6 marca 2019 r. w Zespole Placówek Edukacyjno – Terapeutycznych w Czaplinku, przy ulicy Parkowej odbył się I Konkurs Recytatorski pod tytułem „Zaczarowane słówka”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu edukacyjnego „Baju bajanie”, realizowanego przez najmłodszych wychowanków placówki. Dzieci z oddziałów „0” oraz I klasy szkoły podstawowej przedstawiły wiersze polskich poetów: Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy. Wychowankowie drużynowo recytowali wiersze oraz przedstawiali ich treść za pomocą śpiewu i elementów choreografii. W przygotowanej specjalnie na to wydarzenie barwnej scenografii maluchy odegrały powszechnie znane i lubiane utwory: Kaczka dziwaczka, Na straganie, Leń, Przy mrowisku, Na jagody, Stefek Burczymucha, Bambo, Abecadło oraz Pan Hilary. Każda z drużyn była oceniana przez jury: pana Dyrektora Krystiana Ignacaka oraz panią Wicedyrektor Katarzynę Pękalską. Komisja bezapelacyjnie przyznała wszystkim drużynom maksymalną ilość uśmiechów, czyniąc wszystkich wygranymi. Za udział w konkursie wychowankowie otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy.
W Bobrowie odwiedził nas pewien ciekawy człowiek - Mariusz Kurc. To podróżnik i filmowiec, który w swoim dotychczasowym życiu przemierzył z kamerą 102 kraje. Podróżuje on zwykle autostopem, bo twierdzi, że to doskonały sposób na doświadczanie świata. Zabiera ze sobą absolutne minimum - malutki plecak z kilkoma rzeczami, niewiele pieniędzy i oczywiście kamerę. Trazem nasz gość zabrał nas do Afryki zachodniej oraz Azji, pokazując warunki życia tamtejszych mieszkańców a także trudy własnych podróży. Mariusz Kurc, to człowiek doświadczony życiem w środowisku alkoholików, sam jednak zdołał uniknąć tego uzależnienia. Zrobił to dzięki sile charakteru i pragnieniu samorozwoju. Miał w prawdzie przed laty zatargi z prawem, nawet na krótki czas trafił do więzienia, jednak to posłużyło mu jako doświadczenie, którego postanowił nigdy więcej nie powtarzać. Dziś jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, religioznawcą, filozofem i pedagogiem. Natomiast jego pracą a jednocześnie pasją jest odwiedzanie szkół, zakładów poprawczych, wychowawczych i karnych, domów dziecka oraz takich placówek jak nasza i inspirowanie młodych ludzi do poszukiwania własnych dróg życiowych, dbałości o własne zdrowie tak fizyczne jak i psychiczne. Robi to poprzez żywe słowo przeplatające się z filmem wyświetlanym na dużym ekranie. Dzięki wieloletniej praktyce posiadł umiejętność przyciągania uwagi słuchaczy, co właśnie pokazał na dwóch spotkaniach w naszej Placówce – w Bobrowie i w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Czaplinku. Spotkania te zostały dofinansowane przez Gminną Komisję Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Czaplinku.
4 marca 2019 roku odbył się uroczysty apel z okazji 74 Rocznicy wyzwolenia Drawska Pomorskiego. Uczniowie obejrzeli prezentacje multimedialne, wysłuchali historycznego komentarza Dominika L. i Moniki O. Odczytano wspomnienia pierwszych osadników. Julia S. i Joanna Z. wyjaśniły pojęcie „Małej Ojczyzny” i wspólnie z Renatą D. recytowały wiersze patriotyczne. Uczniowie obejrzeli filmy ukazujące współczesny obraz Drawska Pomorskiego i jego zabytki, przyrodę, kulturę i miejsca pamięci. Spotkanie było również okazją podsumowania dwóch tematycznych konkursów. W czytelniczym „Zabytki Drawska Pomorskiego – Magazyn Solny” wzięło udział 37 uczniów. Troje uczniów uzyskało maksymalną ilość punktów: (Magdalena M., Oktawia T. z klasy VIII „C”L oraz Dominik L. z klasy VI „A”L). W konkursie plastycznym „Drawsko – moja Ojczyzna” nagrodzono klasę IV – V „D”L. Pozostałym klasom wręczono podziękowanie za aktywny udział w konkursach i realizacji „Programu edukacji patriotycznej uczniów ZPET w Bobrowe”.
