsparcia oraz wymiany doświadczeń dotyczących różnych aspektów rodzinnej pieczy zastępczej. Zgromadzonych powitał Etatowy Członek Zarządu, pan Janusz Garbacz, dyrektor ZPE-T w Bobrowie, pan Krystian Ignacak i dyrektor PCPR, pani Alicja Krycka-Sumińska.
Już są niedaleko, tylko kilka dni i uczniowie udadzą się na zasłużony, wakacyjny wypoczynek. Wstępem do tych upragnionych chwil była wycieczka uczniów klas I-III Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie. W środę, 21 czerwca br. odbyli podróż pociągiem z Bobrowa do Złocieńca, ten krótki odcinek drogi przyniósł wiele radości. W Złocieńcu uczniowie z wychowawczyniami odwiedzili księgarnię Book Book, gdzie czytali bajki i stworzyli własne zakładki do książek. Kolorowe strony książek, wspaniałe zaopatrzenie księgarni wywarło na wychowankach ZPE-T duże wrażenie. Następną atrakcja tego dnia była wizyta w restauracji „Wenecja” i konsumpcja pysznej pizzy. Ogromu wrażeń nie sposób opisać! To było wspaniale uwieńczenie pracowitego roku szkolnego oraz zakończenie programu „Poznajemy zawody”. Opiekunkami uczniów były panie: Emilia Komorowska i Renata Zwierzyńska.
W terminie 29.05.- 03.06. 2017 r. został realizowany projekt partnerski młodzieży polsko–niemieckiej przez Zespół Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie i placówką Trave-Schule z Bad Segeberg. Współfinansowany był on ze środków Euroregionu Pomerania. Dzięki dofinansowaniu projektu można było zapewnić uczestnikom wiele atrakcji. Każdego dnia odbywały się spotkania organizacyjno – integracyjne z wykorzystaniem wspólnie wypracowanej metody komunikacji pozawerbalnej, bowiem oprócz bariery językowej istniała bariera związana wynikająca z niepełnosprawności intelektualnej uczestników. Mimo to, wspólne spotkania sprawiały uczestnikom wiele radości. Pierwsze próby animacji językowej wypadły rewelacyjnie. Pierwszą wspólną wycieczką była wycieczka do Starostwa Powiatowego i spotkanie ze Starostą, panem Stanisławek Kuczyńskim. Następnie goście z Niemiec mieli okazję obejrzeć Placówkę ZPET mieszczącą się przy ul. Seminaryjnej 2 w Drawsku Pomorskim. Kolejny dzień przyniósł niesamowite wrażenia – wspólny udział w I Integracyjnym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Starosty Drawskiego to było nie lada wyzwanie dla niemieckich gości. Zdrowa, sportowa rywalizacja to nieocenione doświadczenie dla obu stron.
Zorganizowana została także wizyta do Zakładu Renowacji Aut Zabytkowych w Nowym Worowie celem ukazania atrakcji naszego regionu. Uczestnicy wymiany zostali zaproszeni na Festyn Rodzinny zorganizowany w pięknym otoczeniu bobrowskiej Placówki. Byli pod wrażeniem gościnności i przygotowania atrakcji dla dzieci i młodzieży. Aktywnie włączali się w gry i zabawy na świeżym powietrzu, skosztowali także kulinarnych wytworów uczniów ZPET. Ostatni dzień wizyty przyniósł zasłużony odpoczynek w przepięknym otoczeniu zabytkowego parku w Bobrowie. Przeprowadzona została ewaluację wspólnego projektu. Było to dobre spotkanie, pełne wrażeń, emocji i zaangażowania obydwu stron. Kolejna wymiana doświadczeń będzie jeszcze lepsza, gdyż nowy pomysł na przyszły rok już się pojawił! Koordynacją spotkań zajmowała się pani Anna Chylińska-Jakubowicz. Podziękowania należą się także pani Monice Stażyńskiej za profesjonalne tłumaczenia.
Po raz kolejny przyjęliśmy zaproszenie od naszych przyjaciół ze świetlicy z Trzcińca. Gospodarze przygotowali dla nas mnóstwo niespodzianek. Rozpoczęliśmy zabawę na placu zabaw. Następnie odbyły się konkursy, zawody sprawnościowe. Rywalizacja była zacięta, jednak priorytetem była dobra zabawa i współpraca w zespołach oraz przestrzeganie zasad ,,fair play”. W czasie spotkania nasi koledzy i koleżanki częstowali nas wyśmienitymi goframi, watą cukrową. Pomagali nam również w przyrządzeniu kiełbasek z ogniska. Mogliśmy również świetnie się bawić na dmuchanym zamku. Z racji ostatniego w tym roku szkolnym spotkania w ramach projektu ,,Inni, a tacy sami” przygotowaliśmy wcześniej skromne podziękowanie dla naszych rówieśników. Najlepszym dowodem na to, że spotkanie było udane są uśmiechy i wdzięczność naszych podopiecznych.
Międzynarodowy Dzień Dziecka to wspaniała okazja do wspólnego świętowania przez całe rodziny. 1 czerwca br., w Zespole Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie, w pięknym otoczeniu bobrowskiego parku, miał miejsce Dzień Dziecka zorganizowany dla wszystkich wychowanków Placówki, ich rodzin, najbliższych. Mimo chłodu, atmosfera spotkania była niesamowita, a moc atrakcji rekompensowała brak ciepła. Dyrektor ZPET w Bobrowie powitał przybyłych, życzył dobrej zabawy i wiele radości z każdej chwili. Uczniowie kas I-III przedstawili własną interpretację „Rzepki” Juliana Tuwima. Na rozgrzanie zmarzniętych dłoni i nóg lekarstwo miała pani Katarzyna Maciąg – instruktorka zumby, która zachęciła do wspólnych pląsów, nawet tych najbardziej opornych. Atrakcji było co nie miara: zaproszenie przyjęli żołnierze z Jednostki Wojskowej w Budowie oraz strażacy z Czaplinka oraz funkcjonariusze policji. Prezentowali swój sprzęt, omawiali swoją pracę. Uczniowie mogli wsiąść do pojazdów, przejrzeć, dotknąć sprzęt, porozmawiać ze służbami ratunkowymi, obronnymi i czy porządkowymi. Ten dzień spędzili z uczniami ZPET goście z Niemiec. Na dzieci czekało wiele stoisk, salon fryzjerski, malowanie twarzy, wielkie bańki mydlane, malowanie kredą po chodniku.
Nie zabrakło także sportowych zmagań – gry w piłkę, sztuczek piłkarskich i wzajemnej, rodzinnej rywalizacji, które prowadził pan Robert Ciesiński. Oprawę muzyczną zapewnił zespół GruchaBand –stały wolontariusz podczas takich spotkań. Dzięki uprzejmości pana Tomasza Jasyka dzieci i młodzież mogły skorzystać z paintballu. Starsi mogli spróbować swoich sił podczas jazdy z instruktorem, pan Birnbach wykazał się cierpliwością i, przede wszystkim, wielkim sercem. Kawiarenka „Słodki Zakątek” zapewniła gościom słodkie wspomnienia. Można było tam skosztować ciast i słodkości przygotowanych przez rodziców uczniów, zjeść gofry, lody serwowane przez uczennice szkoły. Wata cukrowa była również miłym prezentem od Rady Rodziców. Jak zawsze ZPET w Bobrowie mógł liczyć na pomoc dobrych ludzi: zapas wody zapewnił pan Mirosław Piwowarczyk oraz firma Żywiec Zdrój z Mirosławca, a cukierki i gumy Fabryka Czekolady „Mauxion” z Tuczna. Również babcia jednego z wychowanków, pani Danuta Bielecka ofiarowała dzieciom słodkości. Oprawę fotograficzną i filmową zapewnił pan Krzysztof Magac. Loteria fantowa przyniosła wiele emocji, a losowane nagrody cieszyły każdego. Na zakończenie, po wielu atrakcjach, kiełbasa z ogniska smakowała fantastycznie. W tym wyjątkowym dniu długo na twarzach dzieci gościł uśmiech.
Nad całością przedsięwzięcia czuwały panie: Renata Zwierzyńska, Aleksandra Kujawa i Marta Chmielewska-Kursa, ale nie sposób wymienić wszystkich nauczycieli, którzy przyczynili się do sukcesu tego dnia.
W tym tygodniu przedszkolaki z Drawska Pomorskiego i Czaplinka miały ogromną przyjemność w ramach projektu "Poczytaj mi" gościć klasy Pani Renaty Zwierzyńskiej oraz Pani Emilii Komorowskiej z Bobrowa. Dzieci wraz z Paniami przedstawiły niesamowitą adaptację wiersza Juliana Tuwima pt. "Rzepka" . Połączenie pięknych, pomysłowych strojów aktorów z charyzmą i talentem dało w efekcie niezapomniane widowisko :) Dziękujemy i zapraszamy ponownie!