Dnia 4.03.2019r. w ZPE-T w Bobrowie świętowaliśmy z okazji Światowego Dnia Tenisa Ziemnego. Impreza odbyła się w dwóch etapach. W pierwszej części została zaprezentowany film przedstawiający krótką historie tej dyscypliny, podstawowe przepisy gry oraz sylwetki polskich tenisistów. Następnie przedstawiono i omówiono sprzęt sportowy oraz rodzaje kortów. W drugiej części rozegrane zostały zawody sportowe, podczas których uczniowie musieli wykazać się dobrą techniką odbić, celnością, koordynacją wzrokowo ruchową. Rywalizacja między uczniami była zacięta i wyrównana. Ostatecznie I miejsce zajął Konrad Wrzask, II miejsce Cezary Zaremba, III miejsce Damian Kępiński. Koordynatorami imprezy były Edyta Jędrzejczak i Dorota Szatrowska.
W ostatnich dniach dzieci z grup Skrzaty i Muchomorki przeniosły się do dawnych czasów. Poznały krainę dinozaurów, mieszkańców jaskiń oraz cenne surowce: bursztyn, sól oraz węgiel. Podczas zajęć dzieci wykonały własne farby do pisma obrazkowego. W przedszkolnej sali pachniało cynamonem, curry i bazylią. Dużo radości dostarczyły ćwiczenia z wykorzystaniem Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne oraz rywalizacja podczas gry planszowej. Na koniec poznaliśmy wulkan, a wychowankowie obserwowali jego "wybuch" podczas przeprowadzonego w sali doświadczenia. Dzieci wiedzą, że nauka i zabawa to pożyteczna sprawa!
W ubiegłym tygodniu uczniowie Szkoły Podstawowej w ZPET w Bobrowie zostali zapoznani z ciekawą metodą zdobienia papieru - iris folding. Technika iris folding pochodzi z Holandii i polega na kreatywnym wykorzystaniu ścinków papierów w tworzeniu kartek tematycznych, obrazów. Pojedyncze paski papieru nakleja się według spiralnego schematu, tworząc wzór przesłony aparatu fotograficznego. Wygląda to skomplikowanie, ale w rzeczywistości jest wyjątkowo proste, a jednocześnie bardzo efektowne. Najlepiej zestawiać ze sobą kilka kolorów papieru, wtedy efekt staje się ciekawszy. Dodatkową zaletą tej metody, szczególnie ważnej podczas pracy z młodzieżą, jest utrwalenie wiadomości z matematyki i plastyki. Stosowanie na zajęciach opisanej powyżej metody pomaga stworzyć atmosferę aktywności twórczej. Zachęca ona do podejmowania czynności plastycznych wszystkie dzieci, bez względu na ich indywidualne uzdolnienia i predyspozycje artystyczne. Technika ta nie ogranicza inicjatywy wychowanków, zapewnia bezwarunkowe osiągnięcie sukcesu, motywuje do dalszej pracy, a także uczy dyscypliny.
W dniach od 26.11.2018 roku do 19.01.2019 roku uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno-Terapeutycznych w Drawsku Pomorskim po raz pierwszy wzięli czynny udział w akcji „Góra Grosza”. W ramach konkursu, uczniowie łącznie zebrali 301,21.
I miejsce – zajęła kl. VI CL – p. Małgorzaty Styzy, która zebrała 72,53.
II miejsce – zajęła kl. V AL. – p. Anny Magac, która zebrała 72,29.
III miejsce – zajęła kl. IV – VI DU – p. Pauliny Kępczyńskiej, która zebrała 52,84.
Po zakończonej zbiórce wszyscy uczniowie z wielką dokładnością liczyli zgromadzone pieniądze, segregowali je oraz szyli woreczki, do których zostały zapakowane i przesłane do Towarzystwa Nasz Dom.
24 stycznia br. czaplinecka Hala Widowiskowo– Sportowa zamieniła się na kilka godzin w prawdziwy Olimp, na którym odbyły się III Zimowe Igrzyska Olimpijskie Przedszkolaków i uczniów klasy pierwszej Zespołu Placówek Edukacyjno– Terapeutycznych w Bobrowie. Ceremonii otwarcia dokonali zaproszeni goście Burmistrz miasta Czaplinka Pan Marcin Naruszewicz, jego zastępca Pan Jarosław Tarnowski oraz Dyrektor Zespołu Placówek Pan Krystian Ignacak. Jak przystało na prawdziwe igrzyska, wszystkie drużyny dokonały uroczystego przemarszu wokół hali w reprezentacyjnych strojach z transparentami przy dźwiękach muzyki. Następnie drużyny zaprezentowały swoje okrzyki zagrzewające do boju. Zabawę rozpoczęła rozgrzewka w stylu fitness, a na dzielnych sportowców czekały cztery punktowane konkurencje: NARTY MAŁYSZA, LEPIENIE BAŁWANA, SZALONE SANECZKI oraz ŚNIEGOWA BITWA.
W trakcie rywalizacji drużyn, oczekujące dzieci spędzały czas w strefie relaksu korzystając z ścieżek sensorycznych, trampoliny, piłek, chusty animacyjnej i innych sportowych przyborów. Honorowa rywalizacja trwała do końca zimowych igrzysk, w trakcie których przewidziany był dla pokrzepienia poczęstunek. Zimowe konkurencje przysporzyły dzieciom wielu wrażeń i niezapomnianej zabawy.
Na zakończenie nastąpiło wręczenie dyplomów i medali olimpijskich wszystkim małym sportowcom.
Babcie i Dziadkowie są w życiu wszystkich dzieci wyjątkowymi Osobami. Będąc dziećmi, nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale gdy dorastamy, staje się to dla nas coraz bardziej oczywiste. Wspomnienia szczęśliwych i beztroskich chwil spędzonych z dziadkami powodują, że dzieciństwo postrzegamy jako wyjątkowy czas. Jesteśmy Dziadkom wdzięczni za wszystkie ciepłe słowa i z przyjemnością ich odwiedzamy w dorosłym życiu. W podziękowaniu za miłość, jaką Babcie i Dziadkowie dają wnukom, przedszkolaki z Zespołu Placówek Edukacyjno – Terapeutycznych z Drawska Pomorskiego i Czaplinka pokazały się z jak najlepszej strony na uroczystości dla tych cudownych Osób. Dzieci przygotowały w tym dniu moc atrakcji dla gości: wiersze, piosenki, tańce oraz występy aktorskie. Babcie i Dziadkowie brali udział we wspólnych konkursach, w których znakomicie się sprawdzili. Uroczystość zwieńczona została podarunkami, ręcznie wykonanymi przez małych wychowanków oraz słodkim poczęstunkiem.
Dnia 18 stycznia 2019 r. w ZPET w Drawsku Pomorskim odbył się apel dotyczący bezpieczeństwa podczas ferii. Zaszczycili nas swoją obecnością policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pomorskim: starszy sierżant Monika Grala, aspirant sztabowy Sebastian Lipiński oraz aspirant Karol Cieślik. Spotkanie z Policją zostało podzielone na dwie części. Najpierw uczestniczyli w nim uczniowie klas młodszych, którzy zapoznali się poprzez prelekcję ze strony policjantów z zagrożeniami czyhającymi na nich w czasie ferii np. w trakcie zabaw – „bitew na śnieżki”, uprawianie sportów zimowych, ale także z zagrożeniami wypływającymi ze strony osób
z dewiacjami czy cyberprzemocą.
Następnie miało miejsce spotkanie z uczniami starszych klas. Tutaj nieco zmieniła się tematyka, ponieważ policjanci zwrócili szczególną uwagę na zagrożenia wynikające ze zmian cywilizacyjnych – przede wszystkim na cyberprzemoc, agresję w Internecie, jak i dostępność do dopalaczy i innych substancji psychotropowych. Poruszono również problem pedofilii.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu – zadawali pytania i odpowiadali spontanicznie na pytania policjantów. Pokazywane prezentacji multimedialne, były proste
i klarowny sposób trafiały do młodych odbiorców.