31 maja br., odbył się I Integracyjny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Drawskiego zorganizowany przez Zespół Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Bobrowie. Celem turnieju była integracja uczniów z różnych środowisk oraz pokazanie, że sport jest dobrą metodą na wspólne spędzenie czasu. Rozgrywki piłkarskie poprzedziły występy przedszkolaków z Drawska i Piratek z Bobrowa. Uroczystego otwarcia dokonał Wicestarosta Powiatu Drawskiego, pan Jacek Kozłowski. Życzył wszystkim uczciwej gry i udanej zabawy. Zebranych zawodników, gości i uczniów powitał dyrektor Placówki, pan Krystian Ignacak. Piłkarze mogli doświadczyć czym jest gra fair play. Tam gdzie pojawiają się emocje piłkarskie musi pojawić się zdrowe zaangażowanie i odpowiedzialność za swoje czyny. Emocje sięgały zenitu, kibice wzorowo spełniali swoje obowiązki. Zawodnicy mimo zmęczenia dawali z siebie wszystko. Mecze odbywały się w dwóch grupach wiekowych. W tym roku, w sportowych zmaganiach uczestniczyli także goście z zaprzyjaźnionej szkoły z Niemiec. Wspaniałą niespodzianką była także wizyta pań z grupy „Super Mamuśki ze Złocieńca”, które to obdarowały wszystkich czekoladowymi niespodziankami. Piękna pogoda i wspaniałe nastroje uczestników i widzów były pożądanym dopełnieniem tego dnia. Komentatorem i prowadzącym spotkanie był pan Tomasz Kucharski, a nad wynikami czuwali nauczyciele wychowania fizycznego ZPET w Bobrowie. Wyniki piłkarskich rozgrywek przedstawiają się następująco:
GRUPA MŁODSZA:
I MIEJSCE - SP W DRAWSKU POM.
II M. - SP W DRAWSKU POM.
III M. - SP W ZŁOCIEŃCU
IV M. - ZS W ZŁOCIEŃCU
NAJLEPSZY BRAMKARZ - MICHAŁ WYRZYKOWSKI
NAJLEPSZY ZAWODNIK - ADAM ŚLIWKA
GRUPA STARSZA:
I M. - SOSW W SZCZECINKU
II M. - ZPET W BOBROWIE
III M. - ZPET W BOBROWIE
IV M. - GRUPA NIEMIECKA - GOŚCIE
NAJLEPSZY BRAMKARZ - ANETA LEWANDOWSKA
NAJLEPSZY ZAWODNIK -PAWEŁ SPIEREWKA
Swoją obecnością zaszczycili także: Etatowy Członek Zarządu, pani Janina Jung; Dyrektor Gimnazjum im. Bohaterów Monte Cassino w Złocieńcu, pani Małgorzata Głodek.
Szczególne podziękowania należą się nauczycielom ZPE-T w Bobrowie za organizację spotkania: pani Annie Chylińskiej-Jakubowicz, pani Dorocie Szatrowskiej, pani Renacie Klapendzie, pani Edycie Jędrzejczak i panu Tomaszowi Sidłowi.
Przedszkole odgrywa ważną rolę w kształtowaniu osobowości dziecka. Jest to pierwsze miejsce, do którego rodzice oddają swoje pociechy. Mają one możliwość wypracowania określonych umiejętności. Jednym z celów wychowania przedszkolnego jest troska o zdrowie dzieci i ich sprawność fizyczną, a także zachęcanie ich do uczestnictwa w zabawach i grach sportowych. Projekt edukacyjny „Zdrowy przedszkolak” miała w przyjemny i interesujący dla najmłodszych sposób pomóc w osiągnięciu tego celu. Możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez osoby zawodowo propagujące zdrowy styl życia pozwoliła najmłodszym uczniom Zespołu Placówek Edukacyjno – Terapeutycznych w Bobrowie zapoznać się z metodami dbania o zdrowie. Realizacja projektu miała przyczynić się w dużej mierze do przyswojenia przez dzieci bogatej wiedzy z dziedziny zdrowego odżywiania, higieny, sportu oraz ukształtowania w nich postaw prozdrowotnych. Przyczyniła się też do kształtowania prawidłowych nawyków higieniczno-zdrowotnych. Zdobyta przez dzieci wiedza i umiejętności pozwolą zachować zdrowie i poprawić jakość ich życia.