15 stycznia br. przedszkolaki z Czaplinka wzięły udział w ,,Boskim Koncercie Noworocznym” organizowanym w ramach projektu ,,Coś wspólnego” przez Salezjański Ośrodek Wychowawczy w Trzcińcu. Styczeń to jeszcze magiczny, świąteczny czas, więc nie zabrakło kolęd i pastorałek. Wychowankowie z Trzcińca wraz z nauczycielami przygotowali interesujący spektakl z pięknym przesłaniem na Nowy Rok. Przedszkolaki włączyły się do koncertu prezentując piosenki ,,Jezu nasz baranku” oraz ,,Tupu, tup po śniegu”. Zaproszeni goście mogli także wysłuchać kolęd i pastorałek w niecodziennej aranżacji w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Broczynie. Koncert zakończył się wspólnym tańcem Zumby, po którym czekał słodki poczęstunek. Koncert udowodnił, iż muzyka łączy pokolenia. ZPET w Bobrowie dziękuje za zaproszenie i za wspólnie spędzony czas.
6 stycznia br. w Kościołach Pw. św. Jadwigi Królowej w Złocieńcu oraz Pw. Trójcy Świętej w Czaplinku uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno- Terapeutycznych w Bobrowie od najmłodszych do najstarszych wraz ze swoimi wychowawcami, wspaniale przedstawili niezwykłe jasełka pt. „Triumfy Króla Niebieskiego”. Uczniowie swym przepięknym występem podbili serca publiczności. Jasełka zostały przygotowane na bazie kolęd, pastorałek i piosenek bożonarodzeniowych. Przedstawienie jasełkowe przypomniało to, co wydarzyło się w Betlejem przeszło dwa tysiące lat temu czyli okoliczności narodzin Pana Jezusa. Dzieci w pięknych strojach występowały przed mieszkańcami Złocieńca i Czaplinka, i za swój występ otrzymali gromkie brawa od zebranych. Serdecznie zapraszamy na przedstawienie jasełkowe 13 stycznia br. o godzinie 11:30 do kościoła Pw. Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa w Drawsku Pomorskim oraz 20 stycznia br. do kościoła Pw. Wniebowzięcia NMP w Złocieńcu o godzinie 11:00.
Boże Narodzenie to wspaniały czas, który spędzamy w gronie rodzinnym. Uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy Zespołu Placówek Edukacyjno- Terapeutycznego w Bobrowie to również jedna wielka rodzina. Dlatego co roku spotykają się wraz z zaproszonymi gośćmi przy wspólnej wigilii. 17, 19 i 20 grudnia br. we wszystkich oddziałach Zespołu Placówek Edukacyjno- Terapeutycznych w Bobrowie tj. w Drawsku Pomorskim, Czaplinku, Bobrowie, WTZ w Czaplinku oraz internacie w Złocieńcu, zagościła świąteczna atmosfera. Ten miły czas uświetniali podopieczni, którzy w bardzo różny lecz magiczny sposób przedstawiali wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko.Wspólne kolędowanie i zapach tradycyjnych potraw sprawiał, że radości i uśmiechom nie było końca. Do wspólnego kolędowania włączyli się rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście. W każdym spotkaniu uczestniczył Dyrektor ZPET w Bobrowie, pan Krystian Ignacak, który składał wszystkim świąteczne życzenia i symbolicznie łamał się opłatkiem. Wyjątkowym gościem wychowanków internatu była pani Monika Siembida, której tradycją już jest obdarowywanie podopiecznych bogatymi prezentami. Serdecznie dziękujemy za każdy gest skierowany w naszą stronę. Cała społeczność szkolna Zespołu Placówek Edukacyjno- Terapeutycznych w Bobrowie życzy wszystkim zdrowych, spokojnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia. Niech będą one okazją do zadumy, ale i radości z rodzinnego spotkania. Niech przyniosą wytchnienie od codziennych zmagań i trosk. Niech Gwiazda Betlejemska rozświetli życia mrok, a Boża Dziecina sprawi, że wspaniały będzie Nowy Rok!
Dnia 19.12.2018r. w ramach programu Kulthurra, realizowanego w naszej placówce już piąty rok z rzędu, odbyła się wycieczka do Szczecina. Uczniowie pełni zapału wsiedli do pociągu, w którym w wesołej atmosferze dojechali na miejsce. Zwiedziliśmy pieszo wiele ciekawych miejsc w mieście. Po czym udaliśmy się na niesamowitą lekcję historii do Muzeum Historii Szczecina. Oczywiście uwieńczeniem wycieczki była wizyta w restauracji. Kolejna wycieczka do Szczecina już wiosną. Grupa projektowa nie może się doczekać.
Od 7 grudnia Zespół Placówek Edukacyjno- Terapeutycznych w Bobrowie może pochwalić się nowym busem. 9 osobowy samochód marki Ford Transit Custom został przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Oficjalne przekazanie busa odbyło się w poniedziałek 17 grudnia. Symboliczny klucz na ręce dyrektora ZPET w Bobrowie pana Krystiana Ignacaka i dzieci przekazał Wicestarosta Powiatu Drawskiego Pan Mariusz Nagórski. Nowy samochód był niezbędny zakupem, ponieważ codziennie dowożone są dzieci na zajęcia edukacyjne do placówki. Do dnia dzisiejszego na wyposażeniu ZPET był jeden wyeksploatowany bus, z którego korzystano wiele lat.
W imieniu dyrekcji oraz całej społeczności szkolnej serdecznie dziękujemy władzom Powiatu Drawskiego, którzy przyczynili się do zakupu nowego auta do przewozu dzieci niepełnosprawnych. Nowy samochód pozwoli ZPET w Bobrowie nie tylko na usprawnienie organizacji dowozu uczniów na zajęcia edukacyjne, ale bez wątpienia wpłynie również na komfort dowozu dla dzieci z niego korzystających.
Serdecznie dziękujemy!
Choć za oknem brak śniegu, w Zespole Placówek Edukacyjno- Terapeutycznych czuć atmosferę nadchodzących świąt. 6 grudnia br. przez cały dzień świętowano Mikołajki. Jako pierwsi uroczyste obchody rozpoczęły przedszkolaki z Czaplinka i Drawska Pomorskiego. Odbyło się mnóstwo zabaw, konkursów i tańców. Uśmiech gościł na każdej twarzy. Oczywiście nie mogło zabraknąć Św. Mikołaja z prezentami. Podczas tych szalonych spotkań pomagali niezastąpieni wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim i Czaplinku. Starsi uczniowie zebrali się o godzinie 15 w Drawsku Pomorskim na sali gimnastycznej, która tego dnia zmieniła się w Wioskę Św. Mikołaja. Zorganizowane z rozmachem przedsięwzięcie to wspaniały czas do wspólnej zabawy w rodzinnym gronie, która trwała do 18. Zebranych gości przywitał Dyrektor ZPET w Bobrowie Pan Krystian Ignacak życząc wspaniałych prezentów oraz udanej zabawy. Do wioski Św. Mikołaja przybyli także Przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego Pani Urszula Ptak oraz Członek Zarządu Powiatu Drawskiego Pan Waldemar Włodarczyk przynosząc wielki worek cukierków od Św. Mikołaja i życząc wspaniałej imprezy.
Dla dzieci i młodzieży, która 6 grudnia przybyli do drawskiej Wioski Św. Mikołaja zorganizowano szereg atrakcji takich jak: tańce i pląsy przy muzyce, występ chóru Gospel wraz z Makatonem, karaoke, zabawy integracyjne, kącik zdobienia pierniczków i kącik ozdób świątecznych. Profesjonalną oprawę muzyczną i oświetleniową zapewnili dj-e projektu Deep Sesje, Pan Marcin Papis i Waldek Golec, a samą imprezę prowadził Dj Valdi.
Uczestnicy spotkania mogli posilić się pysznym poczęstunkiem, oraz schłodzić zimnymi napojami. Wioskę odwiedziły również maskotki Bałwan Olaf oraz Grinch. Tradycyjnie pojawił się również Św. Mikołaj prowadzony przez aniołki. Gość z dalekiej Laponii przywitał uczestników, rozdał prezenty i zrobił pamiątkowe zdjęcia. Uczył również dzieci układu tanecznego, a następnie bawił się razem z podopiecznymi. Jak co roku mogliśmy liczyć na nieocenioną pomoc licznych sponsorów oraz wolontariuszy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Drawska Pomorskiego i Czaplinka, Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Trzcińcu oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Czaplinku. Oprawę fotograficzną zapewniła Pani Magdalena Lenart.