Przez cały kwiecień drawskie przedszkolaki brały udział w projekcie. Zaproszonymi gośćmi byli: dietetyk, instruktor piłki nożnej, pielęgniarka, instruktorka zumby, instruktorka fitness, stomatolog.
Nad projektem czuwały panie: Marta Chmielewska-Kursa i Dorota Teszke –Chudobska.
W dniu 26.05.2017r. w Zespole Placówek Edukacyjno – Terapeutycznych w Bobrowie - filia Drawsko Pomorskie, w trakcie apelu podsumowano działania odbywające się w ramach projektu „Ziemia – nasze dziedzictwo”. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawieniem pt. „Woda powietrze i drzewa mają głos!” przygotowanym przez panią Małgorzatę Styzę i uczniów klasy IV – VI SP „C” – L. Następnie pani Natalia Mazur omówiła zasady zachowania się w lesie i nad wodą zwracając szczególną uwagę na bezpieczeństwo i ochronę naturalnego środowiska. Uczniowie otrzymali arkusze papieru, na których musieli posegregować wcześniej omówione zasady. Celem zadania było utrwalenie przekazanych informacji. W trakcie apelu pani Beata Kuprowska – z – ca dyrektora Zespołu Placówek Edukacyjno – Terapeutycznych w Bobrowie wręczyła nagrody uczestnikom konkursu plastycznego pt. „Woda powietrze i drzewa mają głos!” Na zakończenie części oficjalnej każdy uczeń otrzymał ulotkę nawołującą do segregacji śmieci i słodki upominek. Wychowawcy klas otrzymali dyplomy z podziękowaniami za aktywny udział w projekcie oraz zaangażowanie w „Dzień Zdrowego Żywienia”. Następnie uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno - Terapeutycznych w Bobrowie – filia Drawsko Pomorskie wraz z nauczycielami udali się do Nadleśnictwa Drawsko, gdzie aktywnie uczestniczyli w lekcji przyrody.
Duże wrażenie wywołał na młodzieży widok spreparowanych zwierząt. Pani Katarzyna Knyszewska - pracownik Nadleśnictwa Drawsko z cierpliwością odpowiadała na pytania uczniów. Mogli oni również dotknąć eksponaty i dowiedzieć się ciekawostek o takich zwierzętach jak: żbik, żubr, łoś czy kormoran. Ponadto utrwalone zostały informacje w zakresie grzybów jadalnych i trujących. Następnie pani Katarzyna przeprowadziła uczniów przez ścieżkę edukacyjną, na której znajdowały się tablice informacyjne pobudzające uczniów do poszukiwania prawidłowych odpowiedzi, np. w zakresie prawidłowego nazewnictwa części ciała dzika lub jelenia. Chętni uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w sadzeniu drzewa – kasztanowca. Zwieńczeniem trudu było wspólne ognisko przygotowane dzięki uprzejmości i zaangażowaniu pracowników Nadleśnictwa Drawsko. Projekt „Ziemia – nasze dziedzictwo” był koordynowany przez panią Justynę Chałupnik, panią Natalię Mazur i panią Karolinę Sałagan.
W dniu 25 maja 2017 roku przedszkolaki , uczniowie i nauczyciele ZPET w Drawsku Pomorskim uczestniczyli w Marszu Osób Niepełnosprawnych. Pomarańczowe akcenty, balony i tematyczne banery podkreślały emocje uczestników i solidarność uczestników marszu, którzy przemaszerowali ulicą Piłsudskiego do siedziby Starostwa Powiatowego, gdzie przygotowano wiele atrakcji związanych z obchodami Dnia Otwartego Starostwa. Pięknie zaprezentowały się grupy przedszkolaków ZPET z Drawska Pomorskiego i Czaplinka. Dzieci popisywały się grą na instrumentach, tańcem i śpiewem, Zebrały wiele braw i zyskały rzesze nowych sympatyków. Uczniowie słuchali śpiewających i tańczących grup i solistów, chętnie bawili się na dmuchanym zamku, byli częstowani grochówką, jabłkami, ciastem i słodyczami. Rozwiązywali konkursy, malowali ozdoby z masy solnej, interesowali się prezentacjami instytucji. Otrzymali też wiele pamiątek i prezentów. Pełni wrażeń wrócili do szkoły.