BARBÓRKA to doskonala okazja aby porozmawiać o zasobach naturalnych naszej Ziemi. W ostatnim tygodniu uczniowie w placówce w Bobrowie poznawali bogactwa naturalne Ziemi i ich znaczenie dla rozwoju życia i cywilizacji. Każda klasa przygotowała informacje i w dniu 4 grudnia przedstawiła efekty swojej pracy kolegom i koleżankom ze szkoły w Bobrowie. Podczas wspólnej lekcji można było oglądać i poznawać wygląd i właściwości minerałów takich jak węgiel, sól kamienna, ropa naftowa, kamienie szlachetne i metale oraz ich zastosowanie. Uczniowie poznawali także odnawialne źródła energii i ich znaczenie dla przyszłości naszej cywilizacji i rozwoju życia na Ziemi
Dnia 28.112018r. nasi uczniowie wzięli udział w Regionalnym Turnieju Koszykówki Olimpiad Specjalnych, który odbył się w Koszalinie. Zawodnicy podzieleni byli na trzy grupy w których pod uwagę brano poziom gry uczestników. W najsilniejszej grupie nasi uczniowie zmierzyli się z Koszalinem, Warninem, Kołobrzegiem, wygrywając wszystkie mecze po zaciętych bojach i walce do ostatniej sekundy. Dzięki temu Klub „Sokół” Bobrowo zakwalifikował się na Ogólnopolski Turniej Koszykówki Olimpiad Specjalnych, który odbędzie się w listopadzie 2019r. w Kielcach. Na zakończenie zawodnicy AZS-u Koszalin wzięli udział w grze pokazowej z uczestnikami turnieju. W skład drużyny weszli: Cezary Zaremba, Filip Wegner, Konrad Wrzask, Marcin Świąder, Adrian Piskunowicz, Kacper Teodorczyk, Wiktor Staniec. Trenerem drużyny była Dorota Szatrowska.
Bardzo ważną rzeczą w edukacji dzieci jest wychowanie ich w świadomości, że nie jesteśmy sami na świecie, że obok nas żyją ludzie innych narodowości, odmiennych kultur i religii. Uczniowie w Czaplinku przy ul. Parkowej realizują program ,,Podróże małe i duże- klub małego odkrywcy”, którego zadaniem jest wprowadzenie dziecka jako istoty społecznej w świat ludzi i stworzonej przez wieki kultury, obyczajowości, tradycji, norm i zwyczajów państw Europy. W ramach realizacji programu zaplanowane są podróże do dziesięciu państw. Za nami już trzy pełne wrażeń wycieczki. Naszą wędrówkę po Europie zaczęliśmy od najbliższego nam kraju , czyli od Polski. Kolejnym punktem podróży był nasz zachodni sąsiad- Niemcy. W listopadzie wylądowaliśmy we Włoszech, kraju pięknych zabytków, makaronu, pizzy. Nie mogło zabraknąć lekcji gastronomii, podczas której każdy uczeń mógł stworzyć swoją własną pizzę. Zapach bazylii unosił się w całej szkole, czy tak pachną Włochy?
W środę, 21 listopada br. uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjno- Terapeutycznych w Bobrowie wybrali się na wycieczkę do Hali Netto Arena w Szczecina aby obejrzeć widowisko „Królowa Śniegu on Ice”. Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez znakomitą mistrzynię jazdy figurowej na lodzie Olgę Kondraszową. Dzieci miały możliwość zobaczyć jedyne w swoim rodzaju baśniowe widowisko w wykonaniu Moskiewskiej Rewii Na Lodzie, oparte na motywach baśni Hansa Christiana Andersena „Królowa Śniegu”. Zespół Rewii był jedną z głównych atrakcji na Międzynarodowym Festiwalu w Paryż w latach 2005, 2007, 2008 i 2010. Owe widowisko to połączenie doskonałej oprawy muzycznej, choreografii pełnej indywidualnych popisów jazdy figurowej na lodzie oraz wspaniałe kostiumy czy dekoracje oraz gra światła i pokazy pirotechniczne. Podopieczni byli pod ogromnym wrażeniem. Profesjonalizm i kunszt artystyczny tancerzy wprowadzały uczestników w baśniowy świat zimowej krainy. Dzień te na długo pozostanie w pamięci dzieci